Fotografijos muziejuje – triguba šventė

Fotografijos muziejuje – triguba šventė

Fotografijos muziejuje – triguba šventė

Vakar Šiauliuose po rekonstrukcijos atidarytas Fotografijos muziejus. Atidarymas pažymėtas retrospektyvine Vito Luckaus fotografijų paroda ir Vito Luckaus fotografijos centro įsteigimu. Šis įvykis įvardytas svarbiu visai Lietuvai.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Didžiulis susidomėjimas

Fotografijos muziejus atidaromas dviem etapais: vakar lankytojai galėjo išvysti keičiamų parodų erdves – galerijas. Nuolatinių ekspozicijų sales planuojama atverti kitais metais.

Po penkerių metų į Vito Luckaus (1943–1987) kūrybos retrospektyvos parodą „Siūlau naują pasaulį“ pakvietęs muziejus buvo sausakimšas. Tarp svečių su fotoaparatu rankoje stovėjo ir Fotografijos muziejaus įkūrėjas Antanas Dilys.

Apie V. Luckaus kūrybą kalbėjo kultūros ministras Šarūnas Birutis, fotografijos istorikė daktarė Margarita Matulytė, Nacionalinės dailės galerijos vadovė daktarė Lolita Jablonskienė, Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gintaras Česonis.

Kalbėjusieji pabrėžė neaprėpiamą, į Lietuvos ir Sovietų Sąjungos rėmus netilpusią V. Luckaus kūrybą bei asmenybę, peršokusią laiką laisvės pojūčiu. V. Luckus vidumi ir kūryba nesitaikė prie sistemos.

Plėsis į Vilnių

Svarbiausiu vakar dienos įvykiu įvardytas Vito Luckaus fotografijos centro įsteigimas.

Pasak „Aušros“ muziejaus direktoriaus Raimundo Balzos, Šiauliams pridera tapti centro įkūrėjais, nes Fotografijos muziejus čia buvo įkurtas vienas pirmųjų tuometinėje Sovietų Sąjungoje.

„Kalbame apie V. Luckaus laisvę. Ko gero, Šiauliai yra laisvas miestas, kad V. Luckus sugrįžta pas mus“, – sakė direktorius.

V. Luckaus kūrybos tyrinėtoja, parodos kuratorė fotografijos istorikė daktarė Margarita Matulytė perdavė dėl sveikatos negalėjusio atvykti fotografo Antano Sutkaus žodžius: „Tai, ko nepadarė Vilnius per 20 metų, Šiauliai padarė per dvejus metus.“ M. Matulytė patikslino: iš tiesų Šiauliai sugebėjo centrą įkurti per pusmetį.

Pasak Fotografijos muziejaus direktorės Vilijos Ulinskytės-Balzienės, centro steigėjas yra „Aušros“ muziejus, centro steigimą globojo Kultūros ministerija. Nuo 2015 metų pradžios centro veiklai Kultūros ministerija yra skyrusi asignavimus. Planuojama, kad centre dirbs trys žmonės.

„Centrui keliami aukšti uždaviniai: ne tik V. Luckaus, bet ir jo epochos fotografų kūrybos saugojimas, tyrimas, visokeriopa sklaida“, – sakė Fotografijos muziejaus direktorė.

Pasak V. Ulinskytės-Balzienės, ateityje planuojama įkurti V. Luckaus centro filialą Vilniuje. Kad V. Luckaus kūryba būtų saugoma Vilniuje, pageidauja V. Luckaus našlė Tatjana Luckienė-Aldag, jos dėka fotografo palikimas grįžta į Lietuvą.

Tarsi gyvas

Į Šiaulius T. Luckienė-Aldag atvyko su vyru Howard Aldag. Šeima gyvena JAV.

„Esu labai laiminga, kad tai vyksta“, – sakė T. Luckienė-Aldag. Ji dėkojo visiems, prisidedantiems prie V. Luckaus kūrybos saugojimo, tyrimo ir skaidos.

Ponia Tatjana išsaugojo visą V. Luckaus archyvą – nepardavė nė vienos fotografijos. Archyve – ne tik nuotraukos, negatyvai, bet ir užrašai, laiškai, fotoaparatai, paskutiniai kadrai filme.

„Archyvas priklauso Lietuvai, bet reikėjo 25 metų tylos, kad ateitų nauja banga – suprastų ir priimtų V. Luckų. Galvoju, kad pagrindinė vieta turėtų būti Vilnius. Ten mes susitikome, jis ten kūrė“, – mano T. Luckienė-Aldag.

Ji pabrėžė, kad išsaugoti archyvą – dar ne viskas, svarbiausia – žmonės, kurie prisimena, supranta Vitą.

„Šiandien tiek daug kartų tartas vardas „Vitas Luckus“, kad aš pradėjau žiūrėti, kur jis“, – sakė fotografo našlė.

Šiaulių dramos teatro aktorius Eduardas Saulius Pauliukonis su T. Luckiene-Aldag susitiko po daugelio metų. Pažįstami „iš senų, senų“ pantomimos studijos prie Vilniaus jaunimo teatro laikų, kai E. S. Pauliukoniui buvo aštuoniolika.

„V. Luckus buvo mano bičiulis. Man taip pakuteno širdį ministro žodžiai, kad V. Luckus buvo geriausias fotografas Lietuvoje. Atgaiva po viso to laiko, kai jis negalėjo pasireikšti laisvai“, – sakė aktorius.

Vakaras baigėsi režisierės Giedrės Žickytės dokumentinio filmo „Meistras ir Tatjana“ peržiūra. Šio filmo premjera festivalyje „Scanorama“ rodyta praėjusį šeštadienį.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

PARAŠAI: Vito Luckaus fotografijos centro įsteigimo dokumentus pasirašė (iš kairės) kultūros ministras Šarūnas Birutis, Tatjana Luckienė-Aldag ir „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza.

PASIRENGIMAS: Iš ryto – paskutiniai darbai prieš atidarant Fotografijos muziejų po rekonstrukcijos.

SAUGOTOJA: Tatjana Luckienė-Aldag išsaugojo visą Vito Luckaus archyvą.

ĮKŪRĖJAS: Į Fotografijos muziejaus po rekonstrukcijos atidarymą muziejaus įkūrėjas Antanas Dilys atėjo su fotoaparatu.

LANKYTOJAI: Į Vito Luckaus parodos atidarymą ir Vito Luckaus fotografijos centro įsteigimo iškilmes susirinko pilnutėlė salė.

SUSITIKIMAS: Šiaulių dramos teatro aktorius Eduardas Saulius Pauliukonis ir Tatjana Luckienė-Aldag – pažįstami nuo jaunystės.

PARODA: Vito Luckaus kūrybos retrospektyvos paroda veiks iki šių metų gruodžio 28 dienos.