Įžanga į „Virus“ festivalį – kūrybinės dirbtuvės

Įžanga į „Virus“ festivalį – kūrybinės dirbtuvės

Įžanga į „Virus“ festivalį – kūrybinės dirbtuvės

Šiaulių dailės galerija. Kirviu kapojamas vyriškas kostiumas. Kvepia keptais sumuštiniais. Kūrybinės dirbtuvės. Netradicinis įvadinis šiuolaikinio meno festivalio „Virus“ renginys siūlė prisiminti jo pradžią ir tapti vienos dienos dizaineriais.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Priminė festivalio istoriją

Prieš aštuoniolika metų prasidėjęs kaip mados renginys „Virus“ išaugo į daugelį meno sričių apjungiantį reiškinį. Festivalio ištakos primintos trumpametražiame retro filme. Juostine kamera užfiksuoti kadrai iš 1997 metų „Virus“ festivalio, parodyti trumpi interviu su idėjos pradininkais Daina Kinčinaitiene, Arūnu Uogintu, Broniumi Rudžiu.

Diskutuoti apie pradžią ir pokyčius kvietė menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis.

„Mums patiems labai patiko, ką pamatėme „Virus“ festivalio užkulisiuose, todėl tai norime perteikti“, – įžanginio renginio sumanymą aiškino Šiaurės Lietuvos kolegijos studentai Rokas Juknevičius ir Laura Mažuknaitė.

Renginių organizavimą studijuojantys trečiakursiai įsitikinę, kad jaunam žmogui įdomu, kokie garsūs dizaineriai, modeliai vaikščiojo „Virus“ podiumu.

„Anksčiau pasirodymas ant podiumo buvo labiau teatralizuotas. Dabar mažėja avangardo, orientuojamasi į populiariąją madą. „Virus“ mutuoja, todėl koks bus šiųmetinis festivalis, pasakyti sunku“, – pasakojo L. Mažuknaitė.

Vienas iš siekių, kad žmonės prisidėtų prie festivalio tobulinimo. Tam ant sienos pakabinta idėjų lenta, kurioje visi norintys galėjo išreikšti subjektyvių požiūrį: kas patinka, kas yra keistina, ką norėtų pasiūlyti ar palinkėti. Pasak organizatorių, į nuomones bus atsižvelgta.

Avangardas – nepatogus

Kūrybinį cechą užpildė muzikos garsai ir B. Rudžio performansas-žaidimas „Vyriškas kostiumas“. Kostiumo švarką jis nuosekliai ir kruopščiai kapojo kirviu.

Dirbtuvės susietos su mada – būtent nuo to prasidėjo festivalis. Menininkės, dizainerės Kristina Gedmontaitė ir Jolita Vaitkutė demonstravo tapybos ant drabužių subtilybes.

„Ištraukime galerijas iš muziejų. Jos turi būti gatvėje“, – įsitikinusi J. Vaitkutė. Menininkė ragino dėvėti marškinėlius su piešiniu, kuris atspindi kiekvieno žmogaus individualybę, asmeninius herojus, ideologiją.

K. Gedmontaitės teigimu, dizaineriams idėjos retai kada nusileidžia iš kosmoso. Jų semiasi iš gatvės stiliaus. „Mes patys kuriame madą“, – sakė dizainerė.

„Virus“ festivalyje vyraujanti avangardinė mada, pasak K. Gedmontaitės, neturi nieko bendra su kasdiene apranga. „Būna nepatogu visomis prasmėmis: šalta, negali judėti, varžo kompleksai, kad drabužis atidengia per daug nuogo kūno“, – „Virus“ madą apibūdino menininkė.

Pilnametystės sulaukęs aštuonioliktasis „Virus“ festivalis Šiauliuose vyks lapkričio paskutinę savaitę.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

DIRBTUVĖS: Menininkės Jolita Vaitkutė ir Kristina Gedmontaitė susirinkusiuosius mokė, kaip reikia piešti ant drabužių.

PROCESAS: Kūrybinių dirbtuvių metu kiekvienas galėjo tapti dizaineriais – susimodeliuoti ir pasisiūti drabužį.

KIRVIS: Menininkas Bronius Rudys performanso „Vyriškas kostiumas“ metu kirviu sukapojo švarką.