
Naujausios
„Buvo net sunkiau, nei galėjom įsivaizduoti“
Tiesa, atidarymo juostelė patalpose, kur įsikūręs centras, sykį jau buvo kirpta prieš 7-erius metus. Tąkart stalgėniškiai džiaugėsi buvusio mokyklos sandėlio patalpose įkūrę jaukius bendruomenės namus, planavo, ką čia veiks ir ko imsis.
„Turėjom didelių planų: norėjom įkurti vaikų darželį, norėjom, kad šeimos rinktųsi ir kad vyktų šventės. Darželis nepavyko, bet susibūrimai rengti. Projektinė veikla leido įsigyti baldų, buitinės technikos. O 2019 m. seniūnas pasiūlė įkurti vaikų dienos centrą. Pirma mintis buvo – ne ne, nereikia čia to centro... Neįsivaizdavom, kaip bendruomenės valdyba, dirbanti visuomeniniais pagrindais, galėtų kasdien vykdyti tokią veiklą“, – centro pradžią prisiminė J. Latakienė.
Vis dėlto žingsnis po žingsnio įgijęs drąsos, bendruomenės aktyvas ėmėsi įgyvendinti šią idėją. Pirmininkė pasakojo, kad pasiruošimas užtruko apie metus. Reikėjo pakeisti šildymo sistemą, atlikti remontą, įsigyti įrangos, priemonių darbui su vaikais.
„Buvo net sunkiau, nei galėjom įsivaizduoti. Bet kai matai pokytį vaikų akyse, viskas yra įmanoma“, – nueitą kelią apibendrino J. Latakienė.
Kad centro patalpos būtų jaukios ir svetingos, nemažai nuveikė pirmoji šios įstaigos darbuotoja – užimtumo specialistė Sigita Gelumbickienė. Nuo praėjusio gruodžio prie kolektyvo prisijungė ir socialinė darbuotoja Jurgita Jonušaitė.
Moterys prisiminė, kad tik paskelbus apie veiklos pradžią centre netrūko jaunųjų lankytojų. Kai kurie vaikai net patys atsivedė čia savo tėvelius ir pasakė norintys lankyti centrą. Dabar jį lanko 22 vaikai. Tiesa, laisvų vietų dar yra, tad bendruomenės pirmininkė kvietė prisijungti vaikus ne tik iš Stalgėnų, bet ir viso Plungės rajono, kuriems reikia bendravimo, draugų, vietos žaisti ir augti saugiai.
Nuo šiemet – palankesnis finansavimas
Į atidarymo šventę atvykęs Seimo narys Jonas Varkalys vardino: Lietuvoje šiuo metu veikia 425 vaikų dienos centrai, iš jų 8 – Plungės rajone. Metų pradžioje visiems akredituotiems centrams buvo skirta 1,6 mln., Plungės rajone veikiantiems – 34,5 tūkst. eurų darbuotojų atlyginimams ir patalpų išlaikymui (visos kitos išlaidos dengiamos Savivaldybės).
Politikas džiaugėsi, kad tokiems centrams pagaliau skiriamas planinis finansavimas, nes iki tol kasmet jie susidurdavo su nežinomybe, ar gaus lėšų šiems metams savo veiklai. Buvo tokių, kurie to nepakėlę užsidarė. Na, o nuo šių metų akreditacija ir finansavimas garantuojami trejiems metams į priekį.
Dėkodamas už įdėtas pastangas ir linkėdamas, kad stalgėniškiai šiuose namuose visada rastų jaukumą, Seimo narys centrui įteikė įrėmintus „Tautiškos giesmės“ žodžius, pasibaigiančius palinkėjimu „vienybė težydi“.
O meras Audrius Klišonis, sveikindamas centro kolektyvą, kalbėjo, kad ši įstaiga Stalgėnuose kuo toliau, tuo labiau bus reikalinga, mat kaime veikiančios paskutinės jungtinės klasės nuo rugsėjo nebeliks. Ir ši vieta bus vienintelė, kur mažieji stalgėniškiai ir aplinkinių kaimų vaikai galės rinktis bendrai veiklai.
Vis dėlto trūko visai nedaug, ir šiuose namuose būtų nebeskambėjęs vaikų juokas. A. Klišonis prisiminė praėjusių metų pabaigoje atskriejusią žinią, kad trims rajono vaikų dienos centrams (Varkalių, Stalgėnų ir Plungės Senamiesčio mokyklos) finansavimas skiriamas nebus. Ir dėkojo Seimo nariui J. Varkaliui, padėjusiam „prisibelsti“ iki ministrės bei įtikinti, kad lėšos šiems centrams labai reikalingos. Galiausiai visi trys sulaukė lėšų savo veiklai.
Miesto vaikams – tik pavydėt
„Politikai gavo pinigus, o mes įgyvendinom“, – bendru darbu pasidžiaugė ir Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas. O kreipdamasis į vaikus paminėjo, kad jie šiame centre turi tokių kompiuterių ir net muzikos kūrimo įrangą, apie kuriuos miestų vaikams tik pasvajoti. „Kai karantinas baigsis, atvažiuosim čia ir turėsit pamokyti, kaip jais dirbti“, – sutarė su jaunaisiais stalgėniškiais.
„Smagu pagaliau būti atidaryme o ne uždaryme, nes paskutiniu metu Stalgėnai vis traukiasi, – džiaugėsi ir Stalgėnų seniūnas Arūnas Jurkus. – Ypatingai džiugu, kad mokyklos uždarymą bent iš dalies galėjom kompensuoti dienos centro veikla, kad vaikai nepajustų tos netekties.“
Seniūnas sakė kartu su bendruomene turintis minčių, kaip plėsti dienos centro veiklą. Ir svajojantis, kad tokia įstaiga ateity atsirastų ir kaimyniniuose Milašaičiuose, kur mokyklos jau seniai nebėra, o vietos vaikams susirinkti po pamokų labai trūksta.