Sporto viltis ruošiasi svarbiausiam etapui

Sporto viltis ruošiasi svarbiausiam etapui

Sporto viltis ruošiasi svarbiausiam etapui

Kuklus, ambicingas ir siekiantis užsibrėžto tikslo. Šios savybės būdingos 19-mečiam kuršėniškiui Jokūbui Stasiuliui. Jis pastaraisiais metais savo pasiekimais jėgos trikovėje garsina ne tik Šiaulių kraštą, bet ir Lietuvą.

Mindaugas DRĄSUTIS

mindaugas@skrastas.lt

Patiko nuo pradžių

– Kada pradėjai karjerą jėgos trikovėje?

– Aštuntoje klasėje, kai mokiausi Pavenčių mokykloje. Paliko didelį įspūdį, todėl nusprendžiau tobulėti Kuršėnų sporto klube „Kristalas“. Pagrindų išmokė treneris Antanas Gricius. Norėjo, kad išbandyčiau jėgas varžybose. Pradėjau ruoštis.

Pirmose varžybose dalyvavau 2011 metų pavasarį, kai man buvo 16. Tąkart varžiausi svorio kategorijoje iki 74 kg. Varžybos vėl paliko įspūdį, todėl nusprendžiau tęsti.

Pastaruoju metu varžiausi svorio kategorijoje iki 93 kg. 2015 metų pavasarį naują sezoną pradėsiu svorio kategorijoje iki 105 kg.

– Ar prieš užsiimant jėgos trikove reikalingi išskirtiniai fiziniai duomenys?

– Nebūtina. Fizinė jėga atsiranda su laiku. Iš pradžių kūnas nėra pripratęs prie krūvių, todėl privalai dirbti kryptingai. Norimus rezultatus pasieksi tik sunkiai dirbdamas. Varžyboms reikia ruoštis rimtai. Negali būti išsiblaškęs.

Viskas priešakyje

– Kaip sekasi varžytis Lietuvoje ir už jos ribų?

– Rimtesni pasiekimai prasidėjo 2012 metais, kai pradėjau varžytis svorio kategorijoje iki 93 kg. Tais metais Lietuvoje savo kategorijoje pagerinau visus šalies jėgos trikovės jaunių rekordus: pritūpimo rungtyje – 260 kg, spaudimo – 200 kg, o atkėlimo – 270 kg.

2013 metais Čekijoje vykusioje Europos čempionato jėgos trikovėje laimėjau bronzą. Mažąjį bronzos medalį gavau už pritūpimo rungtį. Du mažieji sidabro apdovanojimai atiteko už atkėlimo ir spaudimo rungtis.

Tų pačių metų gegužę Kaune vykusiame pasaulio štangos spaudimo čempionate iškovojau bronzą. Rungtį laimėjo kazachstanietis Jevgenijus Paršinas, bet po antidopingo testų jis buvo diskvalifikuotas. Taip man vietoje trečios atiteko antroji vieta. Buvau patyręs nugaros ir peties traumas, bet jos pademonstruoti gerų rezultatų nesutrukdė.

– Kokie tavo geriausi rezultatai?

– Geriausi užfiksuoti šių metų Europos jaunimo čempionate Rusijoje, Sankt Peterburge. Pritūpimo rungtyje – 280 kg, spaudimo – 200 kg, o atkėlimo – 270 kg. Tai buvo pirmas mano čempionatas jaunimo amžiaus grupėje.

– Kuriame artimiausiame turnyre ketini dalyvauti?

– Po savaitės Kaune vyks tarptautinis jėgos trikovės turnyras. Jame dalyvaus latviai ir estai. Galbūt sulauksime baltarusių. Tai vienas pajėgiausių turnyrų Lietuvoje, nes jame nėra amžiaus kategorijų. Tenka susikauti su kur kas vyresniais ir daugiau patirties turinčiais atletais.

Šiam turnyrui ruošiuosi intensyviai nuo rugsėjo. Paskutinę savaitę sunkių treniruočių nedarome – tik mankštos ir psichologinis pasiruošimas.

Šiemet šis jėgos trikovės turnyras yra paskutinis. Jame ketiname pastatyti tvirtą pagrindą Europos čempionatui, kuris vyks kitų metų pavasarį. Dabar demonstruoju geriausią sportinę formą savo karjeroje. Mano treneris Petras Lazdauskas sako, kad per artimiausius dvejus metus pasimatys, ką aš šiame sporte galiu pasiekti. Kaip sportininkas privalau subręsti, įvaldyti techniką, įgyti patirties.

