Babrungo krioklys bus švaresnis ir saugesnis

Linos RUIBIENĖS nuotraukos
Atlikus valymo ir remonto darbus, krioklys taps gražesnis ir saugesnis
Lietuvos srauniąsias upes galime drąsiai vadinti visos tautos pasididžiavimu – be jų neįsivaizduojame savo poilsio akimirkų, nesibaigiančių maudynių ar pirmųjų tėčio pamokų vaikystėje įsikibus į meškerę ir bandant pagauti žuvį. Tad natūralu, kad lietuviai myli savo upes ir jas saugo, o pastebėję kokius nors nerimą keliančius ženklus, skuba dalintis informacija.
Sunerimti verčiančios žinutės šios savaitės pradžioje sklandė ir plungiškių grupėse socialiniuose tinkluose. Teirautasi, kas atsitiko, kad Babrungo upė po kelis kartus per dieną tai nusenka, tai vėl atsigauna. Dalintasi ir nustojusio tekėti vadinamojo krioklio, esančio prie „Flow“ restorano, nuotraukomis.

Tai teka, tai nusenka

Prieš keletą dienų sunerimę plungiškiai feisbuke ėmė dalintis Babrungo upės nuotraukomis, darytomis po vadinamuoju pieninės tiltu. Svarstyta, kodėl keletą kartų per dieną nuleidžiamas upės vanduo, todėl esą tarp akmenų spurda be vandens likusios žuvys.

„Kas darosi su mūsų Babrungu, kodėl per dieną po kelis kartus yra drastiškai nuleidžiamas ir vėl pakeliamas vanduo. Šiandien tokį reiškinį pastebėjau jau antrą kartą, ir kartojasi tai jau keletą dienų. Ir kas nutiko su mūsų gražiuoju kriokliu, kodėl jis nustojo tekėti“, – klausimus žėrė sunerimę plungiškiai.

Kiti svarstė, kad motulė gamta pašykštėjo lietaus, tad po kurį laiką besitęsiančios sausros upė tiesiog išdžiūvo.

nuotrauka
Gyventojai sunerimo išvydę nusekusią Babrungo upę

Priežastis – pasiruošimas krioklio remontui

Netrukus paaiškėjo, kad išsausėjusios upės priežastis – pasiruošimas remontuoti Dariaus ir Girėno gatvėje esantį krioklį.

Kaip sakė Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Asta Stankuvienė, akmenų mūro užtvanką su slenkstine pralaida, kurią mes esame įpratę vadinti kriokliu, remontuoti nutarta po to, kai jos būklę įvertino ekspertai.

Vadovaujantis ekspertizės išvadomis, kuriose buvo nurodyta, kad užtvankai remontas yra būtinas, parengtas tvarkybos darbų projektas. Viešojo pirkimo laimėtoja tapo Rimanto Kraujučio įmonė „Aras“.

Darbų pirkimo sutartis su „Aru“ sudaryta dar gegužės 19-ąją, tada ir ketinta juos pradėti, bet vadovaujantis aplinkosaugininkų reikalavimais, darbų pradžia buvo atidėta liepos mėnesiui – kol peri paukščiai, neršia ir migruoja žuvys, vandens telkinių judinti negalima.

Darbus pradėti leidžiama nuo birželio 30-osios, tad netrukus vandens tėkmę nukreipus pakraščiu ir iki galimo nuleidus užtvankos lygį, bus imtasi valyt ir remontuot krioklį.

Atlikus paruošiamuosius darbus, bus pradėtas užtvankos keteros ir įtekėjimo dalies remontas, vėliau bus remontuojama užtvankos ištekėjimo dalis, risberma ir nuvedamasis kanalas.

Darbai tęsis apie penkis mėnesius. Jų metu bus suremontuotos krioklio konstrukcijos, pašalintos žolės, sąnašos, dumblas, šiukšlės, užtvanka taps ne tik saugesnė, bet ir patrauklesnė akiai.

Remonto ir valymo darbai atsieis apie 64 tūkst. eurų.