„Čiurlioniukai“ sustabdė savo veiklą

„Čiurlioniukų“ dailės studijos nuotraukos
Ruošiantis minėti M. K. Čiurlionio metus, „Čiurlioniukų“ vaikų dailės studijai nebeliko vietos advokato name
Balandžio mėnesį vykusio Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdžio metu meras Audrius Klišonis pažėrė kritikos advokato name kurį laiką veikusiai „Čiurlioniukų“ dailės studijai. Neilgtrukus po šio posėdžio studija sustabdė savo veiklą.

„Čiurlioniukų“ vaikų dailės studija iš pagrindų atnaujintame advokato namelyje veiklą pradėjo 2022 metų rudenį. Kadangi pastatas buvo patikėtas Žemaičių dailės muziejui, vadovauti studijai ėmėsi muziejaus dailininkė-dizainerė Jūratė Motužienė. Tačiau dabar vaikų juokas pastate nebeaidi, prie durų nebeliko ir studijos iškabos. Kaip informavo Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas, nuspręsta studijos veiklą laikinai sustabdyti.

Direktorius neslėpė, kad toks sprendimas priimtas po balandžio mėnesio pabaigoje vykusio Tarybos posėdžio ir jo metu viešai mero išsakytos kritikos.

„Girdėjau, „Čiurlioniukai“ skundžiasi, kad jiems nebeilgai teks džiaugtis tomis patalpomis, nes jų kažkam prireikė“, – daugelį nustebinusią naujieną tada, vykstant Tarybos posėdžiui, paskelbė Tarybos narys Liudas Skierus.

Atsakydamas meras priminė, jog Savivaldybė kartu su Kultūros ministerija šiam pastatui atnaujinti skyrė nemažas lėšas ir dabar esą nerimą kelia tai, kad dalis patalpų per savaitę esą naudojamos tik 4 valandas.

nuotrauka
 Kalbama, kad šios patalpos jau pažadėtos kitam „nuomininkui“. Pagyvensim – pamatysim
 

„Tai nėra normalu, kadangi patalpos šildomos ir išlaikomos visą savaitę. Turėjom pokalbį su Žemaičių dailės muziejaus direktorium. Tos edukacijos, kurios ten vyksta, labai panašu, kad tai yra privatus biznelis, nes tai neina per muziejų. Bent jau tokią informaciją mes turim“, – kalbėjo A. Klišonis.

Meras siūlė studiją perkelti į centrinius muziejaus rūmus arba į vaikų biblioteką. „Džiaugiamės, kad žmonės rodo iniciatyvą ir vykdo savo privačią veiklą, bet ta veikla turi būti vykdoma legityviai. Iki gegužės 1 dienos muziejaus direktorius turi pateikti informaciją, kaip užimtumas tose patalpose turi būti didinamas. Nurimus aistroms veiklas ten būtų galima vykdyti. Bet užsėst 4-ioms valandoms per savaitę ir pasakyt – aš ten nieko kito neįleisiu... Nu palaukit... Tai nėra asmeninis biznis...“ – tęsė A. Klišonis.

Tačiau praėjusią savaitę „Žemaičio“ kalbintas A. Bakanauskas paneigė mero kalbas, esą „Čiurlioniukai“ yra privati vieno asmens veikla. „Tai visiška nesąmonė. Pagal muziejaus patvirtintus įkainius vaikai už kiekvieną užsiėmimą mokėdavo po 5 eurus ir šie pinigai eidavo muziejaus reikmėms“, – sakė jis.

Pasak A. Bakanausko, „Čiurlioniukai“ laikinai veiklą sustabdė, o ateity galbūt persikels į centrinius Oginskių rūmus, kur šiuo metu yra įrengta archeologinė ekspozicija. Ją Žemaičių dailės muziejui laikinai buvo paskolinęs „Alkos“ muziejus ir artėja terminas eksponatus grąžinti. Svarstoma, kad dailės studija galėtų įsikurti šios ekspozicijos vietoje.

Tačiau buvusieji Žemaičių dailės muziejuje ir mačiusieji minėtą ekspoziciją žino, kad ji įrengta rūsyje, patalpose, kur nepatenka dienos šviesa. Akivaizdu, kad advokato namas vaikų edukacijoms – daug tinkamesnis. Tą patį kalbėjo ir A. Bakanauskas, užsiminęs, kad muziejus labai norėtų išsaugoti galimybę „Čiurlioniukams“ ir toliau rinktis advokato name.

„Tačiau ką nuspręs Savivaldybė, tą ir vykdysim“, – pridūrė jis, duodamas suprasti, jog pačio muziejaus galios šiuo atveju – labai mažos. Nepaisant to, kad ankstesnės kadencijos Tarybos sprendimu patalpos atiduotos valdyti muziejui ir tik Taryba gali pakeisti šį savo sprendimą.

Vis tik panašu, kad Savivaldybės vadovai situaciją mato kitaip ir galbūt net yra sumanę šias patalpas perduoti kažkam kitam. Apie tai Tarybos posėdžio metu užsiminė ir L. Skierus. „Būtų smagu, kad tų patalpų neužsėstų koks biurokratas, nes tada mes eisim pažiūrėti jam į akis“, – užuominomis kalbėjo Tarybos narys.

O grįžtant prie pastaraisiais metais atnaujintų erdvių įveiklinimo temos vertėtų įdėmesnį žvilgsnį mesti ne tik į advokato namą, kuriame bent du kartus per savaitę aidėjo vaikų šurmulys (tiesa, iki pastarojo Tarybos posėdžio), bet ir į buvusį centrinį miesto stadioną bei jame įrengtas patalpas. Jų atidarymo juostelė perkirpta 2019 metų pradžioje, tačiau iki šiol čia beveik nevyksta jokia veikla. Galbūt Savivaldybei būtų naudinga suskaičiuoti, kiek kainuoja ir šių objektų išlaikymas?!