Karjerą tęsia sostinėje

– Kur dabar tobulėji?

– Baigęs Lauryno Ivinskio gimnaziją išvykau mokytis į Vilnių, bet visada atstovauju Kuršėnams. Tai mano gimtinė ir aš jos neišsižadėsiu.

Jeigu nori tobulėti, turi būti vis geresnės sąlygos. Dėl šios priežasties aš esu sostinėje. Mane treniruoja P. Lazdauskas. Jis ir A. Gricius praeityje jėgos trikovėje buvo konkurentai. Jų darbo metodikos skirtingos, bet abu duoda daug gerų patarimų. Džiaugiuosi, kad pakeičiau treniruočių bazę.

– Kaip pavyksta suderinti mokslą ir sportą?

– Ir moksle, ir sporte yra reikalinga disciplina. Sportas ir mokslas – suderinami dalykai. Sportininkai yra maksimalistai: visada siekia daug, yra užsispyrę, atkaklūs. Šios savybės padeda moksle.

Reikia gyventi sveikai

– Ką valgo šios sporto šakos atletai?

– Kaip ir kitose sporto šakose, jėgos trikovėje maistas yra labai svarbus. Tik šimtaprocentinė maisto nauda leis varžybose pasiekti norimų rezultatų. Mums dieta nereikalinga. Neturime atrodyti gražiai. Aš valgau tai, kas skanu ir sveika. Saldumynų vengiu. Likus 3–4 mėnesiams iki varžybų turi susitvarkyti savo racioną, kad nebūtų jokio nereikalingo maisto. Kasdien valgau apie šešis kartus kas tris valandas.

Svarbiausia raciono dalis prasideda nuo pusryčių. Galima suvalgyti apie 120 gramų avižų košės ir keturis virtus arba keptus kiaušinius. Vėliau galima suvalgyti 120 gramų ryžių ir 200 gramų vištienos filė arba 150 gramų makaronų ir 200 gramų kalakutienos faršo. Taip pat – daržoves. Prieš miegą – 200 gramų liesos varškės su uogiene.

Bet viskas priklauso nuo svorio kategorijos. Jeigu prieš svarbias varžybas gali priaugti papildomus 3-4 kilogramus, galima pasilepinti saldumynais. Dabar sveriu apie šimtą kilogramų, todėl kartais leidžiu sau nusižengti.

– Ar jėgos sporto atletai turi pamiršti alkoholį?

– Sportas ir alkoholis – nesuderinami dalykai. Su alkoholiu nesu šventęs net savo gimtadienio.

– Ar be jėgos trikovės turėjai kitų svajonių?

– Jeigu ne jėgos trikovė, veikiausiai būčiau dviratininkas. Bent jau taip sakė mano mama. Nuo aštuonerių metų mano pagrindinė žaidimų priemonė buvo dviratis. Nuo jo negalėdavo manęs nukrapštyti.

Asmeninė nuotr.

SĖKMĖ: 2013 metų pasaulio štangos spaudimo čempionate Jokūbui Stasiuliui vietoje bronzos medalio atiteko sidabras. Auksą laimėjęs Kazachstano atletas Jevgenijus Paršinas po antidopingo testų buvo diskvalifikuotas.


Jėgos trikovė

Sunkumų kilnojimo sporto šaką sudaro trys veiksmai: pritūpimas su štanga ant pečių, štangos spaudimas ir štangos atkėlimas nuo žemės. Kiekvienam iš šių veiksmų per varžybas skiriami trys bandymai. Visų trijų rungčių rezultatai sumuojami ir taip išrenkamas nugalėtojas.

Be jėgos trikovės vyksta atskiros štangos spaudimo pirmenybės. Sportininkai skirstomi į svorio ir amžiaus kategorijas. Varžybos gali būti individualios arba komandinės.

Individualiai į Europos ir pasaulio čempionatus keliauja atletai, kurie savo šalyje pademonstravo geriausius rezultatus – po du iš kiekvienos svorio kategorijos.

Senojo žemyno ir planetos pirmenybėse medaliai dalijami ne tik už geriausius bendrus jėgos trikovės rezultatus. Už geriausius pasirodymus atskirose rungtyse atletams išdalijami „mažieji“ aukso, sidabro ir bronzos apdovanojimai.