Atsigaivinti ledais ir gėrimais galėsime rudenį

Jur­gi­tos NAG­LIENĖS nuo­tr.
Vie­ta pre­ky­bos pa­vil­jo­nui nu­ma­ty­ta ir šio­je nau­jai su­tvar­ky­tos pa­krantės da­ly­je
Praė­jusį pa­va­sarį vi­suo­me­nei at­ver­ta nau­jai su­tvar­ky­ta va­di­na­mo­sios Plungės jūros pa­krantė čia be­si­lan­kan­čių vie­ti­nių bei iš to­liau at­vy­ku­siųjų skai­čiu­mi pra­no­ko vi­sus lūkes­čius. Žmonės būriais vaikš­tinė­ja nau­jai iš­pil­tais ta­kais, gro­ži­si su­tvar­ky­ta inf­rast­ruktū­ra bei gam­tos vaiz­dais ir pa­si­gen­da tik vie­no – ga­li­mybės at­si­gai­vin­ti vais­van­de­niais ar le­dais, pa­si­mėgau­ti ka­vos puo­de­liu, o gal net pa­siirs­ty­ti Plungės jūra iš­si­nuo­mo­ta val­te­le.

At­liep­da­ma šiuos lūkes­čius Sa­vi­val­dybė „su­sku­bo“ reng­ti tvarką, pa­gal ku­rią bus iš­duo­da­mi lei­di­mai pre­kiau­ti bei teik­ti pa­slau­gas šio­je ir ki­to­se lan­ky­tojų pamėg­to­se vie­to­se. Biu­rok­ra­tai nuo pat pa­va­sa­rio plu­šo su jiems būdin­gu uo­lu­mu bei sku­ba, tad šio­ji tvar­ka pa­ga­liau pa­reng­ta ir pa­tvir­tin­ta... li­kus trims die­noms iki rugpjū­čio. Jei dar bus su­skub­ta pa­skelb­ti ir tų vietų nuo­mos kon­kur­sus, le­dais ir vais­van­de­niais Plungės jūros pa­krantė­je galė­si­me mėgau­tis dar šie­met, mer­kiant ru­de­ninėms liū­tims.

 

Dir­bo iš­si­juosę

Tei­sybės dėlei rei­kia pa­sa­ky­ti, kad nau­jas Pre­ky­bos ir pa­slaugų tei­ki­mo vie­šo­se vie­to­se tai­syk­les Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybės ta­ry­ba pa­tvir­tin­to dar ge­gu­žei be­si­bai­giant. Ta­čiau šio­ji tvar­ka nu­matė tik ga­li­mybę ga­vus lei­dimą pre­kiaut bei teik­ti pa­slau­gas vie­šo­se vie­to­se, o štai apie tai, kad to­se vie­to­se ga­li­ma įsi­reng­ti pre­ky­bai rei­ka­lin­gus pa­vil­jo­nus, neuž­si­min­ta nė žod­žiu.

Ap­si­žiūrė­jus, kad gavęs tokį lei­dimą pre­ky­bi­nin­kas galės į no­rimą vietą ne­bent tik ledų ve­žimėlį at­si­stum­ti, im­ta­si to­bu­lin­ti šią tvarką. Tam su­da­ry­ta 6-ių as­menų dar­bo grupė plu­šo iš­si­juo­su­si ir ga­liau­siai lie­pos vi­du­ry­je Ūkio, eko­lo­gi­jos ir kai­mo rei­kalų ko­mi­te­to po­sėdy­je pri­statė sa­vo dar­bo re­zul­tatą – tuš­čią len­telę. Ko­mi­te­to na­riams bu­vo pa­si­ūly­ta į ją įra­šyti norimus rink­lia­vos dyd­žius už lei­dimą pre­kiau­ti ir teik­ti pa­slau­gas vie­šo­se vie­to­se pre­ky­bi­ninkų pa­čių įsi­rengtuose pa­vil­jonuose (lai­kinuose sta­ti­niuose, kioskuose ir pan.).

Gavę py­los nuo ko­mi­te­tui pir­mi­nin­kau­jan­čios Dai­nos Mar­ti­šienės dėl to­kio nie­ki­nio dar­bo re­zul­ta­to, dar­bo grupės na­riai ėmė tei­sin­tis, kad bu­vo su­bur­ti tik bir­že­liui be­si­bai­giant ir pa­tikė­tam dar­bui at­lik­ti turė­jo ma­žiau nei mėnesį. Per jį spėję tik nuo Pa­lan­gos sa­vi­val­dybės nu­si­ra­šy­ti vietų pa­vil­jo­nams nuo­mos tvarką ir ant Plungės žemė­la­pio su­nu­me­ruo­ti vie­tas, kur tie pa­vil­jo­nai galėtų būti.


