Rado sprendimą dėl Rietavo turgaus

Jurgitos NAGLIENĖS nuotr.
Viliamasi, kad sklypą, kuriame veikia turgus, iš valstybės perėmus Savivaldybei, ši pagaliau įves tvarką ir pareikalaus mokėti nuomą
Kelerius metus niekaip neišsprendžiamas klausimas dėl valstybinėje žemėje neatlygintinai veikiančio Rietavo turgaus, panašu, artėja prie atomazgos. Praėjusį ketvirtadienį posėdžiavusi Rietavo savivaldybės taryba vienbalsiai sutiko, jog Savivaldybė savo žinion iš Turto banko perimtų lėktuvų pakilimo ir nusileidimo taką Budrikių kaime, ant kurio veikia turgus, bei 7-ių hektarų sklypą, kad galėtų jau teisėtai juos išnuomoti Rietavo turgui.

Grėsė užsidaryti

Sprendimą perimti taką su sklypu bei panaudoti juos savarankiškajai Savivaldybės funkcijai įgyvendinti – sąlygoms verslo ir turizmo plėtrai sudaryti ir šiai veiklai skatinti – pristačius Tarybos posėdyje, nė vienas politikas neturėjo klausimų ar kokių pastebėjimų, tad pritarti šiam klausimui neužtrukta nė poros minučių, nors išeities iš susidariusios situacijos ieškota ne vienerius metus.

Kiek daugiau laiko ir dėmesio šiam klausimui skirta likus savaitei iki Tarybos posėdžio vykusiame Ūkio plėtros ir ekologijos komiteto posėdžio metu.

Sprendimo projektą pristačiusi Finansų skyriaus vyresnioji specialistė turtui Vanda Galdikienė kalbėjo, kad sklypą, kuriame veikia turgus, valdantis Turto bankas jau būtų ruošęsis skelbti to sklypo pardavimo aukcioną, o tokiu atveju turgui galbūt tektų net užsidaryti, bent jau kol vyktų aukciono procedūros. Neaišku ir tai, ar Rietavo turgui pavyktų konkuruoti su kitais galimais aukciono dalyviais dėl sklypo kainos.

Matydama, jog kyla grėsmė netekti svarbaus ūkinio ir komercinio objekto, Savivaldybė nutarė imtis iniciatyvos ir paprašė Turto banko tą sklypą perleisti jai, kad galėtų įteisinti sklypo nuomą pagal visus galiojančius teisinius reikalavimus.

Sprendė: parduoti ar išnuomoti

„Gal aš truputį papildysiu, dėl ko čia taip dėliojasi. Kaip žinote, buvo daugybė susitikimų dėl šio sklypo ir Žemės ūkio ministerijoje, ir Turto banke. Šis klausimas net svarstytas Seimo Antikorupcijos komisijos. Ir buvo prieita prie išvados, kad turgų reikia įteisinti, kad jis ten veiktų teisėtai ir tvarkingai mokėtų mokesčius“, – priešistorę priminė meras Antanas Černeckis.

Pasak jo, rugpjūčio mėnesį buvo suformuluoti du galimi keliai: uždarius turgų imti rengti dokumentus to sklypo pardavimui arba perdavus sklypą valdyti Savivaldybei skelbti jau ne pardavimo aukcioną, bet nuomos konkursą.

Tiesa, pasirinktas antrasis kelias taip pat negarantuoja, kad neatsiras norinčiųjų konkuruoti su Rietavo turgumi dėl šio sklypo, kadangi nuomos konkursas bus atviras visiems, o laimės pasiūlęs didžiausią nuomos kainą.

Vis dėlto panašu, kad tokia baigtimi mažai kas tiki, tad tiek komiteto, tiek vėliau Tarybos nariai vienbalsiai priėmė sprendimą perimti sklypą iš Turto banko. Kažkuris iš politikų dar pridėjo, kad dėl to Savivaldybė tik išloš, mat jos biudžetas pasipildys papildomomis pajamomis.

Atsiskaitė tik už 2019 metus

Priminsime, kad Budrikių kaime esantis valstybinis sklypas su inžineriniu statiniu – lėktuvų pakilimo taku – 2004 metais buvo perduotas valdyti Žemaitijos kolegijai, tačiau ši jokios mokomosios veiklos tame sklype nevykdė ir 2011 metais jį išnuomojo UAB Rietavo turgus. Po trejų metų, likvidavus kolegiją, visą jos turtą perėmė Plungės technologijų ir verslo mokykla (TVM), žemės sklypo nuomos sutartis buvo pratęsta iki 2021 m. rugsėjo.

Kaip per minėtą Seimo Antikorupcijos komisijos posėdį kalbėjo Seimo narys Bronislovas Matelis, sklypo nuomos kaina iš pradžių buvo nustatyta 12 tūkst. litų per mėnesį, vėliau pakeista į 3,5 tūkst. eurų. Tačiau pasidomėjus, ar nuoma mokama ir kam mokama, paaiškėjo, kad įmonė atsiskaitė tik už 2019 metus.

„Valstybinė žemė yra dykai naudojama komercinei veiklai, tačiau valstybinės institucijos visus tuos metus nematė tame bėdos“, – stebėjosi politikas.

Tarsi teisindamasis Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) direktorius Laimonas Čiakas tąkart kalbėjo, kad būtent jo vadovaujama tarnyba prieš kelerius metus ir ėmėsi veiksmų spręsti šį klausimą. Esą iš pradžių su Rietavo turgumi tartasi geranoriškai, kad šis atlaisvintų sklypą, o neradus sutarimo kreiptasi į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo. Teismas pripažino, kad sutartis yra negaliojanti ir kad UAB „Aksel“ sklype neteisėtai pasistatė savo statinius. Įmonė įpareigota statinius iki šių metų galo nusikelti.

„Šiandien valstybinės žemės nuomos sutartis jau nutraukta. Tačiau dėl tarpinstitucinio nesuderinamumo statinių ir aikštelės nuoma yra išlikusi. Tad susidarė paradoksali situacija, kad NŽT viešą interesą yra apgynusi, žemės nuoma nutraukta, tačiau Turto bankas yra sudaręs sutartis dėl pakilimo aikštelės nuomos“, – kalbėjo L. Čiakas.

Pasak jo, NŽT negali veikti dar ir dėl to, kad nėra panaikintas Vyriausybės nutarimas dėl daugiau kaip 100 ha žemės, skirtos mokymosi reikmėms, suteikimo Žemaitijos kolegijai, nors ši jau seniai likviduota. Kolegijos turtą perėmusi ir kurį laiką valdžiusi Plungės TVM žemės yra atsisakiusi, bet ji niekaip negrąžinama į valstybinį fondą, dokumentai kažkur stringa.

Susijusios naujienos