Ar žinome, kur slėptis nelaimės atveju?

Jur­gi­tos NAG­LIENĖS nuo­trau­ka
Plungės mies­te nu­ma­ty­ta 10 vietų, ku­rio­se ne­laimės at­ve­ju būtų ga­li­ma gau­ti lai­kiną prie­globstį, Rie­ta­ve – 4-ios. Dau­giau­sia tai – mo­kyklų ir kultū­ros namų salės, pa­žymė­tos spe­cia­liu ženk­lu – mėly­nu tri­kam­piu oran­ži­nio fo­no kvad­ra­te
Pas­ta­ro­sio­mis sa­vaitė­mis, ste­bint įvy­kius Uk­rai­no­je, visų min­ty­se jau ne sykį nu­skambė­jo klau­si­mas – o jei­gu taip pas mus? Ar ži­no­me, kur ka­ro ar ki­tos ne­laimės at­ve­ju reikėtų slėptis, kaip pa­si­ruoš­ti to­kioms ekst­re­ma­lioms si­tua­ci­joms? Ga­liau­siai – ką da­bar ga­li­me nu­veik­ti, kad net ir tokį iš­ban­dymą, kaip ka­rinę ag­re­siją, galė­tu­me pa­si­tik­ti kiek įma­no­ma ra­mesnėm gal­vom? „Že­mai­tis“ domė­jo­si, ar Plungės ra­jo­ne ir Rie­ta­vo sa­vi­val­dybė­je yra slėptu­vių ir kiek žmo­nių jo­se su­tilptų.



Slėptu­vių yra pa­kan­ka­mai ar nėra vi­sai?

Lie­tu­vo­je pa­sta­ruo­ju me­tu ste­bi­me keistą ten­den­ciją: vie­nai pu­sei pik­ti­nan­tis, kad vie­šo­jo­je erdvė­je vi­siš­kai nėra in­for­ma­ci­jos apie tai, kaip gy­ven­to­jams pa­si­ruoš­ti ga­li­mai ka­ri­nei ag­re­si­jai, ki­ta pusė, ku­rio­je po­zi­ci­jas už­siėmė įvai­rios vals­ty­binės ins­ti­tu­ci­jos, dieną naktį ra­mi­na pa­si­sa­ky­mais, kad nėra rei­ka­lo pa­ni­kuo­ti – kol kas Lie­tu­vai nie­kas ne­gre­sia, tad ir kaž­ko­kio ypa­tin­go pa­si­ruo­ši­mo ne­rei­kia.
„Tai, ką da­bar da­ro kai ku­rie Lie­tu­vos po­li­ti­kai ir Vi­daus rei­kalų mi­nis­te­ri­ja, yra sun­kiai su­vo­kia­ma.<...> At­sa­kin­goms ins­ti­tu­ci­joms ži­no­ma apie rim­tas pro­ble­mas, ku­rios le­mia ci­vi­lių gy­ven­tojų sau­gumą, ta­čiau vie­to­je jų pa­vie­ši­ni­mo ir ban­dy­mo spręsti, tai yra sle­pia­ma ne­ven­giant me­luo­ti ir ma­ni­pu­liuo­ti. Vie­šai aukš­čiau­si Vy­riau­sybės po­li­ti­kai tei­gia, kad slėptu­vių, ka­ro at­ve­ju, už­teks vi­siems, rea­lybė­je – nėra nė vie­nos slėptuvės ci­vi­liams. Tai ži­no­ma mi­nist­rei ir ki­tiems at­sa­kin­giems žmonėms. Iš ki­tos pusės – jų ne­ver­ta kal­tin­ti – tai tris­de­šimt metų dar­bo imi­ta­vi­mo ci­vi­linė­je sau­go­je pa­sekmė“, – taip šią si­tua­ciją api­būdi­no „15min“ žur­na­lis­tas, ka­ro fo­tog­ra­fas Vid­man­tas Balkū­nas.
Ir iš­ties vi­daus rei­kalų mi­nistrė Agnė Bi­lo­taitė spau­dos kon­fe­ren­ci­jos me­tu ko­vo 1-ąją, pa­klaus­ta, kiek Lie­tu­vo­je yra slėptu­vių, at­sakė, kad „jų skai­čius yra pa­kan­ka­mas“, ta­čiau jau ne­tru­kus im­ta svars­ty­ti, ką mi­nistrė turė­jo ome­ny. Pa­si­ro­do, kiek­vie­na sa­vi­val­dybė yra pa­ruo­šu­si sąrašą pa­statų, ku­rie ne­laimės at­ve­ju pa­si­tar­nautų kaip ko­lek­ty­vinės ap­sau­gos vie­tos, vis dėlto to­kių vietų ne­ga­li­ma va­din­ti slėptuvė­mis, mat ka­ro grėsmės at­ve­ju iš jų tik­riau­siai būtų ma­žai nau­dos.
Praė­ju­sią sa­vaitę net ir Pre­zi­dentū­ra pri­pa­ži­no, kad pro­blemų šio­je vie­to­je yra, ir ne vie­na.
„Da­lis namų darbų nėra iki ga­lo pa­da­ry­ti. Tos ko­lek­ty­vinės sau­gos prie­monės, ku­rios yra nu­ma­ty­tos bran­duo­linės ava­ri­jos at­ve­ju – kam mes ir ruo­šiamės turė­da­mi pa­vo­jingą ato­minę elekt­rinę ša­lia sa­vo sienų – ne vi­sais at­ve­jais tin­ka gink­luo­to konf­lik­to at­ve­ju“, –  „Ži­nių ra­di­jui“ sakė ša­lies va­do­vo vy­riau­sia­sis pa­tarė­jas Kęstu­tis Bud­rys.


