Didžiausio masto pratybose – ir Plungės savivaldybės atstovai

Plungės rajono savivaldybės administracijos nuotrauka
Plungės savivaldybės atstovai mokymuose
Sudėtinga geopolitinė situacija verčia testuoti šalies mobilizacinę sistemą, todėl rugsėjo pabaigoje buvo surengtos jos patikrinimo pratybos „Vyčio skliautas 2024“. Mokymų metu įrengta parodomoji pabėgėlių stovykla bei organizuotos stalo pratybos. Juose dalyvavo ir Plungės rajono savivaldybės administracijos darbuotojai.
Pratybų metu pastebėta, jog tam tikrose srityse trūksta įdirbio, be to, tinkamai nesureguliuota teisinė bazė, dėl to gali tekti keisti kai kuriuos teisės aktus.

Pirmą kartą

Iki šiol didžiausias nacionalines mobilizacinės sistemos patikrinimo pratybas „Vyčio skliautas 2024“ koordinavo Nacionalinis krizių valdymo centras bei Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos.

Be valstybinių institucijų mokymuose dalyvavo ir nevyriausybinės organizacijos: Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos raudonasis kryžius, „Caritas“, „Maisto bankas“, maltiečiai. Krizių metu šių organizacijų indėlis yra itin reikšmingas, kadangi suteikia papildomų žmogiškųjų ir kitokių resursų – nepaprastųjų situacijų metu jų dažnai trūksta.

Vyriausybės kanceliarijos pranešime skelbiama, kad pagal pratybų scenarijų vienos savivaldybės turėjo evakuoti savo gyventojus, kitos – juos priimti. Evakuaciniuose planuose nurodyta, kad kiekviena savivaldybė turi būti pasiruošusi evakuoti ne mažiau kaip 25 procentus nuolatinių savo gyventojų, pirmiausia – vaikus, neįgalius asmenis bei senyvo amžiaus žmones.

Todėl, kaip pabrėžė Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė, savivaldos dalyvavimas mokymuose buvo itin svarbus, mat savivalda yra arčiausiai vietos gyventojų. Todėl pratybose dalyvavo ir Plungės rajono savivaldybės darbuotojai: administracijos direktorius Dalius Pečiulis, Vietos ūkio skyriaus vedėja Odeta Petkuvienė ir už mobilizaciją atsakingas Bendrųjų reikalų skyriaus vyriausiasis specialistas Tomas Mikelkevičius.

Imituotas pabėgėlių priėmimas

Kalbėdamas apie mokymus T. Mikelkevičius „Žemaičiui“ sakė, kad jie vyko dviem etapais. Pirmojo etapo metu surengtos stalo pratybos. Savivaldybių atstovams teko atlikti įvairias su mobilizicija susijusias užduotis.

Praktinis pratybų etapas surengtas Grigiškėse, Vilniaus rajone. Jo metu buvo imituojamas pabėgėlių priėmimas. „Tam tikslui buvo įrengta didelė imitacinė pabėgėlių stovykla. Joje veikė nevyriausybinės organizacijos, medikai, buvo vykdoma registracija, organizuojamas apgyvendinimas bei maitinimas. Šioje stovykloje praleidome dvi dienas. Susipažinome su įvairiais procesais.“

Plungės savivaldybės atstovams teko tik tam tikra dalis užduočių. Didesnis dėmesys buvo skiriamas pasienio savivaldybėms. Visgi, T. Mikelkevičius mano, kad per pratybas įgyta patirtis svarbi ir mūsų savivaldybei.

Anot pašnekovo, džiugu, kad su kai kuriomis organizatorių parengtomis situacijomis Plungės savivaldybės atstovams pavyko puikiai susidoroti. Kita vertus, pastebėta, jog yra tam tikrų organizacinių spragų. Joms pašalinti greičiausiai bus būtini kai kurių teisės aktų pakeitimai.

T. Mikelkevičius pridūrė, jog šios pratybos buvo labai intensyvios bei visapusiškai naudingos. Mokymų metu sukurtos gana realistiškos situacijos. Simuliuojant užduotis, buvo veikiama pagal jau anksčiau parengtus planus – savivaldybės turi parengusios tam tikrus veikimo algoritmus, kuriais reikėtų vadovautis ekstremalių situacijų metu. Žinoma, kaip akcentavo pašnekovas, visų galimų situacijų neįmanoma numatyti iš anksto, tačiau ruoštis ir nuolat tobulinti savo gebėjimus yra būtina.