
Naujausios
Vietoj bankomatų kol kas – tik žemėlapis
Pasaulio banko skaičiavimais, euro zonoje 100-ui tūkst. gyventojų vidutiniškai tenka 66 bankomatai, o Lietuvoje – tik apie 39. Austrijoje šis rodiklis siekia net 172, Portugalijoje – 170, Vokietijoje – 130. Gerokai daugiau bankomatų nei pas mus suskaičiuojama ir kaimyninėse Latvijoje bei Estijoje.
Šiuo metu Lietuvoje veikia apie tūkstantis bankomatų. Kaip žinia, didžioji jų dalis koncentruota miestuose. Ne išimtis – ir mūsų kraštas, kur bankomatų gali rasti tik Plungės ir Rietavo miestuose. Vis tik pernai Lietuvos bankas kartu su Lietuvos bankų asociacija pasirašė memorandumą, kuriuo įsipareigojo iki šių metų liepos 1 d. įrengti 100 bankomatų kaimiškose vietovėse. Taip gimė viltis turėti šių įrenginių, be kurių daugelis nebeįsivaizduojame savo kasdienybės, ir vietos miesteliuose.
Po bene metus trukusio pasiruošimo visai neseniai internete paskelbtas žemėlapis, kuriame sužymėtos vietos, kur planuojama įrengti bankomatus. Plungės rajone tokiomis varnelėmis pažymėtos tik dvi vietovės – Platelių ir Alsėdžių miesteliai. O Rietavo savivaldybėje įrengti naujųjų bankomatų išvis neplanuojama.
Nepateko tarp laimingųjų
Minėtu memorandumu buvo sutarta siekti, kad 90-čiai procentų šalies gyventojų grynųjų pinigų išgryninimo vieta būtų pasiekiama iki 10-ies kilometrų atstumu nuo gyvenamosios vietos. Jau dabar aišku, kad Tverų miestelis, iki kurio nuo Rietavo – 17 kilometrų, į tuos 90 procentų laimingųjų nepateks.
Tverų seniūnas Antanas Zalepūgas „Žemaičiui“ sakė žinojęs Lietuvos bankų asociacijos planus, sekęs naujienas ir tyliai vylęsis, kad šie planai neaplenks ir Tverų.
„Turėjau vilčių, nes, kaip bebūtų, miestelis nemažas. Bet nieko – tyla“, – atsiduso seniūnas. Pasak jo, vietos gyventojai, matyt, jau yra susitaikę, kad miestelyje bankomato nėra, ir dėl to nepasitenkinimo nereiškia. O pats seniūnas, nors ir pasvajojantis apie galimybę tveriškiams pinigų išsigryninti čia pat vietoje, sakė suprantantis, kad svajonės svajonėmis, o realybė – kitokia. „Jei net rietaviškiai nepriprašo grąžinti į jų miestą anksčiau ten veikusį banko skyrių, kas išgirs mūsų norus dėl bankomato...“ – svarstė jis.
Bankomato Tveruose niekad ir nėra buvę, bet ir poreikis buvęs mažesnis, nes tiek pensijos, tiek atlyginimai mokėti grynaisiais. Anksčiau pinigų buvo galima išsigryninti miestelio pašto skyriuje, bet su metais ir jo neliko. Dabar vienintelė paguoda – galimybė miestelio parduotuvėje atsiskaityti banko kortele.
Džiaugiasi naujienomis
Kiek kitokiomis nuotaikomis pasidalino Platelių seniūnas Robertas Šimkus. Platelių miestelis – vienas iš dviejų Plungės rajone, laukiančių bankomato. Jį numatyta įrengti „Aibės“ parduotuvėje, Žemaitės g. 4.
„Žinom, laukiam, kada įrengs. Buvo kalba, kad gal iki liepos 15-os, bet dabar nukeltas tas terminas iki Žolinių. Bet tai jau nėra tiek svarbu, šiais metais vis tiek pastatys“, – geromis naujienomis džiaugėsi Platelių seniūnas.
Nors pastaruoju metu valstybės politika tokia, kad stengiamasi mažinti atsiskaitymų grynaisiais, daliai žmonių, ypač vyresnio amžiaus, vis dar yra svarbu turėti grynų pinigų. Be to, ne visada gelbsti ir turima banko kortelė – už kai kurias paslaugas bei prekes dar tenka mokėti grynaisiais. Pasak R. Šimkaus, tai ypač aktualu Plateliams, kurie vasarą sutraukia daugybę poilsiautojų. „Būna, kai kurie atvyksta be grynųjų ir po to ieško galimybės išsigryninti jų, nes, pavyzdžiui, nei valties, nei dviračių neišsinuomosi, jei piniginėje neturėsi grynųjų“, – teigė seniūnas.
Datos, kada miestelio parduotuvėje, esančioje Varduvos g. 2B, bus pastatytas bankomatas, „Žemaičiui“ sakė nesureikšminanti ir Alsėdžių seniūnė Danutė Repšienė. Pasak jos, svarbiausia, kad jau yra aiškumas, jog vienas bankomatas bus skirtas ir Alsėdžiams. Esą Lietuvos bankų asociacija pažadėjo atsiųsti skelbimus iškabinti gyventojams, kuriuose bus pagrindinė informacija apie bankomatą, mat tiek seniūnijai, tiek žmonėms dar nėra aišku, kaip jis veiks, ar naudojantis juo bus galima ne tik išsigryninti, bet ir įnešti pinigų į savo banko sąskaitą?
„Kaip bebūtų, tai tikrai bus didelis palengvinimas mūsų žmonėms, ypač tiems, kurie neturi automobilio ir negali taip paprastai nuvykti į miestą išsigryninti pinigų. Juk jei važiuotum su autobusu, kone visą dieną tam reikalui sugaištum, o dabar bus čia – vietoje“, – džiaugėsi Alsėdžių seniūnė.
Skaitytojo komentaras
„Žemaitis“ dalinasi kiek anksčiau gautu vieno mūsų skaitytojo laišku, kuris puikiai iliustruoja, jog bankomatų tema kaimų ir miestelių žmonėms – labai opi.
„Šįryt anksti važiuodama į Plungę per radiją klausiausi pokalbio apie naujovę, kad nebegalima už darbą mokėti grynaisiais, atlyginimas turi būti pervestas į banko sąskaitą. Ši diskusija palietė opią temą – bankomatų prieinamumą rajonuose. Juk tikrai ne visiems viską perveda į tas sąskaitas, o jei ir turi bankinę kortelę, kur, pavyzdžiui, išsigryninti pinigų Kuliuose? Buvo žadėta bankomatų plėtra, neva kiekvienam miestelyje ir vos ne kaime pastatys, tik nesigirdi ir nesimato tų statybų. Kol kas yra tik „Perlo“ terminalai, bet iš jų gali paimti tik 50 eurų. Man yra buvęs toks atvejis, kai ir tos penkiasdešimtinės negavau, nes kasa buvo tuščia... Be to, jei visi norės pasiimti grynųjų, kas jų ten pridės – ar tas „Perlas“ spės privežti ir visur aprūpinti? Kita vertus, ar tai nėra savotiškas „Perlo“ laimėjimas – mažuose miesteliuose karaliaujam tik mes, ir pelną imame tik mes... “