Bankų planai palankūs tik Plateliams ir Alsėdžiams

„Shut­ters­tock“ nuo­trau­ka
Skel­bia­ma, kad nau­jie­ji ban­ko­ma­tai be jo­kio pa­pil­do­mo mo­kes­čio ap­tar­naus visų pa­grin­di­nių ša­ly­je vei­kian­čių bankų klien­tus. To­kios nau­jovės dar šią va­sarą su­lauks Pla­te­liai ir Alsėd­žiai
Sei­mui nuo šių metų pra­džios užd­rau­dus at­ly­gi­ni­mus mokė­ti gry­nai­siais, itin re­to ban­ko­matų tink­lo Lie­tu­vo­je pro­ble­ma ta­po dar ak­tua­lesnė nei anks­čiau. Spaud­žia­mi po­li­tikų Lie­tu­vo­je vei­kian­tys ban­kai pa­si­žadė­jo iki lie­pos ša­lies kai­miš­ko­sio­se te­ri­to­ri­jo­se įreng­ti 100 ban­ko­matų – kad gy­ve­nan­tiems net ir ato­kiau­sio­se vie­tovė­se ne­reikėtų varg­ti ieš­kant, kaip ir kur iš­sig­ry­nin­ti gautąjį at­ly­gi­nimą. Ka­dan­gi lie­pa – jau ne už kalnų, „Že­mai­tis“ domė­jo­si, kiek šių ban­ko­matų at­si­ras Plungės ra­jo­no ir Rie­ta­vo sa­vi­val­dybės kai­muo­se bei mies­te­liuo­se.



Vie­toj ban­ko­matų kol kas – tik žemė­la­pis
Pa­sau­lio ban­ko skai­čia­vi­mais, eu­ro zo­no­je 100-ui tūkst. gy­ven­tojų vi­du­ti­niš­kai ten­ka 66 ban­ko­ma­tai, o Lie­tu­vo­je – tik apie 39. Aust­ri­jo­je šis ro­dik­lis sie­kia net 172, Por­tu­ga­li­jo­je – 170, Vo­kie­ti­jo­je – 130. Ge­ro­kai dau­giau ban­ko­matų nei pas mus su­skai­čiuo­ja­ma ir kai­my­ninė­se Lat­vi­jo­je bei Es­ti­jo­je.

Šiuo me­tu Lie­tu­vo­je vei­kia apie tūkstan­tis ban­ko­matų. Kaip ži­nia, did­žio­ji jų da­lis kon­cent­ruo­ta mies­tuo­se. Ne išim­tis – ir mūsų kraš­tas, kur ban­ko­matų ga­li ras­ti tik Plungės ir Rie­ta­vo mies­tuo­se. Vis tik per­nai Lie­tu­vos ban­kas kar­tu su Lie­tu­vos bankų aso­cia­ci­ja pa­si­rašė me­mo­ran­dumą, ku­riuo įsi­pa­rei­go­jo iki šių metų lie­pos 1 d. įreng­ti 100 ban­ko­matų kai­miš­ko­se vie­tovė­se. Taip gimė vil­tis turė­ti šių įren­gi­nių, be ku­rių dau­ge­lis ne­beį­si­vaiz­duo­ja­me sa­vo kas­die­nybės, ir vie­tos mies­te­liuo­se.

Po be­ne me­tus tru­ku­sio pa­si­ruo­ši­mo vi­sai ne­se­niai in­ter­ne­te pa­skelb­tas žemė­la­pis, ku­ria­me su­žymė­tos vie­tos, kur pla­nuo­ja­ma įreng­ti ban­ko­ma­tus. Plungės ra­jo­ne to­kio­mis var­nelė­mis pa­žymė­tos tik dvi vie­tovės – Pla­te­lių ir Alsėd­žių mies­te­liai. O Rie­ta­vo sa­vi­val­dybė­je įreng­ti naujųjų ban­ko­matų iš­vis ne­pla­nuo­ja­ma.


