Įspėja dėl artėjančio šildymo sezono – bus blogiau nei prognozuota

Ok­sa­nos ŠU­KIENĖS nuo­trau­ka
Pir­mas Plungės ši­lu­mos tinklų ban­dy­mas įsi­gy­ti bio­ku­ro atei­nan­čiam šil­dy­mo se­zo­nui pa­teikė staig­meną – pi­giau­sias gau­tas pa­si­ūly­mas bu­vo už 60 Eur/MWh, nors per­nai va­sarą už tą pa­tį kiekį mokė­ta 15,95 eu­ro
Plungės ši­lu­mos tink­lai, per­nai va­sarą vi­sam šil­dy­mo se­zo­nui nu­si­pirkę bio­ku­ro už 15,95 Eur/MWh, šią sa­vaitę taip pat bandė pa­si­rūpin­ti jo at­sar­go­mis žie­mai, ta­čiau tarp gautų kainų pa­si­ūlymų pi­giau­sias bu­vo už... 60 Eur/MWh. San­do­ris ne­įvy­ko, nors, pa­sak įmo­nei va­do­vau­jan­čios Mar­ga­ri­tos Cha­ri­to­no­vos, vil­čių su­lauk­ti pi­ges­nio pa­si­ūly­mo mažai, kai­nos tik augs, nors jau da­bar, ly­gi­nant su pra­ėju­sių metų va­sa­ra, bio­ku­ras yra pa­brangęs 376 pro­cen­tais, gam­tinės du­jos – dar dau­giau, net 425 pro­cen­tais. „Že­mai­tis“ domė­jo­si, kaip tai at­si­lieps ši­lu­mos kai­nai.

– Ar ka­da nors bio­ku­ro kai­nos bu­vo pa­sie­ku­sios to­kias aukš­tu­mas kaip da­bar? – „Že­mai­tis“ klausė M. Cha­ri­to­no­vos.

– To­kių kainų dar nie­kad nėra buvę, nors kalbė­ta, kad 2020 me­tais ener­ge­ti­niai iš­tek­liai bu­vo ga­na pigūs, o 2021-ai­siais – jau bran­ges­ni. Bet per­nai gruodį bio­ku­ro me­ga­vat­va­landę dar bu­vo ga­li­ma įsi­gy­ti už 30–32 eu­rus. Ir tai bu­vo pa­čio pi­ko kai­na, mat me­tams be­si­bai­giant bio­ku­ro po­rei­kis būna did­žiau­sias, ati­tin­ka­mai pa­ky­la ir jo kai­na. O da­bar, per pa­tį vi­dur­va­sarį, pra­ėju­sią sa­vaitę už jo me­ga­vat­va­landę jau pra­šy­ta 48-ių eurų, šią sa­vaitę pi­giau­sias mums pa­teik­tas siū­ly­mas bu­vo jau už 60 eurų.

– Ne­pir­ko­te?

– Ne, ban­dy­sim auk­cio­ne da­ly­vau­ti kitą sa­vaitę, gal pa­kel­sim no­rimą kainą iki 55-ių eurų. Nes jei pirk­tu­me už 60 eu­ru, kaip siū­ly­ta da­bar, pra­si­dėjus šil­dy­mo se­zo­nui ši­lu­mos ki­lo­vat­va­landė au­to­ma­tiš­kai brangtų iki 13–14 centų (da­bar yra 11,04 cen­to – aut.).

– Ar ne­bu­vo įma­no­ma šiai si­tua­ci­jai kaž­kaip pa­si­ruoš­ti, pa­vyzd­žiui, su­kaup­ti di­des­nes bio­ku­ro at­sar­gas?

