Jurgitos NAGLIENĖS nuotrauka
Šįkart ne vėtra laužė medžius, o sniegas
Kelintą savaitę tebesitęsiant itin ekstremaliems žiemiškiems orams, vairuotojai baigia prarasti kantrybę. Dar praėjusios savaitės pabaigoje socialiniuose tinkluose išplatintas kvietimas plungiškiams organizuotis į protesto koloną ir taip visiems kartu parodyti savo pasipiktinimą dėl prastai valomų miesto gatvių.

Darbai – pasibaigus snygiui

Ar šis ketinimas buvo įgyvendintas – nežinia, tačiau pirmadienio rytas vairuotojus ir pėsčiuosius pasitiko dar didesniais iššūkiais. Paryčiais prasidėjusi pūga iš naujo sniegu užvertė per savaitgalį pravalytus kelius ir gatves, tad mieste prieš darbo dienos pradžią vėl nusidriekė automobilių spūstys.

Pirmadienį po atostogų darbą pradėjusi miesto seniūnė Dangirutė Jurkuvienė neslėpė, kad seniūnija jau kuris laikas yra atakuojama pasipiktinusių gyventojų skambučių. Skundžiamasi prasta miesto gatvių būkle, tačiau ji pati sakė didelių priekaištų mieste besidarbuojančiai UAB „Raguvilė“ neturinti.

„Žinoma, visada norisi, kad būtų geriau, bet turime suprasti, jog žiemą kaip vasarą nevažiuosime. Kaimų keliai dar sunkiau išvažiuojami, o gyvenantieji mieste kažkodėl nori geresnių sąlygų“, – stebėjosi ji.

Pirmadienio rytą kalbinta seniūnė sakė, jog kol kas laukiama, kol nustos snigti, o tada kelininkai imsis darbo. Tiesa, ir sningant esą stebima, kad gatvėmis būtų įmanoma pravažiuoti.

D. Jurkuvienė priminė, jog valant Plungės miesto gatves pirmumo teisę turi pagrindinės – Birutės, Dariaus ir Girėno, Kalniškių, Laisvės, J. Tumo-Vaižganto, Minijos, Medingėnų, V. Mačernio ir A. Jucio, S. Nėries, Parko, Salantų, Telšių ir Vytauto. Nuvalius jas, technika imasi ir kitų gatvių, tad gyvenančiųjų nuošaliau prašoma kantrybės.

„Mieste turim problemų su sunkiasvoriu transportu. Pati savaitgalį feisbuke mačiau kažkieno nufilmuotą vaizdelį, kaip krovininė mašina neįvažiuoja į kalnelį J. Tumo-Vaižganto gatvėje, ties senuoju policijos komisariatu. Komentatoriai piktinosi, girdi, nebarstytos gatvės, tačiau niekam neatėjo į galvą, kad tokių sunkiasvorių mašinų eismas miesto centre apskritai yra draudžiamas, nes jos ne tik gadina kelio dangą, bet ir išslidina ją, po to jau ir kiti slysta. Šįryt kalbėjom apie šią problemą su Plungės pramonininkų sąjungos prezidentu, priminiau, kad sunkiasvorių vairuotojai, ieškantys per miesto centrą trumpesnių kelių į pramonės rajoną, bus baudžiami“, – kalbėjo D. Jurkuvienė.

„... o dar tik gruodžio 12-oji“

Savaitgalį socialiniuose tinkluose ne tik lietas apmaudas dėl sudėtingų eismo sąlygų, bet ir dalintasi vaizdais su kone iki važiuojamosios kelio dalies nuo sniego nulinkusiomis medžių viršūnėmis. Ypač daug tokių vaizdelių buvo galima užfiksuoti Platelių seniūnijoje, įsikūrusioje Žemaičių aukštumos šiaurinėje dalyje ir paprastai „lepinamoje“ didesniu kritulių kiekiu. Praėjusią savaitę fiksuota, kad vietomis čia sniego danga pasiekė ir 25–30 centimetrų, na, o šią savaitę žadama dar daugiau sniego.

Plungės rajono priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba skelbia per praėjusią savaitę net 18 kartų vykusi šalinti nuvirtusių medžių Plungės ir Rietavo savivaldybėse. Be poilsio net ir savaitgalį šalindami medžius darbavosi ir regioninius kelius prižiūrintys kelininkai, ir seniūnijų darbininkai.

„Labai daug medžių nuolaužų. Mes skubėjome šalinti nuo mums priklausančių kelių ir gatvių, ypač daug darbo buvo miško keliukuose. „Kelių priežiūra“ savo kelius tvarkė, ugniagesiai į gyventojų pranešimus skubėjo reaguoti. Taip visi ir dalinomės tą vargą, – „Žemaičiui“ sakė Platelių seniūnas Robertas Šimkus. – Iš tiesų situacija šią žiemą sudėtinga, o dar tik gruodžio 12-oji...“

Seniūnas pasidžiaugė, kad nors eismo sąlygos prastos, tačiau seniūnijos gyventojai neskuba keiksnoti nei seniūnijos, nei kelininkų. „Paskambina, paprašo nepamiršti ir jų gatvės, tačiau piktų skambučių nėra daug. Dėl to esu labai patenkintas plateliškiais“, – kalbėjo R. Šimkus.

Vadavo įklimpusią greitąją

Ne ką geresnė situacija – ir Rietavo savivaldybės keliuose. Pirmadienį priešpiet pavyko susisiekti su Tverų seniūnu Antanu Zalepūgu. Jis pasakojo, kad seniūnija su savo traktoriumi skubėjo į pagalbą Rešketėnų kaimo gyventojai, mat jos kviesta greitoji užklimpo snieguotame kelyje.

Pasak seniūno, teko padėti valyti sniegą ir regioniniame Tverų–Žarėnų kelyje, nors jis – ne seniūnijos žinioje. „Bet regioninė įmonė nebespėja. Liūdnokas vaizdelis“, – atsiduso seniūnas. Bet pasidžiaugė, kad ugdymas Tverų gimnazijoje tebevyksta įprastu būdu – didžioji dalis moksleivių sėkmingai pasiekė savo klases.

Planuoja nuotolinį mokymą

O štai kai kurios Plungės rajono švietimo įstaigos, atsižvelgdamos į oro sąlygas, jau praėjusios savaitės pabaigoje buvo priėmusios sprendimą trumpinti pamokas arba dalį jų perkelti į virtualią erdvę.

„Praėjusį penktadienį Šateikiuose nebuvo elektros, mokykla organizavo nuotolines pamokas. Šiandien ten situacija vėlgi sudėtinga dėl užpustytų kelių, mokykliniai autobusiukai galėjo pasiekti ne visas vietoves, tad daliai mokinių taikomas hibridinis ugdymas“, – sakė Plungės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis.

Rietavo savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus laikinoji vedėja Jolanta Grevienė patikino, kad visos ugdymo įstaigos savivaldybėje kol kas dirba įprastu būdu. Mokyklų pasiekti esą negalėjo tik pavieniai mokiniai, tačiau neaišku, kokie iššūkiai dar laukia ateinančiomis dienomis – orų prognozės kol kas nežada atokvėpio.