
Naujausios
Dirbo išsijuosę
Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad naujas Prekybos ir paslaugų teikimo viešose vietose taisykles Plungės rajono savivaldybės taryba patvirtinto dar gegužei besibaigiant. Tačiau šioji tvarka numatė tik galimybę gavus leidimą prekiaut bei teikti paslaugas viešose vietose, o štai apie tai, kad tose vietose galima įsirengti prekybai reikalingus paviljonus, neužsiminta nė žodžiu.
Apsižiūrėjus, kad gavęs tokį leidimą prekybininkas galės į norimą vietą nebent tik ledų vežimėlį atsistumti, imtasi tobulinti šią tvarką. Tam sudaryta 6-ių asmenų darbo grupė plušo išsijuosusi ir galiausiai liepos viduryje Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje pristatė savo darbo rezultatą – tuščią lentelę. Komiteto nariams buvo pasiūlyta į ją įrašyti norimus rinkliavos dydžius už leidimą prekiauti ir teikti paslaugas viešose vietose prekybininkų pačių įsirengtuose paviljonuose (laikinuose statiniuose, kioskuose ir pan.).
Gavę pylos nuo komitetui pirmininkaujančios Dainos Martišienės dėl tokio niekinio darbo rezultato, darbo grupės nariai ėmė teisintis, kad buvo suburti tik birželiui besibaigiant ir patikėtam darbui atlikti turėjo mažiau nei mėnesį. Per jį spėję tik nuo Palangos savivaldybės nusirašyti vietų paviljonams nuomos tvarką ir ant Plungės žemėlapio sunumeruoti vietas, kur tie paviljonai galėtų būti.
Vasara iki Kalėdų
„O į lentelę nieko neįrašėm, nes išsiskyrė nuomonės. Svarstėm, ar nustatyti minimalius rinkliavos dydžius ir taip sudaryti verslui sąlygas ateiti, ar rinktis didesnius, kad Savivaldybės biudžetui būtų kažkokia nauda“, – dėl komitetui svarstyti pateiktos tuščios lentelės teisinosi darbo grupei vadovavęs administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas.
„Žodžiu, administracija nusprendė, kad reikia dirbti, bet ai – gal nedirbkim“, – iš tokių apsukų šaipėsi D. Martišienė. – Kai padarysite iki galo, tada ir ateikit. Nes dabar, kaip suprantu, administracija niekur neskuba – jai vasara iki Kalėdų tęsis.“
„Tai gal bent kryptį kokią nustatykit“, – neatlyžo M. Česnauskas.
„Kryptis buvo aiški – kad kas nors atsirastų Plungės pajūry dar šią vasarą, kad ateitų verslas. Dabar vasara jau baigiasi, o mes vis dar tempiam gumą“, – tokiu neveiklumu negalėjo atsistebėti komiteto pirmininkė.
Po tokio paauklėjimo darbo grupė susiėmė ir į po savaitės vykusį Tarybos posėdį atėjo net su trimis užpildytomis lentelėmis. Vienoje pateikė siūlomus minimalius rinkliavos dydžius (siūlyta nustatyti vieno euro mėnesinį rinkliavos dydį), antrojoje siūlyta taikyti vidutinio dydžio rinkliavą (nuo 76 iki 120 eurų), o trečioje – maksimalią (nuo 168 iki 402 eurų).
Kiek padiskutavusi Taryba nutarė laikytis vidurio – pritarti antrajam variantui. Taigi norintieji įsirengti prekybos ar paslaugų paviljoną Babrungo slėnyje per mėnesį turės mokėti 76 eurus rinkliavos, prie Plungės jūros, šalia vadinamosios pumpinės arba prie naujosios vaikų žaidimų aikštelės, arba naujojoje rekreacinėje zonoje Kaušėnų kaime – 87 eurus, prie Plungės jūros šalia Birutės gatvės – 101 eurą, prie „Supermiesto“ vaikų žaidimų aikštelės – 120 eurų.
