
Naujausios
Jau yra pavyzdžių
Kaip nurodo reformą inicijavusi Vidaus reikalų ministerija (VRM), šiuo metu šalyje veikianti dviejų lygių priešgaisrinės saugos ir gelbėjimo sistema, kurią sudaro Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas bei savivaldybių priešgaisrinės tarnybos, yra nepakankamai efektyvi ir veiksminga.
„Dėl dviejų veikiančių ugniagesių sistemų apsunkinama galimybė bendrai veikti įvykio vietoje, pasitelkti pajėgas į kitas savivaldybes, užtikrinti nuolatinę parengtį, vienodo lygio ugniagesių kvalifikaciją, centralizuotą aprūpinimą technika bei įranga“, – teigia viceministras Vitalij Dmitrijev.
Siekdama sukurti vieningą sistemą, Vidaus reikalų ministerija inicijavo pilotinį modelį „Bendra priešgaisrinės saugos užtikrinimo sistema – kokybiška ir patikima pagalba nelaimės atveju“ ir pakvietė šalies savivaldybes jame savanoriškai dalyvauti. Pirmoji išbandyti šį modelį ryžosi Radviliškio rajono savivaldybė, jos ugniagesių komandų valdymą ir funkcijas nuo šių metų pradžios perėmė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.
Radviliškio rajono pėdomis pasekė ir prie bandomojo modelio jau prisijungė Molėtai bei Druskininkai. „Žemaitis“ domėjosi, kaip ši iniciatyva vertinama mūsų krašte.
Būtina išlaikyti
Apie žadamą pertvarką „Žemaičio“ kalbintas Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis teigė, kad kaimiškose vietovėse esančias ugniagesių komandas išlaikyti yra būtina. Pasak jo, Plungės rajono savivaldybės teritorija yra gana didelė, joje plyti nemenki miškų masyvai. Be to, čia pat ir Žemaitijos nacionalinis parkas, sezono metu pritraukiantis didžiulius turistų srautus. Įvertinus visa tai esą akivaizdu, kad mažas kaimiškose vietovėse esančias ugniagesių tarnybas privalu išlaikyti.
„Pagal dabar galiojančią tvarką kilus gaisrui pagal iškvietimą visų pirma atvyksta arčiausiai esanti ugniagesių komanda. Po to, esant poreikiui, atvyksta ir pastiprinimas iš tolimesnių vietovių. Toks modelis pasiteisino, ugniagesių darbu esu patenkintas. Tarnybos savo darbą atlieka gerai“, – sakė meras.
Plungės rajono priešgaisrinės apsaugos tarnyba turi šešis punktus, jie veikia Kuliuose, Šateikiuose, Žemaičių Kalvarijoje, Alsėdžiuose, Plateliuose ir Žlibinuose. Šiuose miesteliuose budintiems ugniagesiams tenka aptarnauti ne tik jiems priskirtas teritorijas, bet, reikalui esant, skubėti ir į gaisrus Plungėje ar gretimose savivaldybėse: Skuode, Telšiuose, Mažeikiuose bei Rietave.
Daug metų keltas klausimas dėl itin prastos šios tarnybos priešgaisrinio transporto būklės, tačiau jau kurį laiką kasmet Savivaldybė skiria lėšų naujesniems automobiliams įsigyti.
A. Klišonis akcentavo, kad kaip laikinasis Savivaldybių asociacijos prezidentas žadamą reformą aptarė su ugniagesių profesinių sąjungų atstovais. Pokalbių metu nuogąstauta, jog drastiški pokyčiai gali turėti neigiamos įtakos patikimumui, reagavimo greičiui ir gyventojų saugumui. Todėl yra laikomasi pozicijos, kad būtina išlaikyti didžiąją dalį ugniagesių postų.
Nepritaria ir ugniagesių vadai
VRM sumanymus neigiamai vertina ir Plungės rajono savivaldybės priešgaisrinės apsaugos tarnybos viršininkas Vladas Šimkus. Jo nuomone, gali nutikti taip, jog sumažėjus priešgaisrinių komandų į nuo centro nutolusias gyvenvietes pagalba atvyks pavėluotai.
Rajono ugniagesių vadovas užsiminė girdėjęs, kad Kėdainiuose po reformos gali nebelikti dviejų, Trakuose – trijų ugniagesių komandų. Toks likimas po kelerių metų gali ištikti ir Plungės priešgaisrinę apsaugos tarnybą.
Panašios nuomonės – ir Rietavo savivaldybės priešgaisrinės tarnybos viršininkas Alvidas Mickus. Pasak jo, tokios tarnybos privalo būti kuo arčiau žmonių. Pašnekovas pabrėžia, jog ugniagesių darbas neapsiriboja gaisrų gesinimu. Pareigūnai dažnai vyksta į autoįvykius. Jų metu tenka ne tik gelbėti nukentėjusiuosius, bet ir valyti kelius. Reikalui esant, ugniagesiai padeda ir greitajai medicinos pagalbai.
Anot A. Mickaus, Rietavo savivaldybėje veikiančia Tverų priešgaisrine komanda yra gerai rūpinamasi. Praėjusiais metais renovuotas pastatas, iš Vokietijos Zarbeko miesto gautas naujesnis gaisrinis automobilis, tad kalbos, kad miestelių ugniagesių komandos yra blogai aprūpintos, Rietavo savivaldybės atveju esą visiškai netinka.