Ieš­ko­ki­te mėly­no tri­kam­pio oran­ži­nia­me kvad­ra­te

Tai­gi da­bar jau aiš­ku, kad slėptu­vių ne­tu­ri­me, bet tu­ri­me ko­lek­ty­vi­nių ap­sau­gos vietų. Kas jos yra ir kur jų ieš­ko­ti iš­ti­kus ne­lai­mei?
„Ko­lek­ty­vinės ap­sau­gos vie­tos yra to­kie pa­sta­tai, kur iš­ti­kus ne­lai­mei, gy­ven­to­jams li­kus be van­dens, elekt­ros ar šil­dy­mo, būtų ga­li­ma juos su­rink­ti į vieną ar ke­lias vie­tas ir or­ga­ni­zuo­tai ap­rūpin­ti lai­ki­nu prie­globs­čiu, mai­ti­ni­mu, ki­ta pa­gal­ba. Bet tai nėra slėptuvės. Aš pa­ts Lie­tu­vo­je ži­nau tik vieną slėptuvę, bet ji – Vil­niu­je, ir da­bar ne­pa­sa­ky­čiau, kiek dar yra pri­tai­ky­ta naudoti. O pas mus ra­jo­ne slėptu­vių nėra“, – „Že­mai­čiui“ sakė Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius, Ekst­re­ma­lių si­tua­cijų ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kas Min­dau­gas Kau­nas.
Reikėtų įsidėmė­ti, kad šie pa­sta­tai, skir­ti lai­ki­nam gy­ven­tojų prie­globs­čiui, yra pa­žymė­ti spe­cia­liuo­ju ženk­lu – mėly­nu tri­kam­piu oran­ži­nio fo­no kvad­ra­te, api­brėžta­me mėly­nos spal­vos rėme­liu. Vaikš­tinė­da­mi po bet kurį miestą ar mies­telį jau da­bar ga­li­te pa­stebė­ti, kad šis ženk­las žy­mi įėji­mus į tam tik­rus vi­suo­me­ninės pa­skir­ties pa­sta­tus, daž­niau­siai – mo­kyk­las, kultū­ros na­mus, spor­to cent­rus.
Kaip jau su­pra­to­te, įpras­to­mis gy­ve­ni­mo sąly­go­mis mi­ni­mi sta­ti­niai nau­do­ja­mi įvai­riems vi­suo­menės po­rei­kiams, o ekst­re­ma­lių si­tua­cijų me­tu juos ga­li­ma pri­tai­ky­ti gy­ven­to­jams ap­sau­go­ti nuo at­si­ra­du­sių gy­vy­bei ar svei­ka­tai pa­vo­jingų veiks­nių. Kiek­vie­na sa­vi­val­dybė, rūpin­da­ma­si sa­vo gy­ven­tojų ap­sau­ga, iš anks­to yra nu­ma­čiu­si ko­lek­ty­vi­nei ap­sau­gai skir­tus sta­ti­nius. Su­tar­ta, kad jų tu­ri būti tiek, kad tilptų bent 20 pro­centų, ar­ba penk­ta­da­lis, tos sa­vi­val­dybės gy­ven­tojų.
Plungės mies­te priglaustų be­veik 9-is tūkst., Rie­ta­vo – tūkstantį gy­ven­tojų
Kiek­vie­na sa­vi­val­dybė sa­vo in­ter­ne­to sve­tainė­je skel­bia to­kių ko­lek­ty­vinės ap­sau­gos sta­ti­nių sąra­šus, tad ne­sun­kiai ra­do­me ir tuos, ku­rie – Plungės ra­jo­ne bei Rie­ta­vo sa­vi­val­dybė­je.
