Į miškus vėl beldžiasi reforma

„Že­mai­čio“ nuo­trau­ka
Tei­gia­ma, kad nau­jo­ji re­for­ma tiek Plungės ra­joną, tik Rie­ta­vo sa­vi­val­dybę turėtų apei­ti
2018 m. Lie­tuvą it bul­do­ze­riu per­va­žia­vo tik per pus­metį su­bran­din­ta vals­ty­bi­nių miškų re­for­ma, miš­ki­nin­kams bu­vu­si lyg per­kūnas iš gied­ro dan­gaus. Nors urė­di­jos vi­sais lai­kais bu­vo vie­nas sta­bi­liau­sių ir pel­nin­giau­sių vals­ty­bi­nių sek­to­rių, 2017 m. liepą Sei­mas pa­sku­bo­mis pri­ėmė Urė­dijų cent­ra­li­za­vi­mo įsta­tymą. Su­mo­jus pe­rim­ti vals­ty­bi­nių miškų kont­rolę į vie­nas Vals­ty­binės miškų urė­di­jos (VMU) ran­kas, po re­for­mos iš 42-jų urė­dijų li­ko 26 re­gio­ni­niai pa­da­li­niai.
Praė­jus ke­le­riems me­tams po per­tvar­kos ir pra­dėjus su­si­tai­ky­ti su po­ky­čiais, pra­ėju­sių metų ga­le miš­ki­nin­kai iš­gir­do, kad Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja jau nu­si­taikė ir į gi­ri­nin­ki­jas, ku­rių vyk­dant pirmąją re­formą žadė­ta ne­lies­ti. Tad net po di­de­lių su­pur­tymų dirb­ti miš­ke pa­si­likę žmonės sa­ko ne­be­nu­ma­nan­tys, kaip po dar vie­nos per­tvar­kos at­ro­dys miš­ki­nin­kystė ir pa­čios gi­ri­nin­ki­jos – ko­kios jos bus, kiek jų liks ir kas jo­se dirbs. „Že­mai­tis“ domė­jo­si, ar šio­ji re­for­ma pa­lies ir mūsiš­kes girininkijas.



Ra­mi­na: di­de­lių po­ky­čių būti ne­turėtų

Vals­ty­binės miškų urė­di­jos Tel­šių re­gio­ni­nio pa­da­li­nio va­do­vas Ro­mual­das Zeb­čiu­kas tei­gia sa­vo dar­buo­to­jus ra­mi­nan­tis, kad pra­de­da­ma vyk­dy­ti re­for­ma jų pa­da­li­nio smar­kiai ne­pa­lies.
„Že­mai­čio“ pa­klaus­tas, ką  ži­no apie re­formą, R. Zeb­čiu­kas sakė, kad šiuo me­tu ren­ka­ma rei­ka­lin­ga in­for­ma­ci­ja, dėl re­for­mos pa­si­sa­ko pa­tys gi­ri­nin­kai, ku­rie esą ir­gi no­ri po­ky­čių. Vėliau ta su­rink­ta in­for­ma­ci­ja bus api­bend­rin­ta ir ta­ria­ma­si, kaip re­for­ma at­ro­dys ir ka­da ji bus įvyk­dy­ta.
„Ga­liu pa­sa­ky­ti, jog mūsų pa­da­linį pa­lies ma­žiau­siai. Dar 2000 m., kai Tel­šiai su­si­jungė su Plun­ge, pas mus da­ry­tos rim­tos re­for­mos. Tai­gi mūsų pa­da­li­nio spe­cia­lis­tai tu­ri did­žiau­sią vals­ty­bi­nių miškų plotą. O Lie­tu­vo­je yra pa­kraš­čių, kur urė­dai ne­bu­vo to­kie veiklūs, kaip Tel­šių, ir žmonės tik­rai nėra ap­krau­ti dar­bais taip, kaip pas mus“, – kalbė­jo Tel­šių pa­da­li­nio va­do­vas.
VMU Tel­šių re­gio­ni­nis pa­da­li­nys, su­kur­tas po miškų re­for­mos, api­ma 16 gi­ri­nin­kijų: 8 li­ku­sios iš bu­vu­sios Tel­šių urė­di­jos, ki­tos 8 – iš bu­vu­sios Rie­ta­vo urė­di­jos. Jam pri­klau­so plo­tu Lie­tu­vo­je did­žiau­sia Pla­te­lių gi­ri­nin­ki­ja, api­man­ti 8 300 ha, ir tre­čio­ji pa­gal plotą Var­nių gi­ri­nin­ki­ja, ku­rią su­da­ro be­veik 7 000 ha miškų.
Ka­dan­gi Tel­šių re­gio­ni­nio pa­da­li­nio gi­ri­nin­kijų vi­du­ti­nis plo­tas per­ko­pia 3 500 ha, R. Zeb­čiu­kas ma­no, kad gi­ri­nin­kijų su­jun­gi­mas, ką kalbė­da­ma apie pra­dėtą re­formą mi­ni Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja, joms ne­gre­sia. Esą per­tvar­ka ak­tua­lesnė to­kioms ma­žoms gi­ri­nin­ki­joms, ku­rių tu­ri­mas plo­tas – 2 000 ar tik 1 500 hek­tarų.


