
Naujausios
Kaip numato Akcinių bendrovių įstatymas, pirmumo teisė įsigyti parduodamas akcijas priklauso kitiems akcijų valdytojams, tad Rimantas Šadauskas (jam priklauso 20 vnt. akcijų) ir Petras Piekus (buvęs Plungės šilumos tinklų direktorius, valdantis 100 vnt. akcijų) įsigyti jų parduodamas akcijas pirmiausia pasiūlė Plungės rajono savivaldybės administracijai.
Kaip rašoma sprendimo pirkti akcijas projekte, aptartame praėjusią savaitę vykusiame Plungės rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdyje, Plungės šilumos tinklų įstatinis kapitalas yra 1,664 mln. eurų. Jis padalintas į 573 806-ias paprastąsias vardines akcijas, kurių vienos nominali vertė – 2,9 euro.
Plungės rajono savivaldybei nuosavybės teise priklauso 99,98 procento šių akcijų. Likusi dalis – minėtų asmenų.
Kaip per posėdį sakė Savivaldybės Turto skyriaus vedėja Živilė Bieliauskienė, Plungės šilumos tinklai informavo, kad yra gauti bendrovės akcininkų
R. Šadausko ir P. Piekaus pranešimai apie ketinamas parduoti savąsias akcijų dalis. Kaip numato Akcinių bendrovių įstatymas, Savivaldybė ne ilgiau kaip per 21-ą dieną turi apsispręsti ir pranešti, ar sutinka pirkti šias akcijas.
P. Piekus nurodo savąją dalį parduodantis už 3 tūkst. eurų, R. Šadauskas – už 600 eurų.
Nors sumos nedidelės, bet, kaip paaiškėjo per Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdį, įsigyti šias akcijas Savivaldybei gali kilti kliūčių.
Ž. Bieliauskienė pacitavo Valstybės ir savivaldybių turto valdymo įstatymą, nurodantį, kad valstybės ar savivaldybių turtas negali būti investuojamas vertybiniams popieriams įsigyti iš fizinių ir privačių juridinių asmenų. Kitaip sakant, įstatymai nenumato galimybės Savivaldybei pirkti akcijų iš privataus asmens, net jei toji Savivaldybė valdo likusį akcijų paketą.
„Iš pradžių viskas atrodė paprasta, bet kai pasidomėjom, kokia praktika Lietuvoje... Jos labai mažai. Kauno savivaldybė 2012 metais buvo priėmusi panašų sprendimą (pirkti akcijų iš privataus asmens – aut.), bet Vyriausybės atstovo reikalavimu privalėjo tą sprendimą panaikinti“, – kalbėjo Ž. Bieliauskienė.
Šiuo Kauno pavyzdžiu sakė domėjusis ir Plungės šilumos tinklų laikinoji direktorė Margarita Charitonova. Ji pridūrė, kad šį atvejį nagrinėjo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas – jis taip pat pasisakė, kad Kauno savivaldybės sprendimas įsigyti akcijų yra neteisėtas. Po šio 2013-ųjų teismo sprendimo daugiau panašių bandymų Lietuvoje esą nebebuvo, tad nutardama pirkti
R. Šadausko ir P. Piekaus siūlomas akcijas Plungės savivaldybės administracija neabejotinai užliptų ant grėblio.
M. Charitonova siūlė nerizikuoti ir imtis kitos taktikos. Esą Akcinių bendrovių įstatymas numato galimybę savo akcijas išsipirkti pačiai bendrovei. „Jokio skirtumo, už tas akcijas mokėsim iš kairės ar iš dešinės kišenės“, – pridūrė ji.
Tiesa, šis kelias būtų ilgesnis, kadangi bendrovė, akcininkams pritarus, pirma turėtų suformuoti akcijų įsigijimo rezervą. Esą pasirengimas tam truktų gal porą mėnesių. Lieka tikimybė, kad akcijas parduodantys asmenys, sulaukę Savivaldybės atsisakymo jas pirkti, ims ieškoti kitų pirkėjų „iš išorės“. Dėl to, M. Charitonovos nuomone, būtų tikslinga su jais pasirašyti preliminarias akcijų pirkimo-pardavimo sutartis ir gal net sumokėti dalį prašomos sumos iš anksto.
„Būtų mažiau rizikos dėl galimų teisinių ginčų“, – pabrėžė laikinoji direktorė.
Komiteto nariams ir Savivaldybės administracijos vadovams sutikus, kad toks kelias atrodo tinkamas, o gal net ir vienintelis galimas, siekiant neprarasti parduodamų akcijų, iniciatyva perduota į Plungės šilumos tinklų vadovybės rankas.