Ar šilumininkų paskola nekirs gyventojams per kišenę?

Nuotrauka iš posėdžio vaizdo įrašo
A. Ro­jus žadė­jo, kad įmonės pa­sko­los šil­u­mos kai­nos išau­gin­ti ne­turėtų
Ketvirtadienį, balandžio 2-ąją, vykęs Rietavo savivaldybės tarybos posėdis turėjo būti išskirtinis – balandžio 1-ąją suėjo lygiai 20 metų, kai buvo įsteigta Rietavo savivaldybė, taigi ir į pirmąjį posėdį rietaviškiai politikai rinkosi prieš dvidešimtmetį. Tačiau šventinės nuotaikos nesijautė. Bet išskirtinumo užteko – juk per tuos du dešimtmečius nė karto nebuvo, kad Tarybos nariai posėdžiautų skubriai, be pašalinių amsmenų, veidus pridengę apsauginėmis kaukėmis, o rankas apsaugoję pirštinėmis.

Kalbtėta, kad administracija ketinusi posėdį rengti nuotoliniu būdu, kaip dabar ir rekomenduojama, tačiau nespėta tam techniškai pasiruošti. Posėdyje svarstyti tik tokie klausimai, kurių atidėti nebuvo galima. Vienas jų – dėl leidimo imti paskolą „Rietavo komunalinis ūkiui“, įkeičiant įmonės turtą.

Meras Antanas Černeckis posėdį pradėjo šventine gaida. Prisiminė pirmąjį Tarybos posėdį 2000-aisiais. Anuokart pasodintas ąžuoliukas iki šiol šlama priešais Savivaldybę.

„Kiek kartų besikeitė Rietavo savivaldybės taryba, administracijos darbuotojai dirba puikiai. Tuo džiaugiuosi ir sveikinu“, – kalbėjo meras, linkėdamas, jog noras dirbti savo krašto žmonėms neišblėstų, kad kartu būtų galima įveikti visas negandas. Tarybos nariai sveikinimą palydėjo plojimais.

Perėjus prie darbotvarkės, vienas iš joje numatytų ir laukti negalėjusių klausimų buvo susijęs su šilumininkų bėdomis. „Rietavo komunalinis ūkis“ prašė leisti trejų metų laikotarpiui imti iki 250 tūkst. eurų paskolą apyvartinėms lėšoms, mainais įkeičiant ilgalaikį įmonės turtą.

Kaip pasakojo įmonės direktorius Alvydas Rojus, skolintis verčia ir nepalankiai susiklosčiusi situacija koronaviruso pandemijos metu. Mat anksčiau su kuro tiekėjais buvo galima susitarti mokėjimus atidėti ilgesniam laikui, o dabar įmonė raginama įsiskolinimus susimokėti. Be to, esą Rietavo šilumininkams nepalanki buvusi ir šilta žiema. Šilumos parduota mažiau ir dėl to, jog nešildyti buvusios kolegijos centriniai rūmai.

„Per praėjusius metus negavome apie 34 tūkst. pajamų, per šių metų du mėnesius – dar 37 tūkstančių. Situacija nėra gera“, – pasakojo direktorius.

Anot jo, paskolos lėšos bus naudojamos ne tik atsiskaityti už biokurą ir kitas prekes, bet ir įsigyti biokuro ateinančiam šildymo sezonui, minimaliai suremontuoti šilumos gamybos ir tiekimo, vandens gavybos, tiekimo ir nuotekų valymo įrenginius.

Tarybos narė Vilija Razmienė domėjosi, ar įmonės paskola neatsilieps gyventojams didesnėmis kainomis. Tačiau A. Rojus aiškino, jog įtakos šildymo kainai tai neturėtų turėti. Bent jau labai nežymiai.

Neramus dėl šios paskolos buvo ir kitas Tarybos narys Viktoras Krajinas. Jis teiravosi direktoriaus, kas bus, jei įmonė nesugebės paimtos paskolos grąžinti?

A. Rojus ramino, jog tai gyventojams tiesioginės įtakos neturės. Esą piešiant ir patį blogiausia scenarijų visada išlieka galimybė paskolą „perskolinti“, o mokėjimo terminus pratęsti. Esą visos įmonės paskolos imtos iš Šiaulių banko. Jos turtas čia buvo įkeistas ir anksčiau, imant kitas paskolas. Kadangi „Rietavo komunalinis ūkis“ didžiąją dalį ankstesnių paskolų yra išmokėjęs, naują paskolą galėtų gauti įkeičiant tą patį turtą antriniu keitimu.

Šiaulių banke įmonė šiuo metu yra įkeitusi naująją katilinę, nugeležinimo stotį ir kanalizacijos tinklus Vatušių kaime, šilumos tiekimo tinklus ir S. Nėries gatvės, Rietave, inžinerinius tinklus.

Atėjus laikui balsuoti, iš penkiolikos posėdyje dalyvavusių Tarybos narių prieš balsavo tik V. Krajinas. V. Blažaitis susilaikė. Kiti Tarybos nariai prašymui pritarė, taigi skolintis leista.