„Bus blo­giau, jei nie­ko ne­da­ry­sim“

Ta­čiau ne­ma­ža da­lis iš 331-os šiuo me­tu Lie­tu­voje vei­kian­čios gi­ri­nin­ki­jos per­tvar­kos neiš­vengs, to­kios kal­bos ke­lia ne­rimą be­veik 700 jo­se dir­ban­čių miš­ki­nin­kystės spe­cia­listų. O pra­ėju­sių metų pa­bai­go­je ap­lin­kos mi­nist­ras Si­mo­nas Gent­vi­las spau­do­je pa­si­sakė, kad vis­kas da­ro­ma tik pa­čių gi­ri­nin­kijų la­bui, no­rint, kad jos dirbtų efek­ty­viau, o dar­buo­tojų al­gos būtų di­desnės.
„Jei­gu mes no­ri­me, kad gi­ri­nin­kai už­dirbtų ir būtų op­ti­ma­liai ap­krau­ti, tai tu­ri būti dar­bo krūvis su­vie­no­din­tas“, – apie ža­da­mus po­ky­čius kalbė­jo mi­nist­ras S. Gent­vi­las.
VMU taip pat už­si­me­na tik apie tei­gia­mus po­ky­čius. Esą pra­dėjus stam­bin­ti gi­ri­nin­ki­jas miš­ki­nin­kai jo­kiu būdu ne­bus at­leid­žia­mi, mat jų ir da­bar trūksta. Keistų­si dar­bo krūvis.
O kaip šią re­formą ver­ti­na R. Zeb­čiu­kas? „Nuo ver­ti­ni­mo aš su­si­lai­ky­siu“, – sakė Tel­šių pa­da­li­nio va­do­vas. Bet tuoj pat pri­dūrė, jog ne­svar­bu, kaip re­for­ma būtų ver­ti­na­ma – tei­gia­mai ar nei­gia­mai, ji yra rei­ka­lin­ga.
Esą jei­gu dar­buo­to­jai gaus di­des­nius at­ly­gi­ni­mus, gal jų dirb­ti ateis dau­giau, nes šiuo me­tu spe­cia­lis­tai yra iš­si­vaikš­čioję, nau­jus pri­vi­lio­ti sun­ku, o jau­ni­mas miš­ki­nin­kystės stu­dijų ne­be­si­ren­ka. Ir stebė­tis nėra kuo, mat jei iš gi­ri­nin­ko ar gi­ri­nin­ko pa­va­duo­to­jo al­gos dar ga­li­ma iš­gy­ven­ti, pa­sak R. Zeb­čiu­ko, ei­gu­lio al­ga šian­dien la­bai men­ka, vi­siš­kai ne­kon­ku­ren­cin­ga, todėl jaunimas nė ton pusėn ne­žiū­ri.
„Įsi­vaiz­duo­ju, kad po re­for­mos bus pa­di­din­ti dar­bo krūviai, pa­kel­tos al­gos. Gal kaž­ko­kių ma­žiau reikš­mingų darbų ne­be­reikės da­ry­ti, nes nau­jos tech­no­lo­gi­jos atei­na. Gal miš­ki­nin­kai bus tech­niš­kai ge­riau ap­rūpin­ti, gal kiek­vie­nas spe­cia­lis­tas turės po au­to­mo­bilį, – svarstė R. Zeb­čiu­kas. – Bet pa­grin­di­nis tiks­las yra, kad spe­cia­lis­tai gautų ge­rus at­ly­gi­ni­mus. Ir kad būtų ga­ran­ti­ja, jog vals­ty­bi­niai miš­kai atei­ty bus pri­žiū­ri­mi. Jei nie­ko ne­da­ry­sim, tik­rai bus blo­gai.“


