Naujausios
Maitina draugai ir artimieji
„Gerai, kad turiu gerų draugių. Pamačiusi, kuo čia maitinami ligoniai, puoliau joms skambinti ir prašyti, kad atneštų ko nors valgomo. Antraip nežinau, kaip būčiau išbuvusi“, – pasakojo mūsų skaitytoja.
Moteris teigė, kad ji ne viena tokia – artimieji vilkte velka į palatas ligoniams maistą ir tai nieko jau nebestebina. Daugelis atvyksta jau iš anksto nusiteikę, kad valgyti nebus ko.
Plungiškė pasakojo, kad gal ir ji nebūtų sukusi sau galvos dėl to, jei nebūtų mačiusi, kas tiekiama į palatas Klaipėdos ligoninėje.
„Kai gulėjau Klaipėdoje, gaudavau pusryčius, priešpiečius, pietus, pavakarius ir večerę, o Plungėje duoda tik tiek, kad iš bado nenumirtum“, – aiškino moteris ir detaliai išdėstė, kuo buvo maitinama mūsiškėje ligoninėje: „Pusryčiams samtelis košės, riekė duonos, tokios sprangios, lyg iš pjuvenų būtų kepta, šaukštas sviesto ir banano puselė. Dar arbatos. Pietums – samtį sriubos, vieną kotletą, kažkiek mišrainės būna įkrėsta. Na, ir vakarienė, kurią, beje, atneša 17 valandą – po to nors palangę griaužk: vėl košės, virtą obuolį, duonos ir arbatos. Juokingiausia, kad pastaroji vakare jau nesaldinta būna – cukraus tik pusryčiams užtenka. Po tokios dietos per dešimt dienų tris kilogramus numečiau.“
Moteris pasakojo, kad tokiu maitinimu piktinosi ir jos palatos kaimynės. Visos esą stebėjosi, kaip tuo vienu šaukštu košės ar samčiu sriubos bei vienu kotletu pasisotina vyrai. Juk jų apetitas paprastai – gerokai didesnis nei dailiosios lyties atstovių.
„Problemą žinome“
Šiuos mūsų skaitytojos nusiskundimus perdavėme Plungės ligoninės direktoriaus pavaduotojai Danguolei Luotienei. Ji patikino, kad blogi atsiliepimai apie ligoninėje tiekiamą maitinimą įstaigos administracijai – ne naujiena. Esą skundų gaunama nebe pirmą kartą, kiekvienas nusiskundimas perduodamas ligonius maitinančiai UAB „Sotega“.
„Kaskart po tokių signalų situacija kuriam laikui lyg pasitaiso, bet praeina kiek laiko ir vėl išgirstame, kad tai tas negerai, tai anas. Kokie tie nusiskundimai? Kad sekmadieniais prasčiau duoda, kad košių per daug arba sviesto per mažai, kad duona apdžiuvusi“, – vardino D. Luotienė.
Pasak jos, minėta įmonė maistą gamina pačioje ligoninėje, tad vienintelis pliusas – kad maistas tiekiamas neatvėsęs, tačiau, akivaizdu, yra kitų trūkumų.
„Į kiekvieną nusiskundimą reaguojame, prieš išleisdami pacientus namo prašom užpildyti anketas, kur klausiam apie suteiktų paslaugų kokybę. Į tas anketas esam įtraukę klausimų ir apie maitinimą, be to, vyriausioms slaugėms esam prisakę pranešti, jei kas ne taip su maistu, jei pacientai nepatenkinti. Problemų tikrai yra.“
Sutartis su UAB „Sotega“ pasirašyta šių metų vasario 1 dieną metams, su galimybe pratęsti dar metams. D. Luotienė užsiminė, kad jei maitinimo kokybė negerės, pratęsimo Kretingoje registruota įmonė neturėtų tikėtis.
„Svarstėm visokius variantus, gal net patiems vėl organizuoti maitinimą, kaip būdavo seniau, nesamdyti specializuotos įmonės. Bet ir čia būtų visokių iššūkių, reikėtų specialistų, dietistų. O problema su maitinimu gydymo įstaigose opi visoje šalyje, ne tik mes su tuo susiduriam. Tėra kelios stambios įmonės, kurios dalyvauja viešuosiuose pirkimuose. Kitos kažkodėl neateina. Gal reikalavimai per dideli“, – svarstė D. Luotienė.
