„Apsidairykite, kas darosi“

FREEPIK
Taip suklusti kvietė į „Žemaičio“ redakciją paskambinusi skaitytoja. Moteris piktinosi, kad smulkieji prekybininkai, taip pat – ir taksi įmonės nesilaiko dabar privalomų reikalavimų, tad nei taksi automobiliuose, nei mažosiose maisto prekių parduotuvėse dezinfekcinio skysčio rankoms ir vienkartinių pirštinių esą nė su žiburiu nerasi. „Negi niekas jų nekontroliuoja?“ – klausė plungiškė.

Kas tikrina prekybos bei taksi įmones, ar šios laikosi karantino metu privalomų saugos reikalavimų, „Žemaitis“ teiravosi Plungės rajono savivaldybės administracijos specialistų.

Juridinis ir personalo administravimo skyrius nurodė, jog sveikatos apsaugos ministro sprendimu nustatyta, kad taksi vairuotojas po kiekvieno keleivio vežimo privalo automobilį išvėdinti, dezinfekuoti rankenas ir kitus dažniausiai liečiamus paviršius. Draudžiama vežti keleivius šalia vairuotojo (keleivio vietoje, esančioje lengvojo automobilio priekyje). Be to, automobilyje privalo būti aiškiai matoma informacija apie prevencines koronaviruso infekcijos priemones.

Būtent šios informacijos, o ir pačių priemonių mums skambinusi moteris sakė pasigedusi, kai išsikvietusi vieną Plungėje veikiančios įmonės taksi automobilį įsėdo į jį. Esą nebuvo net žymės, kad jis prieš tai būtų buvęs išvalytas dezinfekuojančiu preparatu. Maža to, taksi vairuotojas nebuvo užsidėjęs apsauginės kaukės.

Dezinfekuojančių priemonių bei vienkartinių pirštinių moteris sakė pasigendanti ir mažosiose miesto bei priemiesčio parduotuvėse. „Viena tokių parduotuvių – Prūsaliuose. Nesuprantu, negi niekas jų netikrina? Bausti reikia už tokį įsakymų nepaisymą“, – užbaigė pokalbį plungiškė.

Tad kokie reikalavimai galioja prekybos vietoms?

„Prie įėjimo į prekybos vietą būtina paskelbti informaciją, atkreipiančią dėmesį į lankytojų asmens higienos laikymąsi (rankų higieną, čiaudėjimo etiketą), sudaryti galimybę tinkamai rankų higienai ir (ar) dezinfekcijai.

Šių ir kitų karantino laikotarpiu priimtų sprendimų laikymąsi kontroliuoja ne tik savivaldybių administracijos, bet ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, policijos, kitų valstybės institucijų darbuotojai. Kontroliuoti, kaip laikomasi minėtų sprendimų, Plungės rajono savivaldybės teritorijoje teisė suteikta ir seniūnijų seniūnams.

Šiuo metu Plungės rajono savivaldybės administracijoje dirba vienas specialistas, kuriam yra suteikta teisė tikrinti, kaip laikomasi karantino metu nustatytų reikalavimų. Jis lankosi prekybos vietose, viešojo maitinimo įmonėse. Iki kovo 27 dienos buvo nustatytas 1 pažeidimas, už kurį skirta administracinė nuobauda“, – rašoma Savivaldybės atsakyme.

Tikriausiai visi sutiksime, kad laikytis karantino yra ne tik pilietiškumo, bet ir elementaraus žmogiškumo išbandymas. Plungiškiai gali rinktis, ar važiuoti taksi automobiliu, kuriame nėra dezinfekcinio skysčio, ir ar pirkti parduotuvėje, kurioje nėra vienkartinių pirštinių. Šie kiekvieno iš mūsų priimti sprendimai gali būti veiksmingesni nei tikrinimai ir baudos.