Kaimai vis dar laikosi įsikibę savo mokyklų

Savivaldybės administracijos nuotr.
Glaudiškiai prašo neparduoti jų buvusios mokyklos, žada joje rinktis, tačiau jau kurį laiką čia šeimininkauja tik pelės
Ištuštėję kabinetai, nupjauti radiatoriai ir nuo drėgmės besilupančios sienos – tokiais vaizdais, užfiksuotais jau kurį laiką nebeveikiančiose rajono mokyklose, praėjusią savaitę per Plungės rajono savivaldybės tarybos ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto posėdį dalinosi Turto skyriaus vedėja Živilė Bieliauskienė.

Kaip ir kasmet, minėto komiteto nariams ji pristatė apžvalgą, kaip Savivaldybei sekasi valdyti savo nekilnojamąjį turtą.

Vedėja akcentavo, kad pagal vienam gyventojui tenkantį visuomeninės paskirties pastatų plotą pirmauja Alsėdžių, Kulių, Plungės miesto ir Platelių seniūnijos. Alsėdžius esą į pirmąją vietą iškėlė mokyklos bendrabutis, tiesa, šių metų pradžioje pavyko parduoti buvusios Alsėdžių seniūnijos ir bibliotekos patalpas – šios įstaigos persikėlė į naujai suremontuotas patalpas miestelio centre.

Didelis galvos skausmas dabar – buvusi mokykla Glaudžių kaime. Ž. Bieliauskienė sakė nuvykusi į Glaudžius apžiūrėti, kaip atrodo šios patalpos. „Akivaizdu, kad jos nenaudojamos, ta bendruomenė, kuri žadėjo steigtis (Jėrubaičių, Glaudžių, Jovaišiškės, Užlieknio, Pakerų, Kaspariškės ir Pūčkorių kaimų – aut.) ir pradėti veiklą antrame mokyklos aukšte, vis tik per tuos metus neįsisteigė. Pastatas energetiškai neefektyvus, bet liūdniausia, kad ten nėra žmonių. Matot nuotraukose – pelės sugraužė rinkiminės apylinkės iškabą“, – Ž. Bieliauskienė komiteto nariams rodė Glaudžiuose padarytas nuotraukas.

Pasak Turto skyriaus vedėjos, nepaisant niūraus vaizdelio, Babrungo seniūnė Rūta Jonušienė prašė dar neskubėti parduoti pastato. Esą minėta bendruomenė tikrai žada steigtis ir prašo išlaikyti pastatą – jis esą bus reikalingas bendruomenės veiklai. „Tačiau, anot seniūnės, reikėtų spręsti ir dėl pastato atnaujinimo, nes galbūt dėl to žmonės ten ir nesirenka“, – pridūrė Ž. Bieliauskienė.

Po šių jos žodžių salėje kilo bruzdesys. Komiteto nariai nusistebėjo tokiu požiūriu. „Sutvarkykit, tada rinksimės. O tai kam tvarkyti, jei nesirenka?“ – retoriškai klausė komitetui pirmininkaujanti Daina Martišienė.

Nausodžio seniūnijoje pirkėjų ieškoma buvusiam seniūnijos pastatui Varkaliuose. Į parduodamų objektų sąrašą ketinta įtraukti ir buvusios Karklėnų mokyklos pastatą, tačiau kaimo bendruomenė esą žada prašyti pastato neparduoti, bet jai išnuomoti ne tik pirmą, bet ir antrą jo aukštus.

Kol kas neskelbiami ir tuščių likusių Stanelių, Stalgėnų ir Kantaučių mokyklų pastatų pardavimo aukcionai. Pasak Ž. Bieliauskienės, vis dar tvarkoma šių mokyklų žemės sklypų atidalinimo dokumentacija, kad būtų galima atskirti sporto aikštynus ir palikti juos vietos bendruomenėms.

Posėdžio metu iškeltas buvusios Grumblių mokyklėlės klausimas. Į likusias tuščias patalpas norėtų persikelti Paukštakių seniūnija, mat jos – suremontuotos ir apšiltintos, be to, antrame aukšte veikia biblioteka ir medicinos punktas, tad visos įstaigos būtų po vienu stogu.

„Vietiniai žmonės dažniausiai geriau žino, ko jiems reikia“, – kalbėjo komiteto pirmininkė, sutikdama, kad toks sprendimas tikrai būtų protingas.

Jau kelerius metus niekaip neįgyvendinamas planas į kitas patalpas perkelti Žlibinų seniūniją. Prieš kurį laiką iš privatininko Savivaldybė tam išpirko patalpas virš Žlibinų kultūros centro, tačiau lėšų joms suremontuoti taip ir neatsirado. Turto skyriaus vedėja ragino pagaliau apsispręsti: arba pradėti ieškoti galimybių toms patalpoms sutvarkyti ir seniūnijai perkelti, arba apskritai atsisakyti tokio ketinimo.

Neįgyvendintas liko ir sumanymas perkelti Platelių miestelio biblioteką į Liepijų gimnaziją. „Dviejų bibliotekų tokiam miesteliui tikrai per daug“, – komentavo Ž. Bieliauskienė, tačiau kas trukdo organizuoti bibliotekos perkraustymą, taip ir neatskleidė.