Sumažino įkainį
Vis tik gali būti, kad šiuo atveju dėl suprastėjusio maitinimo Plungės ligoninėje kaltas ne įstatyminis reguliavimas, bet pati įstaiga, nusprendusi pataupyti pacientų maitinimo sąskaita.
2019-ųjų pradžioje ligoninė spaudoje džiaugėsi, kad pasirašius sutartį su konkursą laimėjusia UAB „Bruneros“ ligoniai ėmė stebėtis, kas atsitiko, kad staiga imti maitinti taip gardžiai. „Pacientai pradėjo šnekėti, kad ligoninės direktorius kandidatuoja į merus ar kad kandidatai pradėjo vežti į ligoninę daržovių, vaisių, mėsos, žuvies. Ir dėl to iš esmės pasikeitė maitinimas. Tikrai pajutome ir kiekybinį, ir kokybinį, ir estetinį patiekalų pokytį“, – tada džiaugėsi tuometis ligoninės direktorius Antanas Martusevičius.
Pasibaigus sutarčiai su šia įmone, ligoninė paskelbė naują konkursą ir šių metų pradžioje pasirašė sutartį su mažiausią kainą pasiūliusia minėta „Sotega“, kuri tituluojama kaip skandalingojo „Kretingos maisto“ veiklos tęsėja. Šis maitintojo pasikeitimas šįkart įvyko tyliai, be pasigyrimo spaudoje. Akivaizdu, kad berti pagyras nebėra už ką, nes kiekybinis, kokybinis ir estetinis patiekalų pokytis – ne naujojo maitintojo naudai.
Užtat ligoninė pasibaigus kalendoriniams metams galės džiaugtis sutaupiusi apvalią sumelę, mat 2019-aisiais su „Bruneros“ buvo suderėta, kad ligoninė šiai įmonei už vieno paciento dienos maitinimą mokės 5,47 euro, o šiais metais „Sotegai“ – jau tik 4,45 euro. Kitaip sakant, šiemet, maisto kainoms nenumaldomai augant, ligoninė nusprendė savo pacientų maitinimui per dieną išleisti euru ir dviem centais, arba kone penktadaliu, mažiau nei ankstesniais.
Teorija toli nuo praktikos?
Ar gydymo įstaigos yra laisvos tapyti ligonių maitinimo sąskaita, „Žemaitis“ pasiteiravo Sveikatos apsaugos ministerijos. Jos spaudos tarnybos vyriausiasis specialistas Julijanas Gališanskis atsakė, kad pacientų maitinimo išlaidos yra įtrauktos į sveikatos priežiūros paslaugų bazinius įkainius, kuriuos pagal gydymo įstaigų pateiktą informaciją apskaičiuoja Valstybinė ligonių kasa ir atitinkamai kompensuoja įstaigoms išlaidas už suteiktas paslaugas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.
Įdomu tai, kad atskiros eilutės maitinimui šiame kompensavimo mechanizme nėra. Kiekviena įstaiga pati nusistato lėšų sumą, kiek išleis pacientų maitinimui, pati įsigyja maitinimo paslaugas.
Tiesa, organizuodamos maitinimą įstaigos privalo vadovauti sveikatos apsaugos ministro 2019 m. įsakymu patvirtintais reikalavimais pacientų maitinimo organizavimui stacionarinėse asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Bet ar vadovaujasi?
Minėtas Pacientų maitinimo organizavimo asmens sveikatos priežiūros įstaigose tvarkos aprašas nurodo, kad suaugusių pacientų valgymo režimas – 4 ir daugiau kartų per dieną, o štai Plungės ligoninėje, mūsų skaitytojos teigimu, maistas tiekiamas tik tris kartus.
Aprašas nurodo ir tai, kad ligoniai turi būti maitinami tik sveikatai palankiais produktais, teikiant pirmenybę ekologiškiems, vietinės gamybos, o arbata turi būti tiekiama nesaldinta (pacientui pageidaujant, cukraus turėtų būti atnešama atskirai).