Atėjo eilė ir skalbyklos nameliui

Gintarės KARMONIENĖS nuotrauka
Jei viskas klostysis sėkmingai, buvusi skalbykla nauja išvaizda nudžiugins jau kitąmet
Tiek plungiškiai, tiek miesto svečiai dažnai pasidžiaugia stipriai besikeičiančiu Plungės veidu – tvarkomomis viešosiomis erdvėmis bei atnaujinamais pastatais, ypač tais, kurie mena turtingą mūsų miesto istoriją. Jei niekas nepakiš kojos, sutvarkytas bus ir vienas istorinis Plungės objektas – buvusios dvaro sodybos skalbyklos pastatas, esantis Dariaus ir Girėno gatvėje, priešais viešbutį „Oginski Hotel“ ir restoraną „Flow“.

Reikalingas Savivaldybės prisidėjimas

Apie tai, jog ketinama naujam gyvenimui prikelti šiuo metu miestui grožio tikrai nepridedantį raudonų plytų pastatą – vadinamąją skalbyklą – kalbėta per pirmadienį vykusį Plungės rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį.

Kaip sakė Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Gintaras Ramonas, Plungės rajono savivaldybės administracija dar 2021 metais Kultūros paveldo departamentui teikė paraišką dėl buvusios skalbyklos pastato sutvarkymo ir pernai sulaukė džiugios žinios – skalbyklos namelio tvarkybos darbams numatyti 66 tūkst. eurų. Jie Plungę pasieks jau šiais metais.

Tiesa, norint atnaujinti vieną iš Plungės dvaro sodybos komplekso pastatų, būtinas ir Savivaldybės prisidėjimas – iš savo „kišenės“ ši turėtų ištraukti 8 200 eurų. Būtent tam pritarimo ir prašyta per Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį.

G. Ramonas aiškino, jog pasitelkiant minėtas lėšas bus tvarkoma Plungės dvaro skalbyklos namelio išorė: restauruojamas fasadas, keičiami langai ir durys, tvarkomas stogas. Kartu bus išspręstas dar vienas senas miesto skaudulys – atnaujinta parko tvora nuo šio namelio iki Plungės turizmo ir informacijos centro.

Į skalbyklos vidų, anot specialisto, kol kas nebus žengiama – šis turėtų būti tvarkomas iš kito projekto lėšų. Kai bus atnaujintas ir vidus, buvusi skalbykla bus pritaikyta kokioms nors veikloms. Kokios jos galėtų būti, kaip po posėdžio „Žemaičiui“ aiškino G. Ramonas, diskutuojama jau dabar, tačiau konkrečių sprendimų kol kas dar nėra.

Komiteto nariai neprieštaravo Savivaldybės prisidėjimui. Pasidžiaugta, jog bus tvarkomas dar vienas objektas Plungėje, bei linkėta, kad greičiau būtų imtasi darbų. Jei Savivaldybės prisidėjimą prie šio projekto įgyvendinimo palaikys ir kitą savaitę posėdžiausianti Taryba, buvusi skalbykla meistrų turėtų sulaukti jau gegužę ar birželį.

Žvilgsnis į istoriją

Raudonų plytų pastate, kuris stovi visai netoli Babrungo upės, kunigaikščių Oginskių laikais dvaro skalbėjos skalbdavo kunigaikščių ir dvariškių drabužius, patalynę, išteptas baltas staltieses. Į šį namelį skalbimui keliaudavo ir muzikos mokyklos auklėtinių apdarai.

Pasakojama, kad Oginskių mokyklos auklėtiniai, būsimieji muzikantai, kas savaitę buvo vedami į pirtį, o nusiprausę norėdavo švariai apsirengti. Tad dvaro skalbėjoms tekdavo pasiraitoti rankoves ir stipriai paplušėti, kad patenkinti būtų tiek kunigaikščiai ir dvariškiai, tiek jaunieji muzikantai. Kad triūsiančioms moterims vandens nereikėtų toli ieškoti, skalbyklos namas pastatytas šalia Babrungo upės.

Po Antrojo pasaulinio karo visai prie pat dabartinės Plungės viešosios bibliotekos esančiame pastate buvo įrengta žibalinė – čia pardavinėjo žibalą, pripildydavo žibalo balionėlius miesto gyventojams, maistą gaminantiems ant žibalinių plytelių.

Buvo metas, kada buvusioje skalbykloje kurį laiką šeimininkavo ir Kultūros skyriaus dailininkai. Netuščias istorinis namelis ir dabar, jame įsikūręs Plungės šunų mylėtojų klubas. Tiesa, jis čia glausis nebeilgai – iki prasidės pastato remonto darbai.