Įdar­bintų visą ab­sol­ventų kursą

Anks­tesnės miškų re­for­mos me­tu gar­siai šauk­ta, kad miškų sek­to­riu­je rei­ka­lin­gas skaid­ru­mas, būti­na me­die­nos kont­rolė, nes miš­kai bai­gia­mi iš­kirs­ti. Tai nea­be­jo­ti­nai  metė šešėlį ant vi­sos miš­ki­nin­kystės sis­te­mos ir dir­ban­čiųjų jo­je. Su­nai­kin­ta ne tik nu­si­stovė­ju­si sis­te­ma, bet ir kai ku­rių žmo­nių li­ki­mai. Po re­for­mos ne­ma­ža da­lis miš­ki­ninkų bu­vo at­leis­ti ar pa­tys išė­jo iš dar­bo.
Su to pa­sekmė­mis tva­ko­ma­si iki pat šiol. R. Zeb­čiu­kas guodė­si, kad ras­ti dar­buo­tojų į gi­ri­nin­ki­jas yra be ga­lo sun­ku. An­tai į vieną iš Tel­šių pa­da­li­nio gi­ri­nin­kijų dar­buo­tojų ieš­ko­ma ir ne­ran­da­ma jau dve­jus me­tus, trūksta­ma dviejų gi­ri­ninkų pa­va­duo­tojų, ką jau kalbė­ti apie ei­gu­lius.
O iš kur jų paim­ti, jei net ir į miš­ki­nin­kystės stu­di­jas sto­ja vos vie­nas ki­tas. R. Zeb­čiu­kas su­tin­ka su tuo, kad tam įta­kos turė­jo įsta­ty­mas, cent­ra­li­zavęs urė­dijų funk­ci­jas, kurį prii­mant miš­ki­nin­kai be pa­grin­do bu­vo vi­saip juo­din­ti, ne­tgi iš­va­din­ti va­gi­mis.
Tad ir dėl to miš­ki­nin­ko pro­fe­si­ja, iki šiol ne­nu­sip­lau­nan­ti tos juo­dos dėmės, nėra po­pu­lia­ri. Stu­dentų mažė­jimą, R. Zeb­čiu­ko nuo­mo­ne, le­mia ir ap­skri­tai gy­ven­tojų mažė­ji­mas kai­muo­se.
„Kai aš sto­jau į miš­ki­nin­kystės stu­di­jas kaž­kur prie­š 40 metų, į vieną vietą bu­vo 4,6 kan­di­da­to. Reikė­jo turė­ti gerą vi­durkį, kad įsto­tum. O šian­dien, kaip pa­sa­ko­jo bi­čiu­lis, Vy­tau­to Did­žio­jo uni­ver­si­te­to Žemės ūkio aka­de­mi­jos ket­vir­ta­me kur­se yra ne­to­li 20 stu­dentų, pir­ma­me, ant­ra­me ir tre­čia­me kur­suo­se – ne­to­li de­šim­ties. O anais lai­kais būda­vo po 50...“
Anot R. Zeb­čiu­ko, dar­buo­tojų trūku­mas VMI pa­da­li­niuo­se da­bar toks, kad jis vie­nas į darbą galėtų priim­ti ir tuoj pat rastų, kur įdar­bin­ti, visą ab­sol­ventų kursą. O juk su to­kio­mis pa­čio­mis pro­ble­mo­mis su­si­du­ria ir 25 likę VMU re­gio­ni­niai pa­da­li­niai. Tad dar­buo­tojų trūkumą gi­ri­nin­ki­jo­se bent iš da­lies išspręstų pa­kel­tos al­gos – juk abi­tu­rien­tai stu­di­jas ren­ka­si ir pa­gal tai, ar įgy­ta spe­cia­lybė bus ge­rai ap­mo­ka­ma.
„Todėl ir sa­kau, kad rei­kia tą re­formą da­ry­ti. Ki­taip bus tuš­čios gi­ri­nin­ki­jos. Ko­kia to pra­smė? Aiš­ku, žmonės vi­sa­da re­formų bi­jo. Bet aš ma­nau, kad vis­kas bus tik į naudą“, – įsi­ti­kinęs VMU Tel­šių re­gio­ni­nio pa­da­li­nio va­do­vas.
Kaip bus iš tiesų, pa­ro­dys lai­kas. Nes šiuo me­tu ir pa­ti VMU dar ne­ga­li pa­sa­ky­ti, nei ko­kios atei­ty­je gi­ri­nin­ki­jos bus, nei kiek jų liks. Ar bus iš­sau­go­ta ir su­stip­rin­ta miš­ki­ninkų bend­ruo­menė, ak­lai išd­ras­ky­ta prie­š ke­le­rius me­tus?