Tiesa, atsiradus daugiau pretenduojančiųjų į vieną vietą bus rengiamas konkursas, o laimėtoju skelbiamas tas, kas pasiūlys didžiausią mėnesinį rinkliavos dydį. Leidimas prekiauti pasirinktoje vietoje laimėtojui bus išduodamas ne ilgesniam kaip 8-erių metų laikotarpiui.
„Žmonės vaikšto tuščiom rankom“
O gal verslui galimybė prekiauti ar teikti paslaugas viešosiose miesto erdvėse nė neįdomi, tad Savivaldybė ir nematė reikalo verstis per galvą, kad sudarytų galimybes išnuomoti prekyvietes? Šito „Žemaitis“ pasiteiravo Plungės smulkiojo verslo asociacijai vadovaujančio Tomo Mašeckio.
Jis tikino, kad verslo susidomėjimas naujai sutvarkytomis erdvėmis yra. „Buvo ir iš asociacijos narių kas domėjosi, ir ne iš asociacijos. Nesinori kaltinti vien tik Savivaldybės ar dar kažko, gal ir mes patys turėjom daryti didesnį spaudimą, bet kas kreipėsi, visiems buvo atsakoma, kad objektas (Plungės jūros pakrantė – aut.) dar nepriduotas, tvarka dar neparuošta, žolė dar nesužėlė, reikia laukti“, – sakė jis.
„Agotos“ krautuvėlių tinklą valdantis verslininkas sakė žinantis ir tai, kad Taryba pagaliau patvirtino tvarką, pagal kurią konkurso būdu bus galima išsinuomoti vietas paviljonams, pats atsisiuntęs ir pačią tvarką, tik dar nespėjęs įsigilinti į ją.
O gal traukinys jau nuvažiavo – ar beatsiras norinčiųjų dalyvauti tokiuose konkurse, kai jau ruduo ant nosies? Net jeigu jis bus gražus ir oro sąlygos bus palankios ilgiems pasivaikščiojimams, niekas beveik neabejoja, kad vėl teks susitaikyti su vienokiais ar kitokiais kovido pandemijos padiktuotais apribojimais, gal net draudimu lankytis kavinėse, buriuotis parkuose ir skveruose. Kas dabar puls statyti kavines, ręsti valčių ar dviračių nuomos paviljonus ir per žiemą mokėti rinkliavą?
„Kodėl traukinys nuvažiavo? Jei vienas nuvažiavo, tai atvažiuos kitas – sulauksim kito pavasario. Gal dabar kaip tik pats metas sudalyvauti konkurse ir imti ruoštis kitam sezonui, užsisakyti kažkokias konstrukcijas paviljonui“, – svarstė T. Mašeckis. Ir pridūrė nė neabejojantis, kad norinčiųjų prekiauti ledais ir vaisvandeniais, teikti maitinimo ar kitas paslaugas naujai sutvarkytoje Plungės jūros pakrantėje tikrai bus.
„Ta vieta tuščia nebus, – įsitikinęs jis. – O kad ten reikia kokios kavinukės ar ledainės tai net abejonių nekyla. Ir jūs apsilankot, matot, ir aš matau – žmonės vaikšto tuščiom rankom, o srautai dideli, potencialių pirkėjų yra. Reikia tik imti ir daryti.“
Kas dar vasara džiaugiasi, o kas jau Kalėdas planuoja
Taigi, susidomėjimas iš verslo pusės yra, beliko sulaukti, kada Savivaldybė susiruoš ir paskelbs kvietimą teikti paraiškas norintiesiems gauti leidimus prekiauti ar teikti paslaugas minėtose vietose.
Bet ir dėl šito, panašu, niekur neskubama. Dabar vietos valdžiai labiau rūpi išsiaiškinti gyventojų nuomonę, kokią eglę statyti per Kalėdas miesto aikštėje – dirbtinę ar natūralią. Kai išsirinksime eglę, tada gal jau ir vasaros, tik jau kitos, džiaugsmais bus galima pasirūpinti. Viskam – savas laikas.