Kai reikia į kapines, o kojos nebeklauso

Linos RUIBIENĖS nuotraukos
Senjorai pyksta, kad iki 2-u numeriu pažymėto autobuso reikia kulniuoti nemažą atstumą
Pavasaris – bene aktyviausias metų laikas, kada skubame tvarkyti ne tik savo spintas ir stalčius, bet ir kiemus bei kitą mus supančią aplinką. Dažnas nepamirštame po žiemos apšvarinti ir į amžinybę iškeliavusių artimųjų kapų. Tik štai senyvo amžiaus žmonėms pasiekti naująsias Plungės miesto kapines, pasirodo, nėra taip paprasta. Bent jau taip teigia redakcijai parašiusi mūsų skaitytoja Danutė.

„Labai išgražėjo mūsų Plungė ir už tai esame nuoširdžiai dėkingi rajono valdžiai. Atėjus pavasariui visi švarinasi, neaplenkdami ir kapinių. Didžioji dalis senjorų gyvename V. Mačernio ar Gandingos gatvėse. Kol iš namų pasiekiame autobuso stotelę, kur stoja į kapines vežantis autobusas, jau spėjame ir gerokai nuvargti. O ir atvažiavus į kapines reikia įveikti dar ne vieną šimtą metrų, kitiems ir toliau nukulniuoti iki reikiamos kapvietės“, – laiške dėsto Danutė.

Moteris rašo, esą senjorai būtų dėkingi, jei antru numeriu pažymėtas autobusas prasuktų ir pro V. Mačernio gatvę, o atvykęs į naująsias kapines sustotų ir iš kitos jų pusės, kad senam, ligotam žmogui pasiekti artimojo kapą būtų lengviau.

Regis, moters prašymas labai žemiškas ir suprantamas. Juk jaunimas ir vidutinio amžiaus žmonės dabar nesunkiai visur, kur reikia, nuskrieja savo automobiliais, o viešuoju transportu paprastai važiuoja daugiausia vien tik senjorai. Miesto autobusas yra pagrindinė priemonė vykstant ir į kapines, tad norėtųsi, kad jis būtų nesunkiai pasiekiamas ir kad iki stotelės nereikėtų kulniuoti per toli, ypač jei susiruošiama tvarkyti kapų ir reikia su savimi dar ir įrankius temptis.

Mūsų skaitytojos prašymus perdavėme Savivaldybės Vietos ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojui Arvydui Liutikai. Jis priminė, kad Plungės rajono savivaldybėje veikia Vietinio susisiekimo miesto ir priemiesčio autobusų maršrutų tikslinimo komisija, kuri ir sprendžia, koks autobusas kur važiuoja ir kur sustoja.

„Su visa derama pagarba mūsų senoliams turiu pasakyti, kad autobusų sustojimo vietos mieste jau ir taip įrengtos kone kas tris metrus. Yra noras padėti, bet gyventojai turi suprasti, jog yra atitinkamos taisyklės, kurių privaloma laikytis. Mes negalime įrengti po stotelę ant kiekvieno kampo“, – kalbėjo A. Liutika.

Pasak pavaduotojo, jei kalbėti tiksliau, autobusų stotelės viena nuo kitos mieste yra nutolusios 400–500 metrų ir tokį atstumą tikrai nesunku įveikti pėsčiomis. O noras jau laukiantį autobusą išvysti vos tik pravėrus savo namų duris yra gražus, bet sunkiai įgyvendinamas.

Savaime suprantama, kad įrengti daugiau stotelių brangiai kainuoja, o autobusams sustoti ir išleisti keleivius ne tam skirtose vietose griežtai draudžiama. Nepaisant to, pasak A. Liutikos, nuolat ieškoma sprendimų, kad esami maršrutai būtų patogūs keleiviams. Antai neseniai kalbėta, jog autobusas, užuot važiavęs pro Varkalius pagrindine Kulių gatve, ateity prasuktų ir pro gretimas Sruojos, Sodų ir Pušies gatves bei surinktų keleivius.

„Bet toks sprendimas vėl iššaukia krūvas kitų reikalų: reikia sustojimų, grafikų, tada paviljonų visi reikalaus, galiausiai kels problemą, kodėl stotelės neapšviestos. Nėra pas mus pusinio varianto, kad biškuti padarykite ir bus gana. Plungiškiai yra europietiški, mato daugybės kitų šalių pavyzdžius ir nori to paties ir pas mus, o tai kainuoja didelius pinigus“, – kalbėjo A. Liutika.

Vis tik mūsų skaitytojos paminėtos V. Mačernio ir Gandingos gatvės – ne užmiesčio keliai. Autobusų stotelės jose jau įrengtos seniai, tad gyventojų, ypač senyvo amžiaus, patogumui užtektų tik pakoreguoti antru numeriu pažymėto autobuso maršrutą, pasukant jį iš J. Tumo-Vaižganto gatvės pro A. Vaišvilos ir V. Mačernio gatves, kurios tankiausiai apgyvendintos senjorų.

nuotrauka
Keleivių į kapines paprastai netrūksta
 

Papildomų išlaidų tokiam sprendimui nereikėtų, tačiau jis dovanotų daug džiaugsmo ir didesnį patogumą važiuojantiesiems į kapines. Būtų puiku, jei minėta Vietinio susisiekimo miesto ir priemiesčio autobusų maršrutų tikslinimo komisija atsižvelgtų į Danutės prašymą ir jau netrukus galėtume pranešti apie pakoreguotą maršrutą.