Prognozės: šiluma Rietave gali brangti net trečdaliu

Unsplash nuotrauka
Augant biokuro ir elektros kainoms, brangsta ir šiluma bei karštas vanduo
Ketvirtadienį ryte į posėdį rinkosi Rietavo savivaldybės tarybos Ūkio plėtros ir ekologijos komiteto nariai. Vienas pagrindinių jų aptartų klausimų – žadami šilumos bazinių kainų pasikeitimai. Naujienos, deja, nedžiuginančios. Nuo ateinančio šildymo sezono pradžios rietaviškiams savo pinigines teks atverti gerokai plačiau, nes šildymo ir karšto vandens kainos gali šoktelti visu 30-čia procentų ar net daugiau.

Kainų šuolis – neišvengiamas

Komiteto posėdyje dalyvavęs UAB „Rietavo komunalinio ūkio“ direktorius Alvydas Rojus papasakojo, kodėl būtina vėl didinti kainas.

„Kainų šuolis yra neišvengiamas, kuro kaina drastiškai kyla. Praėjusius metus išlaviravom gana normaliai – praeitą vasarą trumpalaikiais savaitiniais sandoriais stengėmės kuro prisipirkti sąlyginai pigesnėm kainom, o šiemet to padaryti nebepavyks“, – aiškino A. Rojus.

Pasak jo, biokuro kaina jau muša rekordus ir dar nesustoja augti. Esą birželio pradžioje jo MWh dar buvo pirkta už 28 eurus , o birželio pabaigoje ir liepos pradžioje kaina išaugo iki 36-ių eurų.

Esą jei ši kaina laikysis, prasidėjus šildymo sezonui šilumos kilovatvalandė brangs 31-u procentu iki 12,42 cento. Jei vis tik biokuras kažkiek pigs ir bus pasiektas birželio pradžios lygis, augimas nebus toks drastiškas – kilovatvalandė Rietave kainuos 11,22 cento (19 proc. brangiau nei dabar).

Įmonės vadovas sakė ieškojęs išeičių, net bandęs pirkti malkinę medieną ir smulkinti ją vietoje, tačiau ir tai nedavė efekto – sąnaudos gaunasi panašios.

Dėl elektros kainos, pasak A. Rojaus, irgi lūdna situacija. Į bazinę šilumos kainą iki šiol buvo įskaičiuota 10-ies centų kilovatvalandės kaina, o dabar pastarųjų 4-ių mėnesių vidurkis – jau 18 centų. „Birželio sąskaitos dar neturime, bet tikėtina, kad kaina bus perkopusi 20 centų ribą. Situacija negera ir turim į tai reaguoti. Kiekvieną mėnesį kainos svyruoja. O nusakyti, kaip viskas bus rytoj, – sudėtinga“, – kalbėjo A. Rojus.

Atsižvelgiant į šilumos kainos augimą atitinkamai perskaičiuota ir karšto vandens kaina. Planuojama ją didinti iki 10,61 Eur už kubinį metrą (dabartinė kaina – 9,45 Eur).

Kokios alternatyvos?

Komiteto posėdžio metu teirautasi, ar ieškota alternatyvų brangstančiam biokurui. A. Rojus užsiminė apie galimybę tartis su vietiniais ūkininkais, kurie turi medienos smulkinimo įrangą ir galėtų susmulkinti įsigytą malkinį kurą, tik, deja, ir malkinio kuro kainos nedžiugina.

„Kuro biržoje galioja tokios taisyklės, kada tu pats iškeli savo kainą, už kurią norėtum nupirkti, ir visi tiekėjai varžosi, pasiūlydami savo kainą. Keistas visgi tas biržos modelis, nes prie mūsų pasiūlytos kainos niekas „nelimpa“ – neturim jokios konkurencijos“, – apgailestavo direktorius.

Komiteto narys Juozas Barsteiga posėdžio metu jo teiravosi apie galimybę įmonei įsigyti saulės baterijų ir pasigaminti pigesnės elektros savo veiklai.

„Dėl saulės energijos domimės, bet labai sudėtinga su pasiūlymais. Esam pateikę užklausą elektros tiekėjui „Ignitis“ dėl galimybės įsigyti nutolusią saulės elektrinę, bet kol kas atsakymo negavom“, – kalbėjo A. Rojus. Ir pridūrė, kad darželiams, mokykloms įsirengti saulės baterijas yra paprasčiau – jiems palankesnės finansavimo sąlygos.

„Nieko naujo čia nematome. Tokios mažos įmonės kaip mūsiškė yra nuskriaustos, mat kainos taikomos tokios pačios, kaip ir visoms“, – savo nuomonę išdėstė Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. – Keistai nuskambėjo ir tai, kad kituose regionuose biokuro kaina yra 34 eurai, o Telšių regione – 36. Kaip čia yra? Atsakymų neturim dar kol kas, kodėl neateina pasiūlymų daugiau? Kodėl taikomas 50-ies kilometrų ribojimas, juk gal atvežtų ir iš toliau? Be to, smulkiesiems turėtų būti palengvinti pirkimai, tada galėtume susitvarkyti ūkiškiau. O kol kas įmonė stengiasi prijungti daugiau vartotojų, kolegijos pastatai daugiau pradėti šildyti. Tai teikia optimizmo.“

„Kad ir kaip liūdna, reikia gyvent“, – situaciją reziumavo komitetui pirmininkaujantis Albinas Maslauskas.