O kas lau­kia Plungės me­de­ly­no?

Po „bul­do­ze­rinės“ miškų re­for­mos bu­vo nu­spręsta nai­kin­ti šiuo me­tu VMU Tel­šių re­gio­ni­niam pa­da­li­niui pri­klau­santį Plungės me­de­lyną. 1959 m. įkur­tas ir ne vieną de­šimt­metį sėkmin­gai veikęs me­de­ly­nas stai­ga ta­po nuostolingas.
„Tie pro­ce­sai vi­sam pa­sau­ly vyks­ta. Pa­žiūrė­kim į kai­my­nus lat­vius, kur vei­kia tik 2 ar 3 vals­ty­bi­niai me­de­ly­nai. O pas mus ne taip se­niai jų dar bu­vo 42. Iš­lai­ky­ti juos – ne­ra­cio­na­lu. Jei di­de­li me­de­ly­nai per­ka mo­der­nią tech­niką, tai ji bus nau­do­ja­ma kiau­rus me­tus. O to­kiuo­se me­de­ly­nuo­se kaip Plungės, pa­vyzd­žiui, daigų so­din­tu­vas rei­ka­lin­gas tik mėnesį ar du. Tai kas ga­li sau leis­ti iš­lai­ky­ti to­kius me­de­ly­nus?! Tai vals­tybės pi­nigų švais­ty­mas“, – prie­š me­tus „Že­mai­čiui“ sakė R. Zeb­čiu­kas.
Norą pe­rim­ti me­de­lyną ir įreng­ti ja­me par­ką pa­reiškė Plungės ra­jo­no sa­vi­val­dybė. Ta­čiau kal­bos pa­ma­žu nu­ti­lo, me­de­ly­no plo­tas li­ko ma­žai pri­žiū­ri­mas, va­sarą kurį laiką čia net ne­bu­vo pjau­na­ma žolė. Koks šio me­de­ly­no li­ki­mas?
„Vals­ty­binė miškų urė­di­ja ma­no ir Plungės me­ro pra­šy­mu su­ti­ko me­de­lyną per­duo­ti Sa­vi­val­dy­bei. Tam da­bar ren­giami do­ku­men­tai. Kai tik pa­rengs, jei tik Sa­vi­val­dybė ne­per­si­gal­vos, o da­bar to­kios in­for­ma­ci­jos ne­tu­riu, ir bus per­duo­tas. Duok Die­ve, su­spėtų per šiuos me­tus“, – pla­nus, ku­rie pa­ma­žu virs­ta do­ku­men­tais, at­skleidė R. Zeb­čiu­kas.
Tad galbūt ne­tru­kus kaž­ka­da klestė­ju­sio, o da­bar praei­vius liū­di­nan­čio me­de­ly­no vaiz­das pa­si­keis, kai tik Sa­vi­val­dybė su­gal­vos, ką su šiuo li­ku­siu lais­vu plo­tu da­ry­ti.