Ne­pa­te­ko tarp lai­mingųjų
Minė­tu me­mo­ran­du­mu bu­vo su­tar­ta siek­ti, kad 90-čiai pro­centų ša­lies gy­ven­tojų grynųjų pi­nigų išg­ry­ni­ni­mo vie­ta būtų pa­sie­kia­ma iki 10-ies ki­lo­metrų at­stu­mu nuo gy­ve­na­mo­sios vie­tos. Jau da­bar aiš­ku, kad Tverų mies­te­lis, iki ku­rio nuo Rie­ta­vo – 17 ki­lo­metrų, į tuos 90 pro­centų lai­mingųjų ne­pa­teks.

Tverų se­niū­nas An­ta­nas Za­lepū­gas „Že­mai­čiui“ sakė ži­nojęs Lie­tu­vos bankų aso­cia­ci­jos pla­nus, sekęs nau­jie­nas ir ty­liai vylę­sis, kad šie pla­nai neap­lenks ir Tverų.

„Turė­jau vil­čių, nes, kaip be­būtų, mies­te­lis ne­ma­žas. Bet nie­ko – ty­la“, – at­si­du­so se­niū­nas. Pa­sak jo, vie­tos gy­ven­to­jai, ma­tyt, jau yra su­si­taikę, kad mies­te­ly­je ban­ko­ma­to nėra, ir dėl to ne­pa­si­ten­ki­ni­mo ne­reiš­kia. O pa­ts se­niū­nas, nors ir pa­sva­jo­jan­tis apie ga­li­mybę tve­riš­kiams pi­nigų iš­sig­ry­nin­ti čia pat vie­to­je, sakė su­pran­tan­tis, kad sva­jonės sva­jonė­mis, o rea­lybė – ki­to­kia. „Jei net rie­ta­viš­kiai ne­prip­ra­šo grąžin­ti į jų miestą anks­čiau ten vei­kusį ban­ko sky­rių, kas iš­girs mūsų no­rus dėl ban­ko­ma­to...“ – svarstė jis.

Ban­ko­ma­to Tve­ruo­se nie­kad ir nėra buvę, bet ir po­rei­kis buvęs ma­žes­nis, nes tiek pen­si­jos, tiek at­ly­gi­ni­mai mokė­ti gry­nai­siais. Anks­čiau pi­nigų bu­vo ga­li­ma iš­sig­ry­nin­ti mies­te­lio pa­što sky­riu­je, bet su me­tais ir jo ne­li­ko. Da­bar vie­nin­telė pa­guo­da – ga­li­mybė mies­te­lio par­duo­tuvė­je at­si­skai­ty­ti ban­ko kor­te­le.


Džiau­gia­si nau­jie­no­mis
Kiek ki­to­kio­mis nuo­tai­ko­mis pa­si­da­li­no Pla­te­lių se­niū­nas Ro­ber­tas Šim­kus. Pla­te­lių mies­te­lis – vie­nas iš dviejų Plungės ra­jo­ne, lau­kian­čių ban­ko­ma­to. Jį nu­ma­ty­ta įreng­ti „Aibės“ par­duo­tuvė­je, Že­maitės g. 4.

„Ži­nom, lau­kiam, ka­da įrengs. Bu­vo kal­ba, kad gal iki lie­pos 15-os, bet da­bar nu­kel­tas tas ter­mi­nas iki Žo­li­nių. Bet tai jau nėra tiek svar­bu, šiais me­tais vis tiek pa­sta­tys“, – ge­ro­mis nau­jie­no­mis džiaugė­si Pla­te­lių se­niū­nas.

Nors pa­sta­ruo­ju me­tu vals­tybės po­li­ti­ka to­kia, kad sten­gia­ma­si ma­žin­ti at­si­skai­tymų gry­nai­siais, da­liai žmo­nių, ypač vy­res­nio am­žiaus, vis dar yra svar­bu turė­ti grynų pi­nigų. Be to, ne vi­sa­da gelbs­ti ir tu­ri­ma ban­ko kor­telė – už kai ku­rias pa­slau­gas bei pre­kes dar ten­ka mokė­ti gry­nai­siais. Pa­sak R. Šim­kaus, tai ypač ak­tua­lu Pla­te­liams, ku­rie va­sarą su­trau­kia dau­gybę poil­siau­tojų. „Būna, kai ku­rie at­vyks­ta be grynųjų ir po to ieš­ko ga­li­mybės iš­sig­ry­nin­ti jų, nes, pa­vyzd­žiui, nei val­ties, nei dvi­ra­čių neiš­si­nuo­mo­si, jei pi­ni­ginė­je ne­turė­si grynųjų“, – teigė se­niū­nas.

