Gaus lėšų net dviem naujiems rentgeno aparatams

Oksanos ŠUKIENĖS nuo­trau­ka
A. Zamulskis suabejojo, ar pernai ligoninė nepaskubėjo, savo lėšomis pirkdama naują rentgeno aparatą
Sveikatos apsaugos ministerija, ne vienerius metus žadėjusi Plungės ligoninei naują rentgeno aparatą, šiemet nustebino ir pranešė lėšų skirsianti iš karto net dviem įsigyti.

Šią gerą žinią praėjusią savaitę posėdžiavusiems Plungės rajono savivaldybės tarybos komitetų nariams pranešė ligoninės direktorius Antanas Martusevičius. Direktorius pasakojo, kad jo vadovaujama įstaiga šiuo metu turi tris rentgeno aparatus. Vienas – visiškai naujas, pirktas praėjusių metų vasarą, o likę du jau ne kartą remontuoti ir technologiškai pasenę.

Ligoninėje per metus stacionariais aparatais atliekama apie 26,5 tūkst. rentgenologinių tyrimų (vidutiniškai po 2,2 tūkst. per mėnesį). Du gydytojai rentgenologai dirba vietoje, o du – nuotoliniu būdu Kauno klinikose.

„Deja, šiandien teko pasirašyti gydytojo Petro Mordo prašymą atleisti jį iš darbo dėl sveikatos būklės po širdies operacijos ir dėl amžiaus. Tad paliksim su vienu rentgenologu ir dviem nuotoliniu būdu konsultuojančiais gydytojais“, – sakė A. Martusevičius.

Pasak jo, naujai įsigyti rentgeno aparatai pakeis vieną naudojamą Plungėje, kuris yra 2002 metų gamybos, ir kitą, kuris yra Rietave, tačiau irgi priklauso Plungės ligoninei. Jam taip pat 18 metų.

Naujų aparatų reikia ir dėl personalo darbo kokybės gerinimo, ir dėl pacientų saugumo, nes tiriant šiuolaikine įranga rentgeno spinduliuotė – gerokai mažesnė.

Kol kas nėra aišku, kas – Savivaldybė ar pati ligoninė – organizuos jų pirkimo konkursą. Pasak A. Martusevičiaus, ministerija yra apibrėžusi kokybės ir saugumo kriterijus šiems naujiesiems pirkiniams ir nukrypti į šoną nebus galima. „Nebent Savivaldybė su ligonine kartu nuspręstų prisidėti prie skirtos 400 tūkst. eurų sumos ir pirkti geresnius“, – sakė direktorius, tačiau siūlymų taip ir daryti nei iš komitetų narių, nei iš Savivaldybės administracijos nepasigirdo.

Tik Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto pirmininkui Adomui Zamulskiui kilo klausimas, ar pernai ligoninė nepaskubėjo, nusprendusi savo lėšomis pirkti naują rentgeno aparatą ir jam išleidusi 120 tūkst. eurų. „Ar nebūtų buvę racionaliau palaukti ministerijos dotacijos, o minėtąją sumą nukreipti darbuotojams paskatinti?“ – klausė politikas.

Ši jo garsiai išsakyti dvejonė sukėlė nemažą diskusiją.

„Labai gaila, pirmininke, kad jums skauda širdį dėl to, kad mes nusipirkom tą aparatą, – atsakė A. Martusevičius. – Tik nežinau, ar jums skaudėtų širdį, jei Plungėje ir Rietave mėnesį, du ar tris nebūtų teikiama rentgeno paslauga. Įstaigos vadovo pareiga yra užtikrint paslaugų teikimą, jis neperka tokių dalykų šiaip.“

Ligoninės vadovas aiškino, kad pernai buvo daug diskutuota ir tartasi su specialistais, pirkti naują aparatą ar dar bandyt taisyti sugedusį senąjį. Esą prieita prie išvados pirkti naują iš savų lėšų ir ministerijos žadėtos dotacijos nebelaukti, kadangi pernai aiškiai pasakyta, kad tam lėšų Plungei 2019-aisiais skiriama nebus.

A. Martusevičiaus pusėn stojo ir rajono meras Audrius Klišonis, kalbėjęs, kad už tokį sprendimą ligoninės direktorių būtų galima tik pagirti, o ne peikti. Pasak mero, jei ne koronavirusas, lėšų naujiems rentgeno aparatams Plungė tikriausiai nebūtų mačiusi ir šiemet. O paskelbus pandemiją Vyriausybė nusprendė skolintis lėšų ekonomikai skatinti. Dalis jų skirta keliams, mokykloms, kitoms įstaigoms remontuoti, dalis, kaip ir svarstomu atveju, – reikalingai medicininei įrangai įsigyti.

Tad už du naujus modernius rentgeno aparatus plungiškiai bei rietaviškiai turi būti dėkingi... koronavirusui.