Dėmesį patraukė iš Plungės į Sovetską gabenti kroviniai

„Žemaičio“ nuotrauka
„Vičiūnų“ grupė prisipažino vežusi sankcijonuojamas prekes į Rusiją
Antradienį paskelbta, kad LRT tyrimų skyriaus duomenimis, „Vičiūnų“ įmonių grupei priklausanti „Plungės kooperatinė prekyba“ į Kaliningrado srityje, Rusijoje, esantį Sovetską vežė prekes ir technologijas, kurioms dėl Ukrainoje vykstančio karo taikomos sankcijos. Nurodoma, kad į Sovetską kroviniai gabenti būtent iš Plungės.

LRT atliktas tyrimas rodo, kad Kauno mero Visvaldo Matijošaičio ir Plungės rajono savivaldybės tarybos nario Liudo Skieraus valdomas verslas savo gamyklą „Vičiūnai-Rus“ per Lietuvą aprūpina įvairiomis europietiškomis detalėmis, tarp jų ir tomis, kurias dėl Rusijos karinių veiksmų yra draudžiama įvežti į šią šalį. Nurodoma, kad draudžiami kroviniai skirtingomis datomis iš Plungės į Sovetską vežti net 11 kartų.

Tarp tokių prekių: guoliai, šviesai jautrūs puslaidininkiai įtaisai bei elektriniai komponentai, plačiai naudojami karinėje pramonėje. Šias prekes draudžiama ne tik tiekti, eksportuoti, bet ir gabenti tranzitu per Rusiją. Taip siekiama apriboti šios šalies agresorės galimybes tobulinti kariuomenę, plėsti ginkluotės gamybą.

Kaip teigia Lietuvos muitinė, tokių prekių, kurioms pritaikytos sankcijos, sąrašas sudarytas remiantis informacija apie karo lauke Ukrainoje randamus ginkluotės komponentus.

LRT tyrime nurodoma, kad „Plungės kooperatinė prekyba“ buvo viena įmonių, dėl kurių eksporto į Rusiją Lietuva gavo įspėjimą iš Europos Komisijos. Vis tik lieka neaišku, kodėl šios įmonės į Rusiją gabenti kroviniai liko nepastebėti Lietuvos muitinės. Atsakymus tikimasi gauti Generalinės prokuratūros pavedimu atlikus teisinį įvertinimą dėl galimo tarptautinių sankcijų pažeidimo.

Be to, trečiadienį skelbta, jog kai kurie Seimo nariai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą bei nustatyti, kurių asmenų iniciatyva „Vičiūnų“ įmonių grupė pažeidė sankcijas gabenant į Rusiją kovos lauko prekes.

Tuo tarpu pati įmonių grupė padarytų pažeidimų neneigia. Nurodoma, jog jos atstovo LRT atsiųstame atsakyme pripažįstama, kad į Rusiją vežtos draudžiamos prekės, tačiau tikinama, jog verslas nežinojo apie joms taikomas sankcijas.

Nepaisant plačiai išviešinto įmonių grupės prisipažinimo, jog pažeidimai buvo daromi, trečiadienį apie šią situaciją pasisakęs šalies Prezidentas Gitanas Nausėda paragino nesišvaistyti kaltinimais, kol jie nėra įrodyti, ir dėl to sulaukė nemažos visuomenės dalies kritikos.

Tuo tarpu trečiadienį „Žemaičio“ kalbintas vienas „Vičiūnų“ įmonių grupės bendraturtis L. Skierus atsisakė komentuoti situaciją. Verslininko ir politiko teiravomės ir to, ar po paviešintos informacijos jis neketina atsisakyti Tarybos nario mandato, tačiau ir į šį klausimą atsakymas buvo tas pats – „Nieko nekomentuosiu“.

„Žemaitis“ savo ruožtu primena, jog kritikos dėl Sovetske tęsiamos „Vičiūnų“ grupės veiklos L. Skierus Taryboje yra sulaukęs ir anksčiau, daugiausia – iš mero Audriaus Klišonio. Tuo tarpu Kaune politinė situacija – dar labiau įkaitusi. Kovą būrys aktyvistų rinkosi į protesto akciją prieš Kauno miesto savivaldybę ir reikalavo mero V. Matijošaičio atsistatydinimo.

Kaip vertina šią savaitę plačiai pasklidusią informaciją apie savo politinio bendražygio L. Skieraus valdomos įmonės padarytus pažeidimus, „Žemaitis“ teiravosi „Vieningos Plungės“ rinkimų komiteto pirmininko Mindaugo Kauno. Jis atsakė „Plungės kooperatinei prekybai“ mestais kaltinimais per daug nesidomėjęs, tik girdėjęs kai ką abstrakčiai.

„Per daug nesidomiu, ne mano daržas. Ar reikia L. Skierui trauktis iš komiteto, ar nereikia, nediskutavom. Žmogų lai teisia teismas – kodėl mes turim teist? O ar nenukentės „Vieningos Plungės“ reputacija? Tikrai nenukentės labiau, nei jau yra nukentėjusi“, – patikino M. Kaunas.