– Kad jūs įsi­vaiz­duo­tumėt, apie kokį kiekį bio­ku­ro kal­ba­ma, ga­liu įvar­din­ti, kad 60-ies pro­centų mums šil­dy­mo se­zo­nui rei­ka­lin­go bio­ku­ro krūva būtų 35-ių metrų il­gio, 12-os metrų plo­čio ir 8-ių metrų aukš­čio. Turbūt su­pran­ta­te, kad to­kio kie­kio mies­te ne­pa­pil­si, o ir to­kio san­dėlio ne­pa­sis­ta­ty­si, ne­tu­rim tam nei lais­vos žemės, nei kitų re­sursų. Ar­ti­miau­sias ob­jek­tas, kur toks kie­kis tilptų, yra Ku­lių ae­rod­ro­mas. Ir iš­ties domė­jomės ga­li­my­be iš­si­nuo­mo­ti jį, bet kai su­skai­čia­vom, kiek kai­nuotų ap­sau­ga, trans­por­ta­vi­mas, pa­matėm, kad nie­ko ne­su­tau­py­tu­me.

– Plungės si­tua­ci­ja turbūt nėra išs­kir­tinė – su ta pa­čia pro­ble­ma su­si­du­ria ir ki­ti mies­tai?

– Ab­so­liu­čiai vi­si, kas da­ly­va­vo bio­ku­ro auk­cio­ne, nie­kas ne­ga­vo no­ri­mos kai­nos, nes bio­ku­ro ga­min­to­jai kaž­kodėl ne­sku­ba par­duo­ti tu­rimų kie­kių, lai­ko san­dėliuo­se. Jie nėra re­gu­liuo­ja­mi vals­tybės, ga­li elg­tis, kaip no­ri. Gir­di­me aiš­ki­ni­mus, kad už­si­da­rius im­por­tui iš Ru­si­jos ir Bal­ta­ru­si­jos me­die­na pa­bran­go, o esant to­kiai si­tua­ci­jai ne­va kam smul­kint tu­rimą me­dieną į bio­kurą, jei bal­di­nin­kai jos lau­kia išskės­to­mis ran­ko­mis ir yra pa­si­ruošę mokė­ti bran­giau. Mes ke­lia­me klau­simą, o kiek lie­tu­viš­kos me­die­nos yra im­por­tuo­ja­ma iš ša­lies, ta­čiau at­sa­ky­mo nėra.

– Ne­gir­di­me ir apie vals­tybės stra­te­giją, kaip įveik­sim šią krizę.

– Nes to­kios stra­te­gi­jos pa­pras­čiau­siai nėra. Vie­nin­te­lis da­ly­kas, ką gir­di­me, kad sen­kant SM2 bio­ku­ro iš­tek­liams neiš­ven­gia­mai teks pe­rei­ti prie SM3 skied­ros, ku­ri yra, ki­taip sa­kant, miš­ko kir­ti­mo at­lie­ka. Bet miš­ki­nin­kai už galvų grie­bia­si, sa­ko, kad ne­įma­no­ma to­kių kie­kių per trumpą laiką iš­vež­ti iš miškų, o ir pa­ruoš­ti tas at­lie­kas de­gin­ti ga­na bran­gu.
Ki­tas da­ly­kas – kol kas Lie­tu­vo­je nė vie­nas ši­lu­mos ga­min­to­jas ne­tu­ri ka­tilų, ku­rie būtų pri­tai­ky­ti efek­ty­viai de­gin­ti tą SM3 skiedrą. Gir­di­me, kad to­kia tech­no­lo­gi­ja jau yra su­kur­ta Da­ni­joj, ta­čiau mūsų ji dar ne­pa­siekė.

– Žadė­jo­te, kad ši­lu­mos bran­gimą Plungė­je kaž­kiek kom­pen­suos ne­se­niai pra­dėta eksp­loa­tuo­ti jun­gia­mo­ji tra­sa?

