
Naujausios
Privačiam namui – 4 tūkst., daugiabučiui – 17 tūkst. eurų?
Plungiškė pasakojo, kad labiausiai ją išgąsdino ant daugiabučio stogo planuojamos įrengti saulės elektrinės kaina. Esą suprojektuota 10 saulės modulių, kurių instaliuota galia – 4 kilovatai, o kaina – 17 tūkst. eurų.
„Dabar visi protingi galim būti, tereikia įsijungti internetą. Ten ir perskaičiau, kad tokio galingumo salės elektrinę galima įsirengti už 4 tūkst. eurų. Kitas pavyzdys – neseniai dukra ant savo namo stogo įsirengė saulės modulius, kurių bendra galia – 10 kilovatų. Už juos būtų mokėjusi 10 tūkst. eurų, bet gavo kompensaciją ir viskas bendrai kainavo tik 7 tūkst. eurų. O čia mums siūlo už 4 kilovatų modulius mokėti 17 tūkst. eurų. Ar tai ne apiplėšimas vidury baltos dienos?“ – retoriškai klausė plungiškė.
Moteris pasakojo, kad susirinkimo metu gyventojai kėlė klausimą, ar apskritai reikia tos saulės elektrinės, juolab kad ja pagaminta elektra bus naudojama tik laiptinių ir rūsio patalpų apšvietimui, tačiau daugiabučio bendrijos pirmininkas esą pasakęs, jei nebus saulės elektrinės ant stogo, nebus jokios renovacijos.
Pasipiktinimą gyventojai reiškė ir dėl prie laiptinių suplanuotų pandusų neįgaliesiems, tačiau jiems esą buvo atsakyta, kad tokie dabartiniai reikalavimai – visi naujai renovuojami daugiabučiai turi turėti tokius pandusus.
„Paskambinau tuo klausimu į Savivaldybę bei į Aplinkos ministeriją ir išgirdau, kad jokios būtinybės nėra – gyventojai patys gali nuspręsti, reikia jiems tų pandusų ar ne. Pasakiau tai pirmininkui ir dabar, regis, nuomonė dėl pandusų jau yra pasikeitusi – lyg ir nebedarys jų. O dėl saulės elektrinių nei jis, nei „Plungės būstas“ į kalbas nesileidžia“, – pasakojo mūsų skaitytoja.
Jaunimas – už renovaciją
„Žemaitis“ moters nuogąstavimus dėl, jos žodžiais, aukso vertės saulės modulių perdavė V. Mačernio gatvės 33-io daugiabučio namo gyventojų bendrijos pirmininkui Dariui Stropui.
Jis patikslino, kad daugiabučio renovacijos investiciniame projekte nurodyta saulės modulių įrengimo kaina yra ne 17 tūkst., bet 14 tūkst. eurų.
„Ir ši kaina dar ne galutinė, „Plungės būstui“ gal pavyks rangos darbus nupirkti pigiau. Be to, saulės elektrinėms dar taikomos kompensacijos, taip kad kaina tikrai keisis. Ar, mano akim, ji nėra per didelė? Tikrai ne, pats dirbu statybose ir žinau, kiek kas kainuoja. Tiesiog yra grupelė pensininkų, 3 ar 4 žmonės, kurie kaip galėdami priešinasi renovacijai, mat atnaujinus namą, jie nebegaus kompensacijų už šildymą. O jaunimas per susirinkimus pritaria, jog renovacijos reikia. Ir mano tokia nuomonė – kad tik greičiau prasidėtų“, – kalbėjo jis.
„Atskristume su malūnsparniu“
Norėdamas išsiaiškinti dabartinę saulės elektrinių įrengimo rinkos kainą, „Žemaitis“ susisiekė su Klaipėdoje veikiančia ir visoje Žemaitijoje saulės modulius montuojančia UAB „Saulės kaina“.
– 14–17 tūkst. eurų už 4-ių kilovatų saulės elektrinę. Kaip manote – daug tai ar mažai? – paklausėme įmonės komercijos direktoriaus Vilmanto Kulvičio.
– Čia – kosminė kaina. Už tiek mes ne tik kad atvažiuotume, bet ir su malūnsparniu atskristume tuos modulius sumontuot (juokiasi – aut.).
– O kiek kainuotų jūsų įmonėje užsisakyti tokios galios saulės elektrinę bei įrengti ją ant daugiabučio stogo?
– Mes 4-ių kilovatų galios nemontuojame, mažiausiai – 5-ių, bet jei reikėtų, padarytume kažkur už 6,5 tūkst. eurų. Čia būtų galutinė kaina už medžiagas ir už montavimą.
– Kaip manot, kodėl daugiabučių renovacijos investiciniuose projektuose atsiranda tokios 2–3 kartus padidintos kainos?
– Sunku pasakyti, mes su daugiabučių renovacijom nedirbam – užtenka individualių užsakymų. Bet, žinot, kai nenori dirbti, gali užsiprašyti bet kiek. Bet šiaip kaina turėtų būti bent jau arti realios. O padariusius už jūsų įvardintą kainą jau būtų galima į teismą duoti – už lupikavimą.
Gyventojams nėra ko nerimauti
Vis tik V. Mačernio gatvės 33-io daugiabučio gyventojus galime nuraminti, kad kreiptis į teisėsaugą dėl saulės elektrinės įrengimo kainos jiems nereikės. „Žemaičiui“ susisiekus su daugiabučio renovacijos investicinį ir techninį projektus užsakiusiu „Plungės būstu“ paaiškėjo, kad rengiant pirmąją sąmatą įsivėlė klaida.
„Mes jau atkreipėm dėmesį į tai, kad investiciniame projekte yra klaida – įrašyta didesnio galingumo saulės elektrinės kaina. Kreipėmės dėl to į šio dokumento rengėjus, jie paaiškino, kad rengiant techninį projektą ši klaida bus ištaisyta – bus parengta nauja sąmata su tikslia kaina“, – paaiškino „Plungė būsto“ projektų vadovė Asta Rimkuvienė.
Pasak jos, apie įsivėlusią klaidą pristatant investicinį projektą buvo informuoti ir šio daugiabučio gyventojai, todėl esą keista, kad žmonėms vis dar kyla klausimų.
Tačiau gal ir nereikėtų stebėtis – ne tiksliai pateikus informaciją arba pateikus jos per mažai, klausimų kils visada. Belieka apsišarvuoti kantrybe ir dar bei dar kartą viską nuosekliai išaiškinti, ypač jei tai susiję su gerokai žmonių kišenes paploninsiančiomis išlaidomis.