Plungės mies­te nu­ma­ty­ta 10 vietų, ku­rio­se būtų ga­li­ma gau­ti lai­kiną prie­globstį. Nu­ro­do­ma, kad jos su­tal­pintų be­veik 9-is tūkst. gy­ven­tojų. Dau­giau­siai jų tilptų į „Ry­to“ pa­grin­dinę bei Se­na­mies­čio mo­kyk­las, taip pat į „Saulės“ gim­na­ziją ir Aka­de­mi­ko A. Ju­cio pro­gim­na­ziją. Ži­no­ma, iš­ti­kus bėdai reikėtų rink­tis ar­čiau­siai esan­čią to­kią švie­ti­mo, kultū­ros ar spor­to įstaigą (žr. len­telę 5-am psl.).
Ne­laimės at­ve­ju priim­ti alsė­diš­kius turėtų būti pa­si­ruo­šu­si Alsėd­žių S. Na­ru­ta­vi­čiaus gim­na­zi­ja, ku­liš­kius – Ku­lių gim­na­zi­ja ir Kultū­ros cent­ras, pla­te­liš­kius bei kal­vaiš­kius ir­gi ati­tin­ka­mai šių mies­te­lių gim­na­zi­jos bei kultū­ros na­mai.
Rie­ta­vo sa­vi­val­dybės pa­reng­ta­me sąra­še nu­ro­dy­ta iš vi­so 12 ko­lek­ty­vinės ap­sau­gos vietų. Pa­čia­me Rie­ta­vo mies­te jų – 4-ios: Kultū­ros cent­ras, L. Ivins­kio gim­na­zi­ja bei lop­še­lis-dar­že­lis, taip pat buvęs ko­le­gi­jos bend­ra­bu­tis L. Ivins­kio gatvė­je. Vi­suo­se šiuo­se sta­ti­niuo­se, nu­ro­do­ma, lai­ki­nai galėtų pri­si­glaus­ti iki tūkstan­čio as­menų.
„Vis dėlto šių vietų ne­pa­va­din­čiau slėptuvė­mis, o tik lai­ki­nu prie­globs­čiu. To­kių slėptu­vių, ko­kios, kaip įsi­vaiz­da­vom prie­š 30 metų, turėtų gelbė­ti ka­ro at­ve­ju, de­ja, ne­tu­ri­me. Ir tai vi­sos Lie­tu­vos bėda. Cent­rinė vald­žia ne­skyrė tam lėšų, o sa­vo lėšo­mis ir­gi ne­pa­da­ry­si, tad tu­rim, ką tu­rim“, – sakė Rie­ta­vo sa­vi­val­dybės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius, Ekst­re­ma­lių si­tua­cijų ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kas Vy­tau­tas Di­čiū­nas.
Pa­na­šiai si­tua­ciją nu­piešė ir jau minė­tos Plungės „Ry­to“ pa­grin­dinės mo­kyk­los di­rek­to­rius Sta­nis­lo­vas Iva­naus­kas. Nu­ro­do­ma, kad ne­laimės at­ve­ju ši mo­kyk­la galėtų priim­ti be­veik 1 700 žmo­nių.
„Tiek tilptų mūsų spor­to ir aktų salė­je. O rūsy? Ten ir­gi ras­tu­me vie­tos, bet gal tik ko­kiam vie­nam ar dviem as­me­nims, ne dau­giau. Todėl ir ne­reiktų tų ko­lek­ty­vinės ap­sau­gos vietų va­din­ti slėptuvė­mis. Kren­tant bom­boms iš jų – jo­kios nau­dos“, – kalbė­jo mokyklos di­rek­to­rius.


