Chuliganų išpuolis: prieš kryžių, bet už Žemaitiją

„Žemaičio“ nuotrauka
Sunku suprasti, kam galėjo užkliūti partizanams atminti skirtas kryžius ir kam šovė mintis jį pakeisti Žemaitijos vėliava
Dar negirdėtas chuliganizmas praėjusį savaitgalį nustebino Šiemulių kaimo Kulių seniūnijoje gyventojus. Išvydę, kad kažkas nupjovė neseniai šaulių pastatytą ir partizanams atminti skirtą kryžių ir vietoj jo pritvirtino Žemaitijos vėliavą, kaimo gyventojai suskubo apie tai pranešti seniūnijai. Netrukus prie paminklinio akmens jau darbavosi policija, tačiau kryžių pastatę šauliai žada prašyti pareigūnų tyrimą nutraukti, jei tik šitaip negražiai pasielgę asmenys kryžių grąžins į vietą.
Maža to, kryžiaus iniciatorius plungiškis šaulys Stanislovas Jundulas net žada prie akmens įrengti du stovus vėliavoms – Lietuvos bei Žemaitijos, jei tik atgaus kryžių.

Pastebėjo vietos gyventojai

Kaip „Žemaičiui“ sakė Kulių seniūnė Daivutė Petrauskienė, kad nebėra neseniai, tik vasaros viduryje, pastatyto kryžiaus, o jo vietoje plevėsuoja Žemaitijos vėliava, pastebėjo ir trumpąja žinute jai parašė vietos gyventojai. Nieko nelaukdama apie tai ji informavo policiją bei kryžiaus pastatymą inicijavusį plungiškį S. Jundulą.

Policijos tyrėjai, apžiūrėję vietą Šiemulių kaime, prie Čiuželių ir Šiemulių kelio gatvių sankryžos, pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 312 straipsnio pirmąją dalį. Ji numato, kad tas, kas suardė ar kitaip išniekino kapą arba suniokojo paminklą, arba išniekino kitą viešosios pagarbos vietą, baudžiamas viešaisiais darbais arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų.

Tiesa, antradienio rytą „Žemaičio“ kalbintas S. Jundulas sakė besiruošiantis eiti į policijos komisariatą ir prašyti, kad tyrimas būtų laikinai sustabdytas. Vyras sakė norintis išplatinti žinią su prašymu kryžių geranoriškai grąžinti prie paminklinio akmens.

„Jei taip bus padaryta, nebereikšime jokių pretenzijų dėl šio įvykio. Be to, pažadu, kad atgavę kryžių prie paminklinio akmens įrengsim stovus tiek Lietuvos, tiek Žemaitijos vėliavoms. Man tai visiškai tiktų, pats gerbiu ir Žemaitiją, ir žemaičių kalbą. Taip gal net būtų gražiau, jei du tokie mums svarbūs simboliai papuoštų šią vietą“, – kalbėjo šaulys.

Nespėjo pašventinti

S. Jundului inicijavus, Plungės šauliai šią vasarą Kulių seniūnijoje pastatė net keturis kryžius Lietuvos partizanams, jų ryšininkams ir rėmėjams, politiniams kaliniams bei tremtiniams, kentėjusiems ir žuvusiems sovietmečio okupacijos laikotarpiu, atminti. Pašventinti juos ir oficialiai pristatyti visuomenei suplanuota rugsėjo 26 dieną.

Nežinia, ar iki to laiko pavogtasis kryžius atsiras, tačiau S. Jundulas nežada nuleisti rankų ir tikina, kad minėtoji ceremonija vis tiek įvyks. Vyras tikisi, kad šitaip negražiai pasielgusieji susiprotės ir aliuminį kryžių grąžins.

O paklaustas, gal numano, kam vienas iš keturių naujųjų kryžių galėjo užkliūti, šaulys traukė pečiais.

„Nežinau, ar čia dėl neišmanymo šitaip pasielgta, ar kažkas tiesiog taip nevykusiai pajuokavo. Per 30 metų kartu su šauliais pastatėm jau beveik 100 tokių kryžių, atminimo ženklų ir paminklinių akmenų, tačiau dar nebuvo, kad kas nors šitaip išreikštų savo nepasitenkinimą. Jei buvo kokių pretenzijų, galėjo man paskambinti, paaiškinti, kas netinka ir kodėl. Bet ką padarysi, yra kaip yra. Dabar prašom tik vieno – kad kryžių grąžintų.“

Paklaustas, koks nuostolis šitokiu vandališku išpuoliu padarytas, S. Jundulas nebuvo linkęs įvardinti konkrečios sumos. Jis kalbėjo, kad tokius kryžius ir kitus atminimo ženklus jau daug metų stato rėmėjų, geros valios žmonių lėšomis. Nemažai prisideda ir pats iš savo pensijos, tad toks įvykis skaudus ne tiek finansiškai, kiek žiūrint iš moralinės pusės – kad kažkam kilo rankos sunaikinti tai, ką sukūrė grupelė entuziastų, siekiančių įamžinti šaliai svarbius įvykius bei žmones ir palikti žinią apie juos ateities kartoms.

Provokacija?

Pasak Kulių seniūnės D. Petrauskienės, minėtasis kryžius ne šiaip nulaužtas, bet nupjautas. Vadinasi, kažkas ruošėsi tam darbui, pasirūpino tinkamu įrankiu.

„Liūdna, kad dabar dėl šito įvykio nuskambėsime per visą Lietuvą. Jau ir iš televizijos skambino žurnalistai, ir iš kelių laikraščių“, – nelinksmai atsiduso seniūnė.

Šia nelinksma naujiena dar antradienį suskubo dalintis ir didieji šalies portalai. Antai apie Šiemulių kaime dingusį kryžių partizanams bei jo vietoje pritvirtintą Žemaitijos vėliavą perskaitę DELFI lankytojai komentavo, kad toks poelgis panašus į prijaučiančiųjų kaimyninei šaliai provokacijas, kuomet bandoma sumenkinti Lietuvos partizaninė kova prieš okupacinį režimą.

„100%, kai sugaus tuos mulkius, pasirodys, kad tie žemaičiai su rusiškom pavardėm“, – tikino vienas iš komentatorių.