Fontanėlį papuoš Jono Krikštytojo skulptūra

Plungės rajono savivaldybės nuotrauka
Sumažintą skulptūros versiją galima išvysti Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje
Praėjusių metų spalio pabaigoje Savivaldybė paskelbė konkursą sukurti fontano skulptūrinį akcentą aikštelėje šalia buvusių parapijos namų, priešais Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią. Laimėtojas rinktas daugiau nei pusę metų. Juo tapo Mindaugas Junčys – vilniškis skulptorius, tarptautinių parodų Šveicarijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse dalyvis, sukūręs paminklus Jonui Pauliui antrajam bei aktoriui Donatui Banioniui.

Konkursui pateiktus darbus vertino komisija: Plungės rajono savivaldybės vyriausiasis architektas Tomas Jocys, skulptorius, Lietuvos dailininkų sąjungos narys Algirdas Bosas, architektas-urbanistas, Lietuvos architektų sąjungos Klaipėdos skyriaus valdybos narys Laimonas Bogušas, studijos PUPA įkūrėja, urbanistė Justina Muliuolytė, taip pat Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas dekanas Vytautas Gedvainis.

Iš viso konkursui buvo pateikta dešimt Jono Krikštytojo skulptūros idėjos pasiūlymų. Iš jų trys darbai nebuvo vertinami balais, kadangi neatitiko konkurso sąlygų. Iš likusių septynių išrinkti trys geriausi darbai, jie ir pelnė ir pinigines premijas.

Trečiąją vietą ir tūkstančio eurų premiją laimėjo autoriai Vaiva ir Vidas Simanavičiai, surinkę 69,7 balo (iš 100). Lietuvos ir Suomijos UAB „Architektūros linija“ pelnė antrąją vietą (82,4 balo) ir 2 tūkst. eurų piniginę premiją. Na, o pirmoji vieta, surinkus daugiausia – 90,1 balo, skirta jau minėtam skulptoriui M. Junčiui. Jis apdovanotas 3 tūkst. eurų premija.

Joną Krikštytoją M. Junčius vaizduoja kaip stilizuotą išvargusio, bet oraus atsiskyrėlio ir klajoklio figūrą, stovinčią ant akmens. Tai nuoroda į jo atsiskyrėlišką, klajotojo po dykumą gyvenimą. Šventasis vienoje rankoje laiko nendrinį kryžių ilgu plonu stiebu, kitoje – avinėlį, primindamas Evangelijos tekstą, kai krikštydamas Jordano upėje Jėzų pasakė: „Štai Dievo avinėlis“.

Šį tekstą skulptorius siūlo iškalti ant šlifuoto, kiek tamsesnio pilko granito postamento.

Jono Krikštytojo figūra bus kiek mažesnė už vidutinį žmogaus dydį ir, skulptoriaus teigimu, turėtų sklandžiai įsikomponuoti į fontano erdvę.

O kada išvysime šią skulptūrą jai numatytoje vietoje? Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjos pavaduotojos Kristinos Petrulevičienės teigimu, artimiausiu metu bus pasirašyta sutartis su autoriumi, joje numatytos visos sąlygos. Gali būti, kad darbai truks apie metus.

Pasak K. Petrulevičienės, visų komisijos narių nuomone M. Junčio pasiūlytas Jonas Krikštytojas buvo šilčiausias, tinkamiausias visoms amžiaus grupėms. Šiam darbui vieninteliam neturėta pastabų, kai tuo tarpu kitiems darbams jų buvo ne viena.

Konkurso baigtimi bei pasirinkta idėja džiaugiasi ir Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos dekanas klebonas V. Gedvainis. Dvasininkas teigiamai įvertino ir šiam meno kūriniui parinktą vietą – šalia mašinų aikštelės, prie bažnyčios. „Ir turistai matys šį šventąjį, kurio vardu pavadinta mūsų bažnyčia, ir parapija. Tai garbės ir pasididžiavimo simbolis. Jono Krikštytojo skulptūra vaizduojama tokiomis gražiomis rankomis, kuriose avinėlis ir kryžius – išganymo, vilties ženklai, kviečiantys susimąstyti, grįžti prie amžinųjų būties dalykų“, – kalbėjo klebonas.

V. Gedvainis kviečia visus parapijiečius ateiti į bažnyčią ir patiems pamatyti būsimos šventojo skulptūros sumažintą versiją, kuri čia eksponuojama nuo birželio 22 dienos.