Kaip elg­tis?

Pa­sak Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus M. Kau­no, ga­lio­ja tarp­tau­ti­niai su­si­ta­ri­mai, kad ka­ro at­ve­ju to­kių vie­šo­sios pa­skir­ties pa­statų ne­ga­li­ma bom­bar­duo­ti ar ap­šau­dy­ti. Vis dėlto pa­starųjų dienų įvy­kiai Uk­rai­no­je, kuo­met rusų tai­ki­ny­je at­si­du­ria net li­go­ninės, ro­do ką kitą. Tad ar ver­ta pa­si­gir­dus per­spėji­mo sig­na­lams bėgti prie­globs­čio į minė­tas mo­kyk­las ar kultū­ros cent­rus, bend­ra­bu­čius? Gal vis­gi ge­riau lik­ti na­mie ar­ba prie­šin­gai – sėsti į au­to­mo­bilį ir dum­ti iš mies­to?
Pa­si­ren­gi­mo ekst­re­ma­lioms si­tua­ci­joms in­ter­ne­to sve­tainė­je lt72.lt pa­tei­kia­ma ne­ma­žai pa­ta­rimų, kaip vie­nos ar ki­tos ne­laimės at­ve­ju pa­si­rūpin­ti sa­vi­mi ir sa­vo šei­ma pir­mas 72 va­lan­das, kol su­lauk­si­te or­ga­ni­zuo­tos pa­gal­bos iš ša­lies.
Tai­gi, ki­lus oro pa­vo­jui ar ki­toms ka­rinėms grėsmėms:
• įsi­jun­ki­te Lie­tu­vos na­cio­na­li­nio ra­di­jo ar te­le­vi­zi­jos pro­gramą, pa­si­tik­rin­ki­te pra­ne­ši­mus mo­bi­lia­ja­me te­le­fo­ne;
• ne­pa­si­duo­ki­te pa­ni­kai, el­kitės ra­miai, ne­si­ner­vin­ki­te, su­si­kaup­ki­te ir nu­rim­ki­te, per­spėki­te ar­ti­muo­sius, kai­my­nus;
• be ypa­tin­gos prie­žas­ties ne­pa­li­ki­te gy­ve­na­mo­sios vie­tos, ne­vaikš­čio­ki­te gatvė­mis ir at­vi­ro­mis te­ri­to­ri­jo­mis. Jei oro pa­vo­jus užk­lum­pa gatvė­je ar ki­to­je vie­to­je, kuo sku­biau su­si­ras­ki­te prie­dangą ir ten pa­si­slėpki­te;
• gavę nu­ro­dymą slėptis, ap­si­ren­ki­te ir skubė­ki­te į nu­ro­dytą, ap­sau­gai nuo ka­ro grėsmių pri­tai­kytą prie­dangą. Su sa­vi­mi pa­siim­ki­te do­ku­men­tus, pi­ni­gus, ne­gen­dan­čių mais­to pro­duktų, ge­ria­mo­jo van­dens, tu­ri­mas as­me­ninės ap­sau­gos prie­mo­nes, būti­niau­sių me­di­ka­mentų, tua­le­ti­nių reik­menų, ne­šio­jamąjį ra­di­jo im­tuvą ir at­sar­gi­nių ele­mentų, mo­bilųjį te­le­foną ir įkro­viklį;
• jei lie­ka­te na­muo­se, im­kitės ap­sau­gos prie­mo­nių: už­ge­sin­ki­te šviesą, užt­rau­ki­te užuo­lai­das, lip­nia juos­ta ar kaž­kuo ki­tu ap­kli­juo­ki­te langų stik­lus, įleis­ki­te į vidų sa­vo au­gin­ti­nius, būki­te kam­ba­ry­je be langų (jei toks yra) ar­ba slėpkitės rūsy­je ar ki­to­je prie­dan­go­je. Jei­gu sle­piatės rūsy­je, apie tai pra­neš­ki­te kai­my­nams ar­ba drau­gams, kad jus galėtų iš­gelbė­ti užg­riu­vus;
• gavę nu­ro­dymą eva­kuo­tis ar iš­vyk­ti, iš­jun­ki­te elektrą, už­su­ki­te dujų, van­dens sklen­des, už­da­ry­ki­te lan­gus, lan­gi­nes, už­ra­kin­ki­te du­ris;
• sten­kitės be būti­no rei­ka­lo ne­skam­bin­ti mo­bi­lio­jo ar fik­suo­to ry­šio te­le­fo­nais, kad ry­šio li­ni­jos ne­būtų per­krau­tos ar užb­lo­kuo­tos.
„O kol kas ma­no pa­ta­ri­mas žmonėms būtų toks: at­si­darę sve­tainę lt72.lt per­skai­ty­ki­te vi­sus pa­ta­ri­mus, ką da­ry­ti, kad po ne­laimės pir­mas tris pa­ras – 72 va­lan­das – galė­tumė­te pa­si­rūpin­ti sa­vi­mi ir sa­vo šei­ma. Kaž­ko ypa­tin­go pirk­ti ir kaup­ti nėra rei­ka­lo. Tik­rai ne­rei­kia pri­si­dėti drus­kos pen­ke­riems me­tams į prie­kį. Pro­duktų sau ir šei­mai trims die­noms tik­rai ra­si­me kiek­vienų namų spin­telė­se ir šal­dy­tu­ve. La­bai svar­bu ir ge­ria­ma­sis van­duo, bet jo Lie­tu­voj ne­trūkstam. Kas tu­ri in­di­vi­dualų namą ar so­dybą už­mies­ty, sau­gesnės vie­tos slėptis ka­ro at­ve­ju ir ne­ras. Be to, ir pa­ti Plungė nėra di­de­lis mies­tas, ne­tu­rim kaž­ko­kių stra­te­gi­nių ob­jektų, ku­riuos reikėtų su­nai­kin­ti, tad kad čia kristų bom­bos... Ma­žai tikė­ti­na. Į si­tua­ciją reikėtų žiūrė­ti ra­miai ir blai­viai“, – įsi­ti­kinęs Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius M. Kau­nas.


 

n

 

n