
Naujausios
Naudojasi 10 metų, atsiskaitė tik už metus
Posėdžio metu kalbėta, kad valstybinis sklypas su jame esančiu inžineriniu statiniu – lėktuvų pakilimo ir nusileidimo aikštele – kolegijai valdyti buvo perduotas 2004 metais. Tačiau jokios mokomosios veiklos kolegija tame sklype nevykdė ir 2011 metais jį išnuomojo UAB Rietavo turgus. Po trejų metų, likvidavus kolegiją, visą jos turtą perėmė Plungės technologijų ir verslo mokykla (TVM), žemės sklypo nuomos sutartis buvo pratęsta iki 2021 m. rugsėjo.
Kaip per posėdį kalbėjo Antikorupcijos komisijos pirmininko pavaduotojas Bronislovas Matelis, sklypo nuomos kaina iš pradžių buvo nustatyta 12 tūkst. litų per mėnesį, vėliau pakeista į 3,5 tūkst. eurų. Tačiau pasidomėjus, ar nuoma mokama ir kam mokama, paaiškėjo, kad įmonė atsiskaitė tik už 2019 metus.
„Valstybinė žemė yra dykai naudojama komercinei veiklai, tačiau valstybinės institucijos visus tuos metus nematė tame bėdos“, – stebėjosi B. Matelis.
Reaguodamas į tokį pasisakymą Žemės ūkio viceministras Donatas Dudutis kalbėjo, kad Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) buvo pavesta patikrinti visas valstybinės žemės sklypų nuomos ir panaudos sutartis, kiek jų yra sudaryta nuo 2017 m. iki dabar. Tą atlikus iš 96 tūkst. tokių sutarčių beveik 3,5 tūkst. nutarta tikslinti ir šiek tiek per 3 tūkst. – naikinti.
„Bet sutartis su Rietavo turgum nėra nutraukta“, – toliau stebėjosi B. Matelis.
Savaitgalį – turgus, darbo dienomis – apmokymai?
NŽT direktorius Laimonas Čiakas priminė, kad būtent jo vadovaujama tarnyba prieš kelerius metus ir ėmėsi veiksmų spręsti šį klausimą. Esą iš pradžių su Rietavo turgumi tartasi geranoriškai, kad šis atlaisvintų sklypą. O neradus sutarimo kreiptasi į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo. Teismas pripažino, kad sutartis yra negaliojanti ir kad UAB „Aksel“ sklype neteisėtai pasistatė savo statinius. Įmonė įpareigota statinius iki šių metų galo nusikelti.
„Šiandien valstybinės žemės nuomos sutartis jau nutraukta. Tačiau dėl tarpinstitucinio nesuderinamumo statinių ir aikštelės nuoma yra išlikusi. Tad susidarė paradoksali situacija, kad NŽT viešą interesą yra apgynusi, žemės nuoma nutraukta, tačiau Turto bankas yra sudaręs sutartis dėl statinio – pakilimo aikštelės – nuomos“, – kalbėjo L. Čiakas.
Pasak jo, NŽT negali veikti dar ir dėl to, kad nėra panaikintas Vyriausybės nutarimas dėl daugiau kaip 100 ha žemės, skirtos mokymo reikmėms, suteikimo Žemaitijos kolegijai, nors ši jau seniai likviduota. Kolegijos turtą perėmusi ir kurį laiką valdžiusi Plungės TVM žemės yra atsisakiusi, bet ji niekaip negrąžinama į valstybinį fondą, dokumentai kažkur stringa.
O NŽT Plungės ir Rietavo skyriaus vedėjas Steponas Januška pasisakydamas stojo Rietavo turgaus pusėn. Pasak jo, turgus ir jo veikla ne tik Rietavui, bet visam regionui yra labai svarbūs, be to esą ir kelių ministerijų kancleriai yra pasirašę dokumentą dėl turgaus veiklos tęstinumo.
„Tarnyba šiam objektui dėmesį skyrė, buvo sudaryta komisija, surašytas patikrinimo aktas. Nelegalūs statiniai fiksuoti jau 2007 metais. Bet remtasi tuo, kad turgaus veikla vyksta tik sekmadieniais, o darbo dienom kolegija moko studentus vairuoti, įdirbti žemę ir panašiai“, – tęsė S. Januška.
