„Ar ta situacija ir liks nepastebėta?“

„Že­mai­čio“ nuo­trau­ka
Tei­gia­ma, kad ki­tos vie­tos nau­jie­siems kon­tei­ne­riams ne­bu­vo įma­no­ma ras­ti
Ši­to po­sėdžiau­jant Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės ta­ry­bai tei­ra­vo­si jos narė, is­to­rikė Jo­lan­ta Skur­daus­kienė, pa­ra­gi­nu­si vi­sus at­kreip­ti dėmesį į prie­š po­rą metų Ber­žo­ro kai­me įreng­tus nau­juo­sius pu­siau po­že­mi­nius at­liekų kon­tei­ne­rius. Tiks­liau – į jiems pa­si­rinktą vietą – vi­sai prie pat cent­ri­nių vartų į be­ne gar­siau­sios Že­mai­ti­jo­je baž­ny­čios šven­to­rių.



„Kaip taip nu­tin­ka?“

„Prieš ke­lias dienas su spe­cia­lis­tais, is­to­ri­kais ir pa­vel­do­sau­gi­nin­kais ap­lankė­me ke­letą ra­jo­no baž­ny­čių. Iš­li­po­me ir prie Ber­žo­ro baž­ny­čios ir bu­vo­me nu­ste­bin­ti. Ber­žo­ro kai­me­lis yra pa­skelb­tas et­noar­chi­tektū­ri­niu komp­lek­su, baž­ny­čia – vie­na se­niau­sių Lie­tu­vo­je, sta­ty­ta 1746 me­tais. Šis sak­ra­li­nis komp­lek­sas ir Ber­žo­ro et­noar­chi­tektū­ri­nis kai­mas bu­vo tie seg­men­tai, dėl ku­rių Že­mai­ti­jos na­cio­na­li­nis par­kas įkur­tas būtent šio­je Že­mai­ti­jos vie­to­je. Ir prie­šais baž­ny­čią da­bar mes ma­to­me šiukš­lių kon­tei­ne­rius“, – J. Skur­daus­kienė api­būdi­no ne­rimą jai ke­lian­čią si­tua­ciją.

Pa­sak jos, Ber­žo­ro baž­ny­čia bu­vo ir yra pamėg­ta dai­li­ninkų, o jos prie­ki­nis fa­sa­das kar­tu su var­tais į šven­to­rių yra tapęs ko­ne chres­to­ma­ti­niu Lie­tu­vos ta­py­bos is­to­ri­jo­je.

„Jei­gu jūs paim­si­te bet kurį me­no­ty­ri­ninkų ži­nyną ar al­bumą ir ra­si­te ap­ra­šytą Ber­žorą, ten vi­sur de­da­mas ak­cen­tas, kad nuo XX am­žiaus pra­džios jis bu­vo tar­si ko­kia dai­li­ninkų me­ka, o šios baž­ny­čios vaiz­das yra tapęs iko­ni­niu Lie­tu­vos dailės kon­teks­te, jį yra tapę žy­miau­si dai­li­nin­kai. O da­bar mes tą vaizdą esam su­ga­dinę. Kaip taip nu­tin­ka, ka­da tu­rim ši­tiek kultū­ros pa­vel­do įsta­tymų, gi­nan­čių šią vietą? Kaip yra de­ri­na­mi to­kie pro­jek­tai?“ – klau­si­mus vieną po ki­to žėrė is­to­rikė ir po­li­tikė.


Perkė­li­mas kai­nuotų daug lai­ko ir pi­nigų

Iš­girdęs juos Sa­vi­val­dybės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius Min­dau­gas Kau­nas ne­slėpė su­tri­ki­mo.

„Ne­ži­nau, ką ir at­sa­ky­ti. 2016 me­tais pra­dėtas tų kon­tei­ne­rių aikš­te­lių pro­jek­ta­vi­mas, 2019 m. pra­dėti dar­bai. Tik­rai bu­vo de­rin­ta su kultū­ros pa­vel­du. Jei­gu pa­tys de­rin­to­jai neatk­reipė dėme­sio, tai ne­ži­nau, ką da­bar pa­si­ūly­ti“, – kalbė­jo jis.

Toks at­sa­ky­mas nė kiek neap­maldė J. Skur­daus­kienės už­si­de­gi­mo ras­ti at­sa­kymą, kie­no pa­lai­mi­ni­mu at­liekų kon­tei­ne­riai įkas­ti būtent prie­šais šven­to­riaus var­tus.

