
Naujausios
Naujos tvarkos dar teks palaukti
Apie būtinybę peržiūrėti ir galbūt pakoreguoti Plungės garbės piliečio vardo skyrimo tvarką kalbama jau ne vienerius metus, bet daugiausiai dėmesio tam skirta pernai, kai visuomenė ne juokais piktinosi negalėjusi išreikšti savo nuomonės dėl pasiūlytų kandidatų, mat pastarųjų pavardės, dangstantis Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, buvo įslaptintos. Nepatenkinti žmonės buvo ir slaptu kandidatūrų svarstymu.
Aršiausios diskusijos užvirė, kuomet viešojoje erdvėje pasirodė iki tol taip kruopščiai slėptos naujųjų garbės piliečių pavardės. Kol vieni sveikino tituluotuosius, kiti vieną po kito pylė komentarus apie neva nepelnytai tokiu garbingu titulu apdovanotus plungiškius. Prisimintos net pačios seniausios jiems garbės nedarančios nuodėmės.
Kiti tuo tarpu kritikavo pačią garbės piliečio vardo skyrimo tvarką. Šaipytasi, kad jei artimiausiu metu ši nebus pakoreguota, Plungė greitai pati pamirš, kiek turinti tituluotųjų – garbės piliečio vardas esą mėtomas į kairę ir į dešinę.
Apie tai ne sykį kalbėta ir per Plungės rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdžius. Vienas pirmųjų apie tai drįso prabilti komiteto bei Tarybos narys Audrius Misiūnas. Anot jo, būtina peržiūrėti ne tik Plungės garbės piliečio vardo suteikimo nuostatus, bet ir kandidatūras nagrinėjančios komisijos galias.
Politikas leido suprasti, kad iki šiol šis garbingas titulas dalijamas ir pelnytai, ir ne visai. Neva Plungė su savo garbės piliečių gausa jau dabar lenkia net didžiąsias šalies savivaldybes. Tai kas laukia ateityje?
A. Misiūno nuomone, mūsų savivaldybėje garbės piliečių daugėja per sparčiai. Šiuo metu sąraše beveik trys dešimtys daugiau ar mažiau mūsų kraštui nusipelniusių asmenybių.
Kalbos taip ir liko kalbomis
Tarp palaikančiųjų minėto politiko išsakytas mintis buvo ir meras Audrius Klišonis. Jis kalbėjo, esą Plungei garbės nedaro ir pastarasis kandidatūrų svarstymas. Savivaldybės vadovas ne kartą yra pasisakęs, kad potencialių garbės piliečių svarstymas neginčytinai privalo būti viešas, su galimybe prie jo prisijungti iniciatyviems žmonėms.
Nors diskusijos aktyviai šiuo klausimu buvo vedamos dar praėjusį rudenį ir laiko kažką pakeisti buvo daugiau nei pakankamai, po minėto pokalbio su J. Skurdauskiene „Žemaitis“ sužinojo, jog kalbos taip ir liko tik kalbomis.
Komisijos siūlymams dėl Plungės garbės piliečio vardo suteikimo nagrinėti pirmininkė paaiškino, jog šiais metais paraiškos dėl garbės piliečio vardo ir teikiamos, ir bus svarstomos vadovaujantis ankstesne iki šiol galiojančia tvarka. Esą praėjusių metų pabaigoje buvo sudaryta darbo grupė, kuri yra pradėjusi svarstyti naujus nuostatus, tačiau jos darbas dar nėra baigtas.
Vėl bėdos su informacijos teikimu
O kiek siūlymų sulaukta, – teiravomės J. Skurdauskienės. Juk paskutinė diena jiems pateikti – kovo pirmoji. Komisijos pirmininkė į šį klausimą atsakyti negalėjo nei praėjusios savaitės pradžioje, nei penktadienį. Abu kartus aiškino, kad kandidatūrų laukiama iki kovo pirmos dienos, todėl dar neva nesidomėjusi, ar jų jau sulaukta.
Tada jos paprašėme pasidomėti – juk žmonėms įdomu tai žinoti. Tačiau ir vėl nieko nepešėme. Tiesa, J. Skurdauskienė mums pasiūlė kreiptis į Plungės rajono savivaldybės Protokolo skyrių. Taip ir padarėme, tik šio skyriaus darbuotojai nelabai suprato, kodėl jų to teiraujamasi. Esą tokią informaciją turi teikti minėtosios komisijos pirmininkė.
Paaiškinę, kad būtent ji mus ir „atsiuntė“, pagaliau sulaukėme prašytos informacijos. Kaip sakė Protokolo skyriaus specialistė Martyna Piekuvienė, penktadienį gautas vienintelis siūlymas, nors siūlyti asmenybes, kurios galėtų pasipuošti reikšmingu įvertinimu, galima visus metus.
Pasidalinę informacija, Protokolo skyriaus specialistai dar kartą nusistebėjo, kodėl pati komisijos pirmininkė nekomentuoja šios situacijos.
Tačiau mūsų, žurnalistų, tai nenustebino. Juk ir pernai siekiant gauti informaciją, kiek kandidatų garbės piliečio vardui suteikti pasiūlyta, teko nueiti kryžiaus kelius. Nei minėtoji komisijos pirmininkė, nei meras net ir kelis kartus to prašomi nesiteikė informuoti, nei kiek kandidatūrų pateikta, nei kurios jų pasirinktos net ir tada, kai naujai išrinkti garbės piliečiai jau buvo viešai sveikinami viename iš socialinių tinklų.
Tada plungiškiai ir pasijuto visiškai nustumti į šalį, nes juk būtent jų prašyta siūlyti kandidatus. O kai šie turėjo paaiškėti, Savivaldybė atsitvėrė tylos siena.