Da­tos, ka­da mies­te­lio par­duo­tuvė­je, esan­čio­je Var­du­vos g. 2B, bus pa­sta­ty­tas ban­ko­ma­tas, „Že­mai­čiui“ sakė ne­su­reikš­mi­nan­ti ir Alsėd­žių se­niūnė Da­nutė Rep­šienė. Pa­sak jos, svar­biau­sia, kad jau yra aiš­ku­mas, jog vie­nas ban­ko­ma­tas bus skir­tas ir Alsėd­žiams. Esą Lie­tu­vos bankų aso­cia­ci­ja pa­žadė­jo at­si­ųsti skel­bi­mus iš­ka­bin­ti gy­ven­to­jams, ku­riuo­se bus pa­grin­dinė in­for­ma­ci­ja apie ban­ko­matą, mat tiek se­niū­ni­jai, tiek žmonėms dar nėra aiš­ku, kaip jis veiks, ar nau­do­jan­tis juo bus ga­li­ma ne tik iš­sig­ry­nin­ti, bet ir įneš­ti pi­nigų į sa­vo ban­ko sąskaitą?

„Kaip be­būtų, tai tik­rai bus di­de­lis pa­leng­vi­ni­mas mūsų žmonėms, ypač tiems, ku­rie ne­tu­ri au­to­mo­bi­lio ir ne­ga­li taip pa­pras­tai nu­vyk­ti į miestą iš­sig­ry­nin­ti pi­nigų. Juk jei va­žiuo­tum su au­to­bu­su, ko­ne visą dieną tam rei­ka­lui su­gaiš­tum, o da­bar bus čia – vie­to­je“, – džiaugė­si Alsėd­žių se­niūnė.


Skai­ty­to­jo ko­men­ta­ras

„Že­mai­tis“ da­li­na­si kiek anks­čiau gau­tu vie­no mūsų skai­ty­to­jo laiš­ku, ku­ris pui­kiai iliust­ruo­ja, jog ban­ko­matų te­ma kaimų ir mies­te­lių žmonėms – la­bai opi.

„Šįryt anks­ti va­žiuo­da­ma į Plungę per ra­diją klau­siau­si po­kal­bio apie nau­jovę, kad ne­be­ga­li­ma už darbą mokė­ti gry­nai­siais, at­ly­gi­ni­mas tu­ri būti per­ves­tas į ban­ko sąskaitą. Ši dis­ku­si­ja pa­lietė opią temą – ban­ko­matų priei­na­mumą ra­jo­nuo­se. Juk tik­rai ne vi­siems viską per­ve­da į tas sąskai­tas, o jei ir tu­ri ban­kinę kor­telę, kur, pa­vyzd­žiui, iš­sig­ry­nin­ti pi­nigų Ku­liuo­se? Bu­vo žadė­ta ban­ko­matų plėtra, ne­va kiek­vie­nam mies­te­ly­je ir vos ne kai­me pa­sta­tys, tik ne­si­gir­di ir ne­si­ma­to tų sta­tybų. Kol kas yra tik „Per­lo“ ter­mi­na­lai, bet iš jų ga­li paim­ti tik 50 eurų. Man yra buvęs toks at­ve­jis, kai ir tos pen­kias­de­šim­tinės ne­ga­vau, nes ka­sa bu­vo tuš­čia... Be to, jei vi­si norės pa­siim­ti grynųjų, kas jų ten pri­dės – ar tas „Per­las“ spės pri­vež­ti ir vi­sur ap­rūpin­ti? Ki­ta ver­tus, ar tai nėra sa­vo­tiš­kas „Per­lo“ laimė­ji­mas – ma­žuo­se mies­te­liuo­se ka­ra­liau­jam tik mes, ir pelną ima­me tik mes... “