„Ar ta si­tua­ci­ja ir liks to­kia ne­pas­tebė­ta? Mes tu­rim su­pras­ti, kad tai nėra ei­li­nis ob­jek­tas – ta vie­ta la­biau­siai ži­no­ma Že­mai­ti­jo­je. Turė­si­me spręsti šią si­tua­ciją, o tie, kas de­ri­no, turės at­sa­ky­ti į klau­si­mus, kodėl jie tą pa­darė“, – to­liau aiš­ki­no ji.

Iš­gir­du­si me­ro Aud­riaus Kli­šo­nio rep­liką, kad nu­ta­rus per­kel­ti kon­tei­ne­rius į kitą vietą reikės ne tik lėšų, bet ir nau­jai su­de­rin­ti, kas nėra taip pa­pras­ta, J. Skur­daus­kienė ra­gi­no to im­tis: „Vis­kas su­pran­ta­ma, bet tai yra ypa­tin­ga vie­ta, ku­ri rei­ka­lau­ja ypa­tingų spren­dimų.“


Pas­ta­bos – tik for­ma­lios

In­ter­ne­tinė­je sis­te­mo­je „In­fos­ta­ty­ba“ ne­sun­ku ras­ti minėtų pu­siau po­že­mi­nių at­liekų kon­tei­ne­rių aikš­te­lių, prie­š ke­le­rius me­tus įrengtų vi­sa­me Plungės ra­jo­ne, tech­ninį pro­jektą, kurį Tel­šių re­gio­no at­liekų tvar­ky­mo cent­ro už­sa­ky­mu pa­rengė UAB „Gi­no­ta“. Kar­tu ga­li­ma ras­ti ir šio pro­jek­to de­ri­ni­mus.

Įdo­mu tai, kad pirmą­kart (2019 m. gruod­žio 5 d.) Kultū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Tel­šių te­ri­to­ri­nio pa­da­li­nio vy­riau­sio­ji spe­cia­listė Lo­re­ta Ba­ry­sienė at­sakė ne­pri­ta­rian­ti pro­jek­tui.

Ta­čiau toks at­si­sa­ky­mas buvo pagrįstas tik for­ma­lio­mis pa­sta­bo­mis. Pa­vel­do­sau­gi­nin­kei užk­liu­vo ne pa­ti kon­tei­ne­riams pa­si­rink­ta vie­ta Ber­žo­ro kai­me ir ki­to­se pa­vel­do te­ri­to­ri­jo­se, bet tai, kad nėra įvar­din­ta, jog pro­jek­tas reng­tas va­do­vau­jan­tis Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ne­kil­no­ja­mo­jo kultū­ros pa­vel­do ap­sau­gos įsta­ty­mu. Ki­ta pa­sta­ba – kad te­ri­to­ri­jos api­būdi­ni­muo­se ne­tiks­liai nu­ro­dy­tos kai ku­rios pro­jek­tuo­jamų aikš­te­lių vie­tos.

Pro­jek­tuo­to­jai su­sku­bo iš­tai­sy­ti šias klai­das ir ne­tru­kus in­for­ma­vo Kultū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Tel­šių sky­rių, jog į pa­sta­bas at­si­žvelg­ta – tech­ni­nis pro­jek­tas pa­tai­sy­tas įra­šius trūksta­mo įsta­ty­mo pa­va­di­nimą ir pa­tiks­li­nus nu­ro­dytų aikš­te­lių vie­tas.

Tų pa­čių 2019 metų gruod­žio 16 dieną L. Ba­ry­sienė at­sakė dau­giau pa­stabų ne­tu­rin­ti ir pro­jek­tui pri­ta­rian­ti.

Tai­gi ga­lu­ti­nia­me pro­jek­te nu­ro­do­ma, kad Ber­žo­ro kai­me, Ga­so gatvė­je, pro­jek­tuo­ja­ma aikš­telė pa­ten­ka į kultū­ros pa­vel­do ob­jek­to te­ri­to­riją. Ša­lia pa­tei­kia­mas pa­vel­do­sau­gi­nis pa­grin­di­mas, ku­ria­me dėsto­ma, kad nau­jai sta­to­mi sta­ti­niai ne­kil­no­ja­mam kultū­ros pa­vel­dui vi­zua­linės tar­šos ne­da­rys, ka­dan­gi vie­to­je esamų ant­že­mi­nių kon­tei­ne­rių bus pa­sta­to­mi nau­ji, es­te­tiš­kes­ni ir šva­res­ni pu­siau po­že­mi­niai. Ne­va įren­gus nau­jus kon­tei­ne­rius, da­lies jų kor­pu­so ne­si­ma­tys – jie pa­slėpti po že­me, o ant­že­minės jų da­lys bus es­te­tiš­kos, grun­tuo­tos, de­ko­ruo­tos smul­kiais ak­me­nu­kais.


