
Naujausios
Žmonių gerumas pranoko lūkesčius
Plungės rajone, praėjusios savaitės duomenimis, jau įsikūrė pustrečio šimto ukrainiečių pabėgėlių. Kai kurie jų prasidėjus karui iš savo gimtųjų namų pabėgo taip, kaip stovi. Tie, kas turėjo daugiau laiko susiruošti ilgai kelionei, spėjo įsidėti rūbų ir būtiniausių daiktų. Bet net ir su tiek mantos pradėti gyvenimą tarsi iš naujo – be galo sudėtinga, todėl Savivaldybės iniciatyva pabėgėliai raginami nesidrovėti ir drąsiai praverti buvusių senelių globos namų duris Birutės g. 2, kur tris dienas per savaitę veikia daiktų ukrainiečiams atiduotuvė.
„Vakar daiktų atiduotuvė liko beveik tuščia – ukrainiečiai rinkosi ir išsinešė rūbų, avalynės, kitų daiktų. Tačiau poreikis išlieka didžiulis – Plungės mieste ir rajone apsigyvenusiems ukrainiečiams labiausiai reikalingi puodai, keptuvės, indai – jų atnešta tik minimaliai. Vaikams reikia dviratukų, paspirtukų – galbūt turite nebenaudojamų?“ – praėjus savaitei po atiduotuvės atidarymo skelbė Savivaldybė.
Kaip „Žemaičiui“ sakė Socialinės paramos skyrius vedėja Jolanta Puidokienė, jau pirmosios dienos po atiduotuvės atidarymo pranoko visus lūkesčius.
„Startavom pirmadienį ir per pirmas tris dienas jau buvom užpildę praktiškai visus čia mums skirtus kambarius. Ėjo ir vietiniai atiduot daiktų, ir ukrainiečiai jų pasiimti. Patys netikėjom, kad bus toks aktyvumas. O praėjusią savaitę ukrainiečiai tiesiog autobusais vežti pasirinkti, ko reikia buity. Netikėjau, kad bus toks efektas, kad šitaip intensyviai žmonės įsitrauks“, – stebėjosi vedėja ir dėkojo visiems geros valios žmonėms, kurie iki šiol intensyviai neša dovanoti jiems nebereikalingus, tačiau dar gerus ir tinkamus naudoti daiktus, žaislus, drabužius bei avalynę.
Laukia ir maisto produktų
Kaip pasakojo J. Puidokienė, Savivaldybė yra parengusi specialias anketas, kuriomis siekiama išsiaiškinti atvykstančių ukrainiečių poreikius.
Pasak jos, pastaruoju metu daugiausiai prašoma visokių daiktų buičiai – indų, patalynės, lygintuvų, kitų prietaisų, buvo klausiančių vaikams paspirtukų, kuprinių, sauskelnių, vežimėlių.
Pirmomis dienomis ukrainiečiai daug nešėsi ir drabužių, batų. Socialinės paramos skyriaus vedėja prisiminė ukrainietę, žvarbią dieną atėjusią vasarinėmis šliurėmis – moteris tiesiog neturėjo kuo daugiau apsiauti.
Atneštus daiktus atiduotuvėje priima ir pabėgėlius pasitinka savanoriai. Penktadienį „Žemaičio“ čia sutikta savanorė Beatričė pasakojo gyvenanti Vilniuje, tačiau kuriam laikui grįžo pas tėvus į gimtąją Plungę.
„Galvojau, kaip galėčiau prisidėti prie pagalbos ukrainiečiams teikimo. Vieni aukoja daiktų, skiria pinigų, o aš nutariau paaukoti savo laiko. Taip atsidūriau čia, sutarėm, kad talkinsiu kiekvieną penktadienį nuo vidurdienio, kol reikės mano pagalbos. Be to, mokau vieną ukrainietę anglų kalbos“, – šypsojosi mergina.
Atiduotuvė veikia tris dienas per savaitę – pirmadienį, trečiadienį ir penktadienį, nuo 12 iki 18 valandos. Praėjusios savaitės pabaigoje skelbta, kad šiuo metu labiausiai laukiama puodų, katilų, keptuvių, lygintuvų, pledų, plaukų džiovintuvų, sportinių vežimėlių, dviračių ir paspirtukų vaikams. Be to, dekanui ir klebonui Vytautui Gedvainiui sutikus atiduotuvei paskirti daugiau patalpų, kviečiama čia nešti bei ukrainiečiams aukoti ir maisto produktų.
„Kada tai baigsis?..“
„Imkite, ko tik reikia, nesigėdinkit“, – atlydėjusi į atiduotuvę kaimynystėje apsistojusias dvi merginas, ukrainietiškai jas drąsino Liudmila. Moteris „Žemaičiui“ pasakojo, kad nuo karo neramumų gimtojoje Ukrainoje pabėgo trise – su dukra Anastasija ir anūku Igoriu. Visi įsikūrė Plungės „Saulės“ gimnazijos bendrabutyje.
Liudmila atskleidė, kad jos dukra jau įsidarbino vienoje Plungės baldų įmonėje, o ji liko prižiūrėti anūko. Tiesa, ir pati galvojo apie galimybę dirbti, tačiau mažasis Igoris, nuvestas į specialiai ukrainiečių vaikams suburtą darželinukų grupę, nepritapo – gal dar per mažas pasilikti kolektyve, o gal reikia laiko priprasti prie visų pasikeitimų, mat per keletą dienų liko be namų, be dalies artimųjų.
„Mes iš Odesos. Ten gyvenamų namų dar nesprogdina, tačiau nuolat apšaudomi kariniai objektai. Va ir šiandien atėjo naujienos, kad vėl vyksta apšaudymai. Kada tai baigsis?.. Vykdama čia galvojau, kad įkurdinsiu dukrą su anūku ir pati grįšiu namo, nes ten liko vyras, tėvas, sūnus. Vyrų juk neišleidžia iš šalies. Jų neišsiuntė į frontą, tačiau įsirašė į teritorinę gynybą. Pasirodo, reikia ne tik nuo rusų gintis, bet ir saugotis nuo marodierių, viską plėšiančių aplinkui.“
Liudmila neslėpė nerimo dėl namuose likusių artimųjų ir pasidžiaugė, kad jos 18-mečiui sūnui pavyko ištrūkti. „Jis – profesionalus kerlingo žaidėjas, tad treneris estas padarė viską, kad išvežtų visą komandą. Jie dabar Suomijoje, sportininkų bazėje. Na, o mes su dukra ir anūku – čia, Plungėje. Vietiniai labai padeda, viskuo remia. Va, ir čia galime rasti, ko trūksta buity. Šitokių gerų žmonių Plungėj sutikom. Viskas mums čia gerai, tik naujienos iš Ukrainos blogos. Kasdien laukiam žinių, bet kol kas... Deja...“