Va­sa­ra iki Kalėdų

„O į len­telę nie­ko ne­įrašėm, nes iš­sis­kyrė nuo­monės. Svarstėm, ar nu­sta­ty­ti mi­ni­ma­lius rink­lia­vos dyd­žius ir taip su­da­ryti vers­lui sąly­gas atei­ti, ar rink­tis di­des­nius, kad Sa­vi­val­dybės biud­že­tui būtų kaž­ko­kia nau­da“, – dėl ko­mi­te­tui svars­ty­ti pa­teik­tos tuš­čios len­telės tei­si­no­si dar­bo gru­pei va­do­vavęs ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Man­tas Čes­naus­kas.

„Žod­žiu, ad­mi­nist­ra­ci­ja nu­sprendė, kad rei­kia dirb­ti, bet ai – gal ne­dirb­kim“, – iš to­kių ap­sukų šaipė­si D. Mar­ti­šienė. – Kai pa­da­ry­si­te iki ga­lo, ta­da ir atei­kit. Nes da­bar, kaip su­pran­tu, ad­mi­nist­ra­ci­ja nie­kur ne­sku­ba – jai va­sa­ra iki Kalėdų tęsis.“

„Tai gal bent kryptį ko­kią nu­sta­ty­kit“, – neat­ly­žo M. Čes­naus­kas.

„Kryp­tis bu­vo aiš­ki – kad kas nors at­si­rastų Plungės pa­jūry dar šią va­sarą, kad ateitų vers­las. Da­bar va­sa­ra jau bai­gia­si, o mes vis dar tem­piam gumą“, – to­kiu ne­veik­lu­mu ne­galė­jo at­si­stebė­ti ko­mi­te­to pir­mi­ninkė.

Po to­kio paauklė­ji­mo dar­bo grupė su­si­ėmė ir į po sa­vaitės vy­kusį Ta­ry­bos po­sėdį at­ėjo net su tri­mis už­pil­dy­to­mis len­telė­mis. Vie­no­je pa­teikė siū­lo­mus mi­ni­ma­lius rink­lia­vos dyd­žius (siū­ly­ta nu­sta­ty­ti vie­no eu­ro mėne­sinį rink­lia­vos dydį), ant­ro­jo­je siū­ly­ta tai­ky­ti vi­du­ti­nio dyd­žio rink­liavą (nuo 76 iki 120 eurų), o tre­čio­je – mak­si­ma­lią (nuo 168 iki 402 eurų).

Kiek pa­dis­ku­ta­vu­si Ta­ry­ba nu­tarė lai­ky­tis vi­du­rio – pri­tar­ti ant­ra­jam va­rian­tui. Tai­gi no­rin­tie­ji įsi­reng­ti pre­ky­bos ar pa­slaugų pa­vil­joną Bab­run­go slėny­je per mėnesį turės mokė­ti 76 eu­rus rink­lia­vos, prie Plungės jūros, ša­lia va­di­na­mo­sios pum­pinės ar­ba prie nau­jo­sios vaikų žai­dimų aikš­telės, ar­ba nau­jo­jo­je rek­rea­cinė­je zo­no­je Kaušėnų kai­me – 87 eu­rus, prie Plungės jūros ša­lia Bi­rutės gatvės – 101 eurą, prie „Su­per­mies­to“ vaikų žai­dimų aikš­telės – 120 eurų.

Tie­sa, at­si­ra­dus dau­giau pre­ten­duo­jan­čiųjų į vieną vietą bus ren­gia­mas kon­kur­sas, o laimė­to­ju skel­bia­mas tas, kas pa­si­ūlys did­žiau­sią mėne­sinį rink­lia­vos dydį. Lei­di­mas pre­kiau­ti pa­si­rink­to­je vie­to­je laimė­to­jui bus iš­duo­da­mas ne il­ges­niam kaip 8-erių metų lai­ko­tar­piui.


„Žmonės vaikš­to tuš­čiom ran­kom“

O gal vers­lui ga­li­mybė pre­kiau­ti ar teik­ti pa­slau­gas vie­šo­sio­se mies­to erdvė­se nė ne­įdo­mi, tad Sa­vi­val­dybė ir ne­matė rei­ka­lo vers­tis per galvą, kad su­da­rytų ga­li­my­bes iš­nuo­mo­ti pre­ky­vie­tes? Ši­to „Že­mai­tis“ pa­si­tei­ra­vo Plungės smul­kio­jo vers­lo aso­cia­ci­jai va­do­vau­jan­čio To­mo Ma­šec­kio.