„Ne­be­bu­vo ki­tos išei­ties“

„Že­mai­čio“ ta te­ma pra­ėju­sią sa­vaitę kal­bin­ta Kultū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to Tel­šių sky­riaus vedė­ja Au­re­li­ja Rič­ku­vienė, per­žiūrė­ju­si minė­tus do­ku­men­tus, sakė, kad nors tech­ni­nis pro­jek­tas to neats­pin­di, ren­kant nau­jie­siems kon­tei­ne­riams vietą Ber­žo­re būta dau­giau de­ri­nimų.

Esą svars­ty­tos ke­lios ga­li­mos vie­tos, ta­čiau vie­na jų at­kri­to dėl per ar­ti­mos gy­ve­na­mo­jo na­mo kai­my­nystės, ki­ta – dėl po­že­mi­nių ko­mu­ni­ka­cijų. Dar vie­nai siū­ly­tai vie­tai ne­pri­tarė pa­tys pa­vel­do­sau­gi­nin­kai, mat bu­vo siū­lo­ma kon­tei­ne­rius įreng­ti ar­čiau pa­grin­di­nio ke­lio į Pla­te­lius, ša­lia kop­lyts­tul­pio.

„Svars­tant pa­starąjį va­riantą mes bu­vo­me griež­tai prie­š, nes to­kiu at­ve­ju vi­zua­linė tar­ša būtų bu­vu­si dar di­desnė. Ga­liau­siai pa­si­rink­tas va­rian­tas prie šven­to­riaus vartų, nes tai yra var­tai ir į ka­pi­nes, o pa­gal vi­sas tai­syk­les prie ka­pi­nių pri­va­lo būti at­liekų kon­tei­ne­riai. Ne­be­bu­vo ki­tos išei­ties“, – kalbė­jo vedė­ja.

Ji stebė­jo­si, kad klau­si­mas dėl pa­si­rink­tos vie­tos iš­kel­tas tik da­bar, pra­ėjus be­ne tre­jiems me­tams, ir kad jį ke­lia būtent Ta­ry­bos narė, mat minė­ta­sis pu­siau po­že­mi­nių kon­tei­ne­rių aikš­te­lių įren­gi­mo pro­jek­tas įgy­ven­din­tas pri­ta­rus ne tik at­sa­kin­goms ins­ti­tu­ci­joms, bet ir Sa­vi­val­dybės ta­ry­bai – esą keis­ta, kodėl ta­da neiš­sa­ky­ta pa­stabų dėl si­tua­ci­jos Ber­žo­re.


Lyg karš­tos bulvė mėty­mas

A. Rič­ku­vienė at­kreipė dėmesį ir į tai, kad Ber­žo­ras pa­ten­ka ne tik į kultū­ros pa­vel­do, bet ir į sau­gomą te­ri­to­riją – jis yra Že­mai­ti­jos na­cio­na­li­nia­me par­ke, tad šio di­rek­ci­jos pri­ta­ri­mas taip pat bu­vo ne ma­žiau svar­bus, gal net svar­bes­nis. Esą de­ri­nant pro­jektą pa­vel­do­sau­gi­nin­kai at­si­žvelgė ir į tai, kad jam pri­tarė Že­mai­ti­jos na­cio­na­li­nio par­ko di­rek­ci­ja.

Ir iš­ties, sis­te­mo­je „In­fos­ta­ty­ba“ ga­li­ma ras­ti prie kon­tei­ne­rių aikš­te­lių tech­ni­nio pro­jek­to pri­dėtą ir Že­mai­ti­jos na­cio­na­li­nio par­ko di­rek­to­riaus Ramū­no Lyd­žio raštą, ku­riuo jis in­for­muo­ja pro­jek­to rengė­jus pri­ta­rian­tis kon­tei­ne­rių įren­gi­mui. O pa­bai­go­je pri­dėta R. Lyd­žio pa­sta­ba, kad dvi pro­jek­tuo­ja­mos aikš­telės – nu­ma­ty­tos įreng­ti Ber­žo­re ir Že­mai­čių Kal­va­ri­jo­je – pa­ten­ka į kultū­ros pa­vel­do te­ri­to­ri­jas, todėl būti­ni su­de­ri­ni­mai su... Kultū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­tu.