– Vi­sa laimė, spėjo­me už­baig­ti šį pro­jektą, ku­ris jau da­bar leid­žia karštą van­denį vi­sam mies­tui pa­ga­min­ti ne­nau­do­jant dujų ir ne­per­kant ši­lu­mos iš „Plungės bioe­ner­gi­jos“ – už­ten­ka jos tiek, kiek pa­si­ga­mi­na­me Lentpjūvės gatvės bio­ku­ro ka­ti­linė­je. Šiuo me­tu de­da­me vi­sas pa­stan­gas, kad Vals­ty­binė ener­ge­ti­kos re­gu­lia­vi­mo tar­ny­ba (VERT) kuo grei­čiau įver­tintų įvy­kusį po­kytį, jog nuo šiol ši­lu­mai ga­min­ti reikės ma­žiau dujų, ir pa­keistų mūsų ku­ro struktūrą. Ati­tin­ka­mai dėl to mažės ir ši­lu­mos kai­na, bet ka­da įvyks tas per­skai­čia­vi­mas, kol kas ne­ga­liu įvar­din­ti. (Ruo­šiant šį straipsnį spau­dai M. Cha­ri­to­no­va pa­si­da­li­no džiu­gia ži­nia, kad VERT ke­ti­na įtvir­tin­ti naują tvarką – leis­ti pa­tiems ši­lu­mos tiekė­jams keis­ti ku­ro struktūrą. Plungės ši­lu­mos tink­lai ti­ki­si ku­ro struktūrą pa­keis­ti dar iki šil­dy­mo se­zo­no pra­džios – kad į ši­lu­mos kainą būtų įskai­čiuo­ja­ma jau ne­be 32 pro­c., bet  iki 10 pro­c. gam­ti­nių dujų, li­ku­si da­lis – bio­ku­ras – aut.).

– Ne­ven­gia­te pa­si­sa­ky­ti apie tai, kad pa­čia­me ener­ge­tinės krizės įkarš­ty­je ne­su­lau­kia­te ra­jo­no va­do­vo – me­ro Aud­riaus Kli­šo­nio – dėme­sio esa­mai ši­lu­mos ūkio si­tua­ci­jai.

– Man ab­so­liu­čiai ne­sup­ran­ta­ma, kaip ra­jo­no va­do­vas, iš­rink­tas į šias pa­rei­gas žmo­nių, ga­li vi­siš­kai ne­si­domė­ti tuo, ko­kia da­bar si­tua­ci­ja ši­lu­mos ga­my­bos sek­to­riu­je. Juk artė­ja šil­dy­mo se­zo­nas, bio­ku­ro, gam­ti­nių dujų kai­nos, ma­tot, pa­siekė kos­mi­nes aukš­tu­mas, ta­čiau nei Sa­vi­val­dybės ta­ry­bo­je, nei vie­šo­jo­je erdvė­je vi­siš­kai ne­ke­lia­mas klau­si­mas, kaip gy­ven­si­me, ką rei­kia da­ry­ti, kad bent kiek su­švel­nin­ti pa­da­ri­nius, galų ga­le – kaip žmonės ir įstai­gos iš­si­mokės už ši­lumą bei ki­tus ko­mu­na­li­nius pa­tar­na­vi­mus, ar daugės gau­nan­čiųjų kom­pen­sa­ci­jas?

Vie­toj to vie­šo­jo­je erdvė­je ma­to­me vien tik rie­te­nas dėl kaž­ko­kių tau­rių fut­bo­li­nin­kams ar dar kaž­ko. Ar tai da­bar yra svar­biau­sia? Bent kri­zinė­je si­tua­ci­jo­je galė­tu­me kaž­kaip su­si­vie­ny­ti ir bend­rai ban­dy­ti įveik­ti tuos iššū­kius.

– O ar ga­li­te kažką pa­tar­ti ra­jo­no žmonėms, ką da­bar dar ga­li­ma nu­veik­ti, kad ne­pa­tir­tu­me šo­ko gavę pir­mas sąskai­tas už šil­dymą?

– Nes­var­bu, kad va­sa­ra, kad no­ri­si pa­si­džiaug­ti jos ma­lo­nu­mais, ne­nu­mo­kit ran­ka į artė­jan­čius iššū­kius. Ru­duo ne­truks atei­ti, at­si­dėkit artė­jan­čiam šil­dy­mo se­zo­nui bent po 20–30 eurų kas mėnesį jau da­bar, ta­da bus leng­viau per­žie­mo­ti.