Girtuokliai iškeldinti, apsaugininkai liko

„Žemaičio“ nuotr.
Kon­tei­ne­ris ne­blia­viems as­me­nims „laikinai“ įkur­din­tas Kri­zių cent­ro kie­me
2018-aisiais Plungėje pradėta teikti saugios nakvynės paslauga visad sulaukdavo daug dėmesio ir iššaukdavo įvairių diskusijų. Plungės ligoninė, prie priėmimo skyriau pasistačiusi konteinerinį namelį neblaiviems asmenims, nepraleisdavo progos priminti, kad šios paslaugos reikėjo ne ligoninei, o Savivaldybei, tad pastaroji ir turi už ją mokėti.
Tik štai prasidėjus karantinui susiklostė įdomi situacija. Tokių pavargėlių nuo kovo vidurio ligoninė nebepriima, bet neblaivių asmenų prieglobsčiui Savivaldybės skirtų pinigų atsisakyti nenori. O Plungės krizių centras, karantino pradžioje gavęs nurodymą išsinuomoti konteinerį ir ten priglausti neblaivius asmenis, jau daugiau kaip tris mėnesius tą daro už ačiū. Maža to, šios įstaigos budėtojai palikti tvarkytis su pavargėliais kaip išmano, nes juos nuo girtų asmenų siautėjimo turintys saugoti apsaugininkai liko darbuotis... Plungės ligoninėje. Ten jų reikia labiau?

Pavargėliams vietos nebeliko

Žinia, kad nuo kovo vidurio gatvėje rasti neblaivūs asmenys vežami nebe į ligoninę, kaip iki tol, o į Plungės krizių centrą, į viešumą iškilo neseniai posėdžiaujant Plungės rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetui. Jos pirmininkas Adomas Zamulskis teiravosi, ar tiesa, kad ligoninė saugios nakvynės paslaugos nebeteikia, o tam skirtas Savivaldybės biudžeto lėšas naudoja kitoms reikmėms?

Posėdyje nuotoliniu būdu dalyvavęs ligoninės direktorius Antanas Martusevičius kalbėjo, kad dėl koronaviruso paskelbus karantiną gydymo įstaigoms buvo nurodyta atskirti „švarių“ ir „užterštų“ (karščiuojančių, turinčių viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymių) ligonių srautus. Esą pirmieji į priėmimo skyrių įleidžiami įprasta tvarka, o antruosius nutarta priimti per minėtąjį konteinerinį namelį. Tad vietos pavargėliams čia nebeliko. Jie imti vežti į Plungės krizių centrą, kuris tam reikalui Savivaldybės nurodymu išsinuomojo konteinerį.

O kad šiai paslaugai teikti (tiksliau – apsaugos darbuotojams samdyti, kad šie, reikalui esant, galėtų sutramdyti agresyviai nusiteikusius neblaivius asmenis) metų pradžioje Savivaldybės skirti 37 tūkst. eurų liko ligoninei, jos direktorius aiškino taip: „Nežinau, ar galima sakyti, kad ligoninė naudoja tas lėšas ne pagal paskirtį. Karantino metu nemažai paslaugų ėmėm teikti Savivaldybės nurodymu: atidarėm karščiavimo kliniką, patys pirmieji ėmėm teikti izoliavimo paslaugą. Ir, žinoma, dėl to patyrėm išlaidų.“

Jis pridūrė, kad Savivaldybės skirtų pinigų apsaugos darbuotojams samdyti užteks tik iki rugsėjo. „Tada turėsim atsisakyt „Ekskomisarų biuro“ paslaugos ir darbą organizuoti kitaip. O mūsų medikams grės pavojus patirti girtų, benamių ar psichikos ligonių išpuolius.“

Nuomonės išsiskyrė

Ligoninės direktoriui antrino meras Audrius Klišonis: „Ir per karantiną ligoninėje neblaivių pacientų buvo daug. Apsaugos paslauga reikalinga dėl mūsų pačių, dėl kitų pacientų ir medikų saugumo. O sakyti, kad lėšos buvo panaudotos netikslingai... Adomai, tavo stotas gal ir leistų suvaldyt vieną ar kitą neblaivų dvimetrinį žmogų, bet kai tą tenka daryti slaugytojai ar gydytojai... Juk pernai turėjom vieną atvejį, kai gydytojas buvo sužalotas...“

Tokie argumentai neįtikino vicemerės Astos Beierle-Eigirdienės. Ji sakė pasidomėsianti, ar nors viena šalies ligoninė samdo apsaugos darbuotojus rimčiai priėmimo skyriuje užtikrinti.

O Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas garsiai suabejojo, ar tokie apsaugos darbuotojai karantino metu apskritai galėjo darbuotis ligoninės priėmimo skyriuje, ar jiems buvo išduotos visos reikiamos apsaugos priemonės? O gal jų tuo įtemptu metu ten nė nebuvo?

Be to, direktorius kėlė retorinį klausimą, ar nesulauks saugios nakvynės paslaugą šiuo metu teikiančio Plungės krizių centro prašymo kompensuoti tvarkantis su neblaiviais asmenimis patirtas išlaidas?

Gelbsti atstumo laikymasis ir... kibiras

Panašu, kad M. Kauno nuogąstavimai pasitvirtins ir Savivaldybei iš tikrųjų už tą pačią paslaugą teks sumokėti du kartus. Plungės krizių centro direktorius Gintaras Armalis „Žemaičiui“ sakė prašysiantis Savivaldybės atlyginti įstaigos patirtas išlaidas, mat vien konteinerio, kuriame apnakvindinami pavargėliai, nuoma per mėnesį atsieina 125 eurus. Be to, teko atskirai sumokėti už jo atvežimą.

O štai apsaugininkų įstaiga nesamdo ir atlyginti už papildomą darbą savo budėtojams neturi iš ko. G. Armalis neslepia, kad tarp pristatomų neblaivių asmenų būna visokių: ir ramių, ir ne itin draugiškai nusiteikusių. Esą gelbsti tik vienas – saugaus atstumo laikymasis.

Daug vargo centro budėtojai turi ir dėl to, kad konteineryje nėra tualeto. „Mes kaip kokios mamos ar tėčiai tiems neblaiviems asmenims vakare nunešam kibirą, o ryte skubam išpilti jo turinį. Taip ir vargstam, bandom išrasti kažkokį dviratį, nors nesame kompetentingi nei atsakyti už čia pristatytų asmenų sveikatos būklę, nei policijos kviesti jiems įsisiautėjus galime. Nes kur policija tokius dės – tik mums patiems gali pristatyti“, – apie susidariusią kuriozinę situaciją pasakojo G. Armalis.

O išgirdęs, kad ligoninė prieš dvejus metus tvarkytis su tokiais girtais asmenimis sutiko tik gavusi Savivaldybės pažadą, kad ši ligoninei per mėnesį mokės po 4,5 tūkst. eurų, G. Armalis ranka numojo. Esą pats pažadėjo padėti karantino metu geranoriškai, suprasdamas, kad to namelio ligoninei tikrai reikia kitoms reikmėms, ir tikėdamas, kad Plungės krizių centro pagalba bus reikalinga neilgai.

Tik dabar karantinas jau atšauktas, o galo, kada bus nustota naudotis jo ir įstaigos darbuotojų geranoriškumu, nematyti.