Išvažiavai į kelią – pasiimk ir protą

Linos RUIBIENĖS nuotrauka
Irena rodė kelio atkarpą, pro kurią neretas vairuotojas pralekia lyg lenktynių trasa
Gera kelio danga ir mažas eismo intensyvumas yra puikus derinys pašėlusiems kelių ereliams, linkusiems greičio pedalą spausti iki dugno. Į „Žemaičio“ redakciją atėjusi plungiškė Irena pasakojo, kad gyvendama Noriškių kaime jaučiasi it įtempto siužeto veiksmo filme, mat nevaldomi kelių ereliai per gyvenvietę lekia lyg išprotėję, o kartais nesuvaldę automobilių net įskrieja į kiemus.
Skaitytojos nuotrauka
Vienas toks pasiskraidymas vos nesibaigė nelaime

Mašina įskriejo į griovį

Mūsų pašnekovės Irenos įsitikinimu, kuo greičiau vairuotojai lekia, tuo labiau jų regėjimo laukas tampa panašesnis į tunelį, kuriuo važiuojant tiesiog neįmanoma matyti, kas vyksta šalikelėse.

„Šitaip lėkdami it be galvos jie net nebesugeba įvertinti galimų grėsmių: jeigu kažkas išsuks iš šalutinio kelio, išbėgs koks gyvūnas ar, neduok Dieve, vaikas, kurių šitoje gyvenvietėje yra tikrai nemažai. Šiltuoju metų laiku pro Noriškių kaimą labai daug žmonių keliauja į maudyklą, esančią Kaušėnų kaimo rekreacinėje poilsio zonoje, – kas su dviračiu, paspirtuku ar pėsčiomis“, – pasakojo plungiškė.

Moteris prisiminė dar vasarą nutikusį šiurpų įvykį, kuris baigėsi laimingai, nors iki tragedijos buvo tik vienas žingsnis.

„Tuo metu buvau namuose, kai išgirdau kažkokį keistą garsą lauke. Atėjau prie lango pasižiūrėti ir netekau žado – prie mano namo į griovį įvažiavo automobilis, kuris per gyvenvietę lėkė tikrai ne 50-ies kilometrų per valandą greičiu. O kas būtų buvę, jeigu būtų pasipainiojęs koks žmogus arba jeigu tuo metu kieme būtų lakstę vaikai?“ – kalbėjo moteris.

Vis dar ieškoma tinkamos vietos

„Žemaitis“ kalbino Nausodžio seniūnijos seniūną Gintarą Domarką. Jo teiravomės, kas atsakingas už greičio mažinimo kalnelių įrengimą kelių erelių pamėgtose vietose.

G. Domarko teigimu, Noriškių kaimo gyventojai dar praėjusiais metais kreipėsi į seniūniją su prašymu imtis visų saugumą užtikrinančių priemonių ir taip suvaldyti greitį viršyti gyvenvietėje mėgstančius vairuotojus.

Šių metų vidurvasarį vykusio Saugaus eismo organizavimo komisijos posėdžio metu buvo susirinkę gyventojai iš minėto kaimo Mergvagio ir Medelyno gatvių. Jie prašė įrengti greičio mažinimo kalniukus. Prieštaraujančiųjų neatsirado. Kadangi įrengimo darbai pareikalaus nemažai lėšų, komisija nutarė rekomenduoti Savivaldybės administracijai netoli posūkio į Mergvagio gatvę įrengti greičio mažinimo kalnelį.

G. Domarko nuomone, užtektų vieno kalnelio minėtoje vietoje, tačiau patys gyventojai pageidavo dviejų.

„Vietos ūkio skyrius nusimatė lėšų šiems darbams. Aš pats dar kartą perklausiau, ar tikrai tai bus padaryta. Man buvo patvirtinta, kad šiais metais nebespės, nes nebeturi lėšų, bet kitais metais bus įtraukta į planus ir bandys įrengti“, – kalbėjo seniūnas.

Saugaus eismo organizavimo komisijos posėdyje kalbėta ir apie tai, kad kitais metais Plungės rajono savivaldybė planuoja Noriškių kaime tęsti šaligatvio įrengimo darbus, tad gali būti, kad šie du projektai bus sujungti į vieną. Bet esą jeigu pėsčiųjų tako įrengimo darbai nepajudės iš vietos, kalneliai vis tiek bus įrengti.

Kelyje reikia turėti proto

Šia tema kalbintas Plungės rajono savivaldybės Vietos ūkio skyriaus vedėjas Arvydas Liutika pasakojo, kad saugaus eismo užtikrinimo priemonės yra diegiamos Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšomis. Ir esą kadangi kalbama apie Nausodžio seniūniją, turėtų pats seniūnas konkrečiai pasakyti, ar imsis šių darbų.

„Šį klausimą tikrai svarstė Saugaus eismo organizavimo komisija ir galiu pridurti, kad tai ne vien Vietos ūkio skyriaus reikalas. Peržiūrėjus pateiktą prašymą buvo gautas komisijos pritarimas. Liko tik apsvarstyti vietos tinkamumą, Nausodžio seniūnas su bendruomene turėtų apsispręsti, kurioje vietoje įrengti tuos kalnelius“, – kalbėjo A. Liutika.

Vis tik Vietos ūkio skyriaus vedėjas suabejojo, ar ši greičio mažinimo priemonė išspręs problemą ir kad nuo tos akimirkos visi vairuotojai ims važiuoti lėtai bei gražiai. Šiame kelyje eismas gana intensyvus, netrūksta ir sunkiasvorių mašinų, dėl kurių įrengus kalniukus padidės triukšmo lygis.

„Aiškaus atsakymo, ar šiais metais darysime darbus, ar kitais, pateikti tikrai negaliu. Sprendimas tą padaryti priimtas, tik man nepatinka kalbėti apie konkrečias datas, kurių nė pats dar nežinau“, – kalbėjo A. Liutika.

O „Žemaitis“ savo ruožtu gali pridurti, kad tai ne pirmas kartas, kai minėtos Saugaus eismo organizavimo komisijos sprendimai taip ir netampa kūnu arba būna įgyvendinami tik po kelerių metų. Nebent patys gyventojai, inicijavę šiuos sprendimus, neleidžia valdžiai jų pamiršti.