„Turiu schemą, kiek pristatyta prekyviečių ir kioskelių. Kur čia važinėja jaunimas su traktoriais? Sunku įsivaizduoti. Gal stogais?“ – reaguodamas į S. Januškos pasisakymą ironizavo posėdžiui pirmininkavęs B. Matelis. Ir pridūrė neginčijantis fakto, kad turgus yra reikalingas, bet siūlė kalbėti apie tai, kaip įforminti turgaus veiklą toje teritorijoje, kad ji neprieštarautų įstatymams, ir kaip išsireikalauti, kad šis mokėtų už žemės nuomą.
Kas toliau?
Iškėlus klausimą, kaip atsitiko, kad teismui nagrinėjant NŽT kreipimąsi dėl sklypo nuomos nutraukimo, Turto bankas Rietavo turgui išnuomojo tame sklype esančią lėktuvų pakilimo aikštelę, Turto banko vadovas Mindaugas Sinkevičius aiškino, kad jokia nauja sutartis esą nebuvo sudaryta. Įstaiga tiesiog perėmė aikštelę iš kolegijos su anksčiau sudaryta nuomos sutartimi. Ir iki šiol tos sutarties niekas nenuginčijo, tad ji tebėra galiojanti (teismas pasisakė tik dėl sklypo, o ne dėl jame esančios aikštelės nuomos).
NŽT atstovai kalbėjo, kad jau ne sykį bandyta naujai suformuoti turgaus naudojamą valstybinės žemės sklypą, iš 8-ių hektarų teritorijos atidalinant du hektarus, kur yra įrengtas pakilimo takas, tačiau esą Rietavo savivaldybė aktyviai tam priešinasi ir siekia, jog būtų išlaikomas visas 8-ių ha masyvas, jo nedalinant, antraip kiltų grėsmė turgaus veiklos tęstinumui.
Posėdyje dalyvavęs ir mūsiškis Seimo narys Jurgis Razma sutiko, kad Rietavo savivaldybei turgus yra labai svarbus. Jis siūlė visą sklypą perduoti valdyti Rietavo savivaldybei, įpareigojant ją pakeisti lėktuvų tako paskirtį („nemanau, kad ten lėktuvai pradės kada skraidyti“), kad ta aikštelė būtų tinkama turgaus veiklai, ir skelbti jos nuomos aukcioną.
Be to, Seimo narys siūlė dar kartą kreiptis į Generalinę prokuratūrą, kad ši išsiaiškintų, kas kaltas dėl šios painiavos, bei pareikalautų atsakomybės iš kaltininkų, prieš tai suskaičiavus, kiek per tuos metus valstybė neteko lėšų.
Siūlė suskaičiuoti valstybei padarytą žalą
Gana aštriai šiuo klausimu pasisakė ir Antikorupcijos komisijos narys Vytautas Bakas: „Jūs klausėte, kas gauna naudą iš to sklypo nuomos. Iš viešai skelbiamų duomenų matyti, kad Rietavo turgaus apyvarta kasmet siekia nuo 300 iki 500 tūkst. eurų. Anksčiau kalbėjusi prokurorė sakė apgynusi viešąjį interesą. Tada norėčiau jos paklausti, kaip ji supranta tą viešą interesą, jei valstybė iš žemės nuomos iki šiol negauna naudos, o gauna privati įmonė? Matom betvarkę turto valdymo srityje, aplaidumą...“
Pritardamas šiai nuomonei posėdžiui pirmininkavęs B. Matelis pagarsino, kad Antikorupcijos komisija paveda NŽT kuo greičiau išspręsti tiek šio 8-ių hektarų, tiek likusių Žemaitijos kolegijos valdytų daugiau nei 100 hektarų grąžinimo į valstybinį fondą klausimą. Taip pat nutarta dar kartą kreiptis į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo ir galimai padarytos žalos valstybei įvertinimo bei įpareigoti Vyriausybę, kad ši peržiūrėtų, ar visi sklypai, paskirti švietimo reikmėms, naudojami pagal pas-
kirtį.
Komisija sutarė rudenį grįžti prie šio klausimo ir įvertinti, kaip vykdomos jos suformuluotos užduotys.