Jis ti­ki­no, kad vers­lo su­si­domė­ji­mas nau­jai sutvarky­to­mis erdvė­mis yra. „Bu­vo ir iš aso­cia­ci­jos na­rių kas domė­jo­si, ir ne iš aso­cia­ci­jos. Ne­si­no­ri kal­tin­ti vien tik Sa­vi­val­dybės ar dar kaž­ko, gal ir mes pa­tys turė­jom da­ry­ti di­desnį spau­dimą, bet kas kreipė­si, vi­siems bu­vo at­sa­ko­ma, kad ob­jek­tas (Plungės jūros pa­krantė – aut.) dar ne­pri­duo­tas, tvar­ka dar ne­pa­ruoš­ta, žolė dar ne­sužėlė, rei­kia lauk­ti“, – sakė jis.

„Ago­tos“ krau­tuvė­lių tinklą val­dan­tis vers­li­nin­kas sakė ži­nan­tis ir tai, kad Ta­ry­ba pa­ga­liau pa­tvir­ti­no tvarką, pa­gal ku­rią kon­kur­so būdu bus ga­li­ma iš­si­nuo­mo­ti vie­tas pa­vil­jo­nams, pa­ts at­si­siuntęs ir pa­čią tvarką, tik dar ne­spėjęs įsi­gi­lin­ti į ją.

O gal trau­ki­nys jau nu­va­žia­vo – ar beat­si­ras no­rin­čiųjų da­ly­vau­ti to­kiuo­se kon­kur­se, kai jau ru­duo ant no­sies? Net jei­gu jis bus gra­žus ir oro sąly­gos bus pa­lan­kios il­giems pa­si­vaikš­čio­ji­mams, nie­kas be­veik nea­be­jo­ja, kad vėl teks su­si­tai­ky­ti su vie­no­kiais ar ki­to­kiais ko­vi­do pan­de­mi­jos pa­dik­tuo­tais ap­ri­bo­ji­mais, gal net drau­di­mu lan­ky­tis ka­vinė­se, bu­riuo­tis par­kuo­se ir skve­ruo­se. Kas da­bar puls sta­ty­ti ka­vi­nes, ręsti val­čių ar dvi­ra­čių nuo­mos pa­vil­jo­nus ir per žiemą mokė­ti rink­liavą?

„Kodėl trau­ki­nys nu­va­žia­vo? Jei vie­nas nu­va­žia­vo, tai at­va­žiuos ki­tas – su­lauk­sim ki­to pa­va­sa­rio. Gal da­bar kaip tik pa­ts me­tas su­da­ly­vau­ti kon­kur­se ir im­ti ruoš­tis ki­tam se­zo­nui, už­si­sa­ky­ti kaž­ko­kias konst­ruk­ci­jas pa­vil­jo­nui“, – svarstė T. Ma­šec­kis. Ir pri­dūrė nė nea­be­jo­jan­tis, kad no­rin­čiųjų pre­kiau­ti le­dais ir vais­van­de­niais, teik­ti mai­ti­ni­mo ar ki­tas pa­slau­gas nau­jai su­tvar­ky­to­je Plungės jūros pa­krantė­je tik­rai bus.

„Ta vie­ta tuš­čia ne­bus, – įsi­ti­kinęs jis. – O kad ten rei­kia ko­kios ka­vi­nukės ar le­dainės tai net abe­jo­nių ne­ky­la. Ir jūs ap­si­lan­kot, ma­tot, ir aš ma­tau – žmonės vaikš­to tuš­čiom ran­kom, o srau­tai di­de­li, po­ten­cia­lių pirkėjų yra. Rei­kia tik im­ti ir da­ry­ti.“


Kas dar va­sa­ra džiau­gia­si, o kas jau Kalė­das pla­nuo­ja

Tai­gi, su­si­domė­ji­mas iš vers­lo pusės yra, be­li­ko su­lauk­ti, ka­da Sa­vi­val­dybė su­si­ruoš ir pa­skelbs kvie­timą teik­ti pa­raiš­kas no­rin­tie­siems gau­ti lei­di­mus pre­kiau­ti ar teik­ti pa­slau­gas minė­to­se vie­to­se.

Bet ir dėl ši­to, pa­na­šu, nie­kur ne­sku­ba­ma. Da­bar vie­tos vald­žiai la­biau rūpi iš­siaiš­kin­ti gy­ven­tojų nuo­monę, ko­kią eglę sta­ty­ti per Kalė­das mies­to aikštė­je – dirb­tinę ar natū­ra­lią. Kai iš­si­rink­si­me eglę, ta­da gal jau ir va­sa­ros, tik jau ki­tos, džiaugs­mais bus ga­li­ma pa­si­rūpin­ti. Vis­kam – sa­vas lai­kas.