Išlaidos didžiulės, o naudos neįžvelgė

„Žemaičio“ nuotr.
Plungės visuomenės sveikatos biuro vadovei sunkiai sekėsi paaiškinti, kokia bus projekto nauda
Beveik 400 tūkst. eurų – tiek Plungės visuomenės sveikatos biuras ketina išleisti Plungės rajono savivaldybės gyventojų sveikatos raštingumui didinti. Didžiąją dalį šios sumos tikimasi gauti kaip Europos Sąjungos (ES) paramą, tačiau nemažo prisidėjimo – 58 tūkst. eurų – tikimasi ir iš Savivaldybės. Planai – grandioziniai, tačiau Tarybos narių paklausta, kas gaus naudą iš šio projekto, biuro direktorė Daiva Zablockienė negalėjo įvardinti.

Pinigai – veikloms

Ar Savivaldybei kaip vienai iš partnerių dalyvauti šiame Plungės visuomenės sveikatos biuro sumanytame projekte ir ar prisidėti prie jo savo lėšomis, sprendė kovo paskutinį ketvirtadienį posėdžiavusi Plungės rajono savivaldybės taryba. Reikia pasakyti, kad tądien darbotvarkėje buvo numatyta aptarti per 40 sprendimų, tačiau daugiausiai laiko sugaišta bandant išsiaiškinti, ką biuras ketina nuveikti už 388 235 eurus.

Bet aiškintis sekėsi gana sunkiai, nors projektas dar iki Tarybos posėdžio buvo gvildentas net dviejų komitetų narių. Klausimai projektą sumaniusio biuro vadovei visų posėdžių metu kartojosi, tačiau aiškūs atsakymai taip ir nebuvo pateikti. D. Zablockienės teirautasi, kaip Visuomenės sveikatos biuras ketina prikviesti žmones dalyvauti sveikatingumo didinimo užsiėmimuose, kuriems ir bus išleista minėta suma. Tačiau atsistojusi prieš Tarybos narius biuro vadovė atvirai pasakė šito nežinanti.

Bet pirma – apie patį projektą. Jo pristatyme rašoma, kad projekto įgyvendinimo laikotarpiu vyks sveikos gyvensenos įgūdžių formavimo užsiėmimai (plaukiojimas baseine, pilateso, aerobikos užsiėmimai, funkcinės treniruotės, įvairaus tipo mankštos ir kt.), psichinės sveikatos stiprinimo veiklos (muzikos, dailės, streso valdymo užsiėmimai), bus rengiamos sveikatos stiprinimo stovyklos. Kita veiklų grupė bus skirta lėtinių neinfekcinių ligų sergamumo prevencijai, taip pat bus rengiamos veiklos jaunimui siekiant mažinti priklausomybę nuo psichotropinių medžiagų.

Už gautą ES paramą ir Savivaldybės biudžeto lėšas nebus galima įsigyti jokio turto, visi pinigai turės būti nukreipti vien tik vadinamosioms minkštosioms veikloms – paskaitoms, užsiėmimams, mokymams. Jie bus rengiami dvejus metus.

Nežino, kaip pritrauks dalyvių

Įdomu tai, kad svarstant, ar prisidėti prie šio projekto, tiek valdantieji, tiek opozicijoje esantys Tarybos nariai atrodė vienodai pasimetę ir ilgokai kamantinėjo D. Zablockienę, bandydami išpešti daugiau informacijos.

Paklausta, kaip ketinama pritraukti dalyvių į minėtas veiklas, biuro direktorė kelis kartus pakartojo, jog tai vyks anketavimo būdu. Paklausta, ką tai reiškia, direktorė patikino, jog informacija apie organizuojamas veiklas bus skelbiama internete, socialiniuose tinkluose, tokiu būdu gyventojai bus kviečiami registruotis į užsiėmimus.

„Na gerai, tada jūs man pasakykit, kaip koks Petras iš Rotinėnų ar Šateikių kaimo gaus tą anketą, jei neturi nei interneto, nei feisbuko? Tokiems žmonėms jūsų žadamos organizuoti veiklos yra labiausiai reikalingos, o dabar paimsit tuos pačius žmones, kurie ir taip visada dalyvauja jūsų rengiamuose užsiėmimuose, ir prasuksit tą programą. Kas kontroliuos šitą?“ – ir klausė, ir spėjo Tarybos narys Mindaugas Kaunas.

Ir į vieną, ir į kitą pusę kalbą sukusi D. Zablockienė galiausiai prisipažino nežinanti, kaip sukviesti atokiau gyvenančius ir šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis nesinaudojančius žmones. Patvirtino ir tai, kad į biuro veiklas paprastai įsitraukia tas pats būrelis aktyvistų, tad panašu, jog ir šis atvejis bus ne išimtis. O norėdama nutraukti nemalonią diskusiją mestelėjo akmenėlį ir į pačių Tarybos narių pusę, kurie, girdi, irgi nesidomi biuro rengiamais sveikatinimo užsiėmimais.

D. Zablockienei sunkiai sekėsi atsakyti ir į kito Tarybos nario Ramūno Lydžio klausimą, kokį rezultatą tikisi pasiekti įstaiga, tam išleidusi tokią apvalią sumelę.

„Tikrai tikimės, kad bus geresni sveikatos rodikliai Plungėje... Prieš tai bus pasveriami žmonės, kūno masės analizė bus daroma, ir po visų renginių taip pat. Žmonės bus fiziškai aktyvūs, tikiuosi... “ – nuskambėjo nekonkretus direktorės atsakymas.

„Ar pigesni lektoriai galės dalyvauti?“

Tarybos nariai garsiai stebėjosi sumomis, kurias biuras žada išleisti lektoriams ir koordinatoriams. Pavyzdžiui, už vieną valandą jogos užsiėmimų instruktoriui ketinama sumokėti 142 eurus. „Kur radot tokių prabangių lektorių? Ar pigesni galės dalyvauti?“ – ironizavo Tarybos narys Giedrius Ramanauskas, o išgirdęs paaiškinimą, neva šias sumas išaugina lektorių kelionės išlaidos, pasiūlė: „Neskraidinkit jų iš Kanados, imkit vietinius...“

Galiausiai ilgai užsitęsusią diskusiją reziumavo konservatorius Adomas Zamulskis. „Sunku patikėti, kad tokiems dalykams išleidžiami Europos Sąjungos pinigai. Norėtųsi pamatyti, kiek Lietuvoj apskritai bus išleista šiai programai. Sakot, 89 milijonai?! Sunku suvokti, ką už beveik 90 mln. eurų regionai galėtų padaryti sveikatos srity... Kiti turėtų būti sprendimai. Bet nebandyti įsisavinti tų pinigų irgi būtų neprotinga. Tik tie maštabai labai įdomūs. Tarkim, cukrinio diabeto koordinatorių atlyginimams numatytas 31 tūkst. eurų, sveikos gyvensenos įgūdžių kordinatorių – 25 tūkst. eurų, lektorių – 14 tūkst eurų, salės nuoma – 1,5 tūkst. eurų. Negi Savivaldybė neturi laisvų salių, kur tilptų po 10–20 žmogeliukų?! Labai keista. Kuo toliau giliniesi, tuo daugiau klausimų.“

Dar patraukę pečiais ir pakraipę galvas Tarybos nariai pritarė šiam brangiam, nors ir klausimų daug keliančiam projektui.