
Naujausios
Nuo to dugno jau esam atsispyrę
Nors pastarojo vizito būta itin trumpo, Premjerę vakcinacijos centre pasitikę laikinoji Plungės ligoninės direktorė Danguolė Luotienė ir laikinasis jos pavaduotojas Giedrius Ramanauskas spėjo papasakoti, kad paprastai vienu metu priimami keturi skiepytis atvykę žmonės: kol du pildo dokumentus, kiti du vakcinuojami. Dirbant tokiu tempu per dieną paskiepijama apie 300 žmonių. Esą gavus daugiau vakcinos nesunkiai būtų galima šias apimti padvigubinti ar patrigubinti.
„Nepažeidinėdami ministro įsakymų vakcinavom tik prioritetines grupes, dėl to kurį laiką vilkomės gale. Senjorų niekaip nepavyko įtikinti dėl „AstraZenecos“ – buvo daug atsisakančių. Bet kai padidėjo gaunamos „Pfizer“ vakcinos apimtys, nuo to dugno jau esam atsispyrę“, – kalbėjo G. Ramanauskas.
Jis įvardino, kad šiuo metu jau paskiepyta 51 proc. 65-erių metų amžiaus ir vyresnių žmonių. Neseniai pradėta skiepyti jaunesnius asmenis, todėl tų vyriausiųjų srautas mažėja.
Premjerė teiravosi, kaip sekasi įmonių darbuotojų vakcinacija. G. Ramanauskas minėjo, kad skiepyti pačių stambiausių įmonių personalo slaugytojos vyksta į vietą, o mažesnių įmonių darbuotojai kviečiami į vakcinacijos punktą.
I. Šimonytės vizitas vadinamojoje senojoje poliklinikoje neužtruko. Kadangi už durų rikiavosi laukiantieji skiepo, o Premjerės darbotvarkėje buvo numatytas dar ne vienas susitikimas, ji tarstelėjo nenorinti trukdyti darbo ir paskubėjo atsisveikinti.
„Visokių čia buvo kalbų“
Antrąja Ministrės Pirmininkės stotele Plungėje tapo Savivaldybė. Čia ji susitiko su rajono valdžios atstovais, vėliau apie valandą nuotoliniu būdu bendravo su rajono medikais, policininkais, mokytojais ir verslininkais.
Vizito pabaigoje (prieš tai I. Šimonytė lankėsi Klaipėdoje bei Skuode) žurnalistai Premjerės teiravosi, ar jai pavyko išgirsti, kodėl tiek Skuode, tiek Plungėje vakcinacija stringa – pagal paskiepytų gyventojų procentą jos bene paskutinės tarp šalies savivaldybių?
– Visokių čia buvo kalbų, kad gal tai susiję su žemaičių atsargumu ir santūriu požiūriu į naujoves. Bet kalbėjom tiek su vienu, tiek su kitu meru, kad didele dalimi tempo paspartėjimas susijęs su vakcinų kiekio didėjimu. Aš labai noriu tikėti, kad kai vakcinų padaugės, ypač nuo birželio mėnesio, jau bus labai sunku kažkokiais kitais motyvais remtis ir teisintis aiškinant, kodėl viename rajone paskiepijama mažiau nei kitame.
Visa reikalinga logistika tam jau paruošta, todėl labai tikiuosi, kad kai tik centrinė valdžia galės išskirstyti daugiau vakcinų, savivaldybės savąją dalį darbo taip pat padarys.
– Galbūt bėda ne tik tame. Pakalbinus atsitiktinai sutiktus penkis žmones keturi iš jų pasakė bijantys krešulių, bijantys numirti po skiepo ir turintys labai daug kitų baimių. Kaip kovoti su šituo nusistatymu?
– Krešuliai susirgus kovidu yra daug kartų labiau tikėtini nei po skiepo. Man atrodo žmonės tiesiog apie tai nesusimąsto. Taip, ir po skiepo gali būti komplikacijų, bet jų tikimybė kelis kartus mažesnė nei sergant COVID-19.
– Gaila, kad žmonių, ypač vyresnio amžiaus, ši informacija nepasiekia.
– Jiems tikimybė sunkiai sirgti ir gulėti reanimacijoje ir iš jos galbūt grįžti ne namo, o į amžinuosius namus, deja, bet yra labai labai didelė. Iš žmonių, kurių netenkame kiekvieną dieną, absoliučiai didžioji dalis yra tos amžiaus grupės, kuri dažna teigia, kad niekur nevaikšto, su niekuo nesusitinka, saugiai būna namuose ir neužsikrės. Bet vis dėlto užsikrečia, labai sunkiai serga ir, deja, kai kurie miršta. Tarp jų yra ir tokių, kurie atsisakė skiepo arba nusprendė palaukti.
„Premjerė už mus to darbo nepadarys“
Kokios naudos iš susitikimo su Premjere gali tikėtis rajonas, žurnalistai teiravosi Plungės rajono mero Audriaus Klišonio. Paklaustas, ką sutarė su I. Šimonyte, kad vakcinacija Plungėje nebestrigtų, meras pakartojo, kad viskas priklausys nuo to, kiek vakcinų bus gauta.
„Vakar buvo paskiepyta daugiau nei 500 žmonių, o galėtume paskiepyti ir iki 800 per parą. Atmetus 7 tūkst., kurie šiuo metu jau paskiepyti, atmetus nepilnamečius, lieka 17 tūkstančių, kurie gali būti skiepijami. Jeigu gautume reikiamą vakcinų kiekį, tiek žmonių galėtume paskiepyti per 6-ias savaites“, – vardino A. Klišonis.
Ir išreiškė viltį, kad situacija, kai kviestų skiepytis žmonių teko atsiprašyti ir atšaukti jų atvykimą, mat Plungės rajonui pažadėtą vakciną nutarta atiduoti Vilniui, nebepasikartos. „Tikimės, kad nebereikės atiduot didžiajam broliui“, – sakė A. Klišonis.
O kalbėdamas apie tai, kodėl I. Šimonytė pasirinko aplankyti Plungę, jis pirmiausia įvardino Savivaldybės prieš kurį laiką savanoriškai pasirinktą saugaus grįžimo į mokyklas modelį, kuris esą pateikiamas kaip pavyzdys ir kitoms savivaldybėms.
„Nepaisant to, kad vakcinacijos rodikliai pas mus žemesni nei šalies vidurkis, testavimas leido gana ilgai išlaikyti neblogą epidemiologinę situaciją“, – akcentavo meras.
Pasak jo, su Ministre Pirmininke aptarta ne tik pandeminė situacija, bet ir kiti klausimai, susiję su planuojamu pramonės įmonių augimu, jei tam bus sudarytos palankios sąlygos: „Premjerė už mus to darbo nepadarys, turim dirbt mes, bet kai yra palaikymas, viskas vyksta greičiau.“
Kalbėta ir apie galimybes dar šiemet Plungei pabaigt baseino statybas. „Šiandien premjerė neatsinešė to didelio portfelio su 1,2 mln. eurų, bet, manu, kad šiais metais gausim bent jau dalį trūkstamos sumos. Ir Šventajam rašte parašyta – belskis ir bus atidaryta. Taip pat ir dėl geležinkelio atšakos į pramonės rajoną turime šiek tiek daugiau vilčių nei iki susitikimo su Premjere.“