Koją kiša ir teismai, ir terminai

Jono BARANAUSKO ir T. PETROVSKIO nuotraukos
Plungės M. Oginskio dvaro žirgynas 1976 m. ir 2022 m.
Dar mūsų protėviai sakydavo: roges ruošk vasarą, o ratus – žiemą. Vadovaudamosios šia logika, tik prasidėjus naujiems metams Savivaldybės rengia planus, kokius projektus įgyvendins kitąmet. Kokiems projektams ketinama prašyti finansavimo, kalbėta ir Plungės rajono savivaldybės tarybos komitetuose.

Kulių gimnazijos remontui nematyti pabaigos

Kaip informavo Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Simona Derkintė, šįkart Savivaldybės ruošiamas projektų sąrašas valstybės investicijų finansavimui kitąmet gauti – visai nedidelis, kadangi nauji projektai pagal šią programą nebefinansuojami, Savivaldybėms tik duota laiko iki 2025-ųjų užbaigti jau pradėtus projektus.

Tad šiemet planuojama teikti tik dviejų projektų paraiškas. Vienas jų – Kulių gimnazijos kapitalinis remontas. Kaip žinia, Kulių gimnazijos pastatas remontuojamas nebe pirmus metus. 2020-aisiais tam iš Valstybės investicijų programos gauta 175 tūkst. eurų, 2021-aisiais – 50 tūkst. eurų, pernai – 375 tūkst. eurų, na, o šiemet Plungės savivaldybei darbams Kuliuose tęsti atriekta net 469 tūkst. eurų suma.

Vis tik šiemet gauta riebi sumelė ne tik džiugina, bet ir kelia nemažai rūpesčių, kadangi dar 2020-aisiais su UAB „Norvila“ pasirašyta darbų rangos sutartis baigsis jau šių metų birželio pabaigoje, o darbų dar neatlikta už daugiau nei milijoną eurų.

Kaip kalbėjo Vietos ūkio skyriaus vedėjas Arvydas Liutika, koją kiša ir senstelėjęs gimnazijos kapitalinio remonto techninis projektas, nebeatitinkantis šių dienų reikalavimų, ir kasmet vis trupinamas finansavimas, nesuteikiant jokio aiškumo, bus skirta lėšų darbams tęsti ir kitąmet, ar vis tik tai jau – paskutinė dotacija.

„Norisi tą projektą dėti į šoną, nes jis rengtas senokai, daug standartų keitėsi, kartu ir kainos. Be to, kiekvienais metais sakoma, kad šįkart skiriami pinigai bus paskutiniai, todėl yra labai sunku administruoti projektą. Šiemet norisi spėti pabaigti atnaujinti šildymo sistemą ir didžiojo korpuso antrame bei trečiame aukštuose atlikti vidaus remonto darbus. Na, o jeigu būtų gauta lėšų ir kitąmet, reikėtų žiūrėti, kaip apšiltinti gimnazijos pastatus ir kartu rengti naują techninę dokumentaciją, kuri būtų aktuali nūdienai“, – kalbėjo A. Liutika.

Pasak jo, pagal anksčiau ruoštą projektą bendra Kulių gimnazijos kapitalinio remonto darbų kaina – per 2 mln. eurų.

Išgirdęs šiuos skaičius, Tarybos narys Mindaugas Pocius retoriškai klausė, ar neatsitiks taip, kad etapais susigraibius tuos 2 mln. eurų ir išvargus su remontais, gimnaziją galiausiai teks užrakinti, mat nebeliks norinčiųjų joje mokytis?

„Akivaizdu, kad tai – socialinis projektas, nes jei suskaičiuotume, kiek ten mokinių mokosi ir kiek investicijų kiekvienam tenka... Bet gal geriau neskaičiuoti“, – kalbėjo jis.

Savivaldybė – vėl teisme

Kitas projektas, kuriam bus prašoma lėšų iš Valstybės investicijų programos, – universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso antrasis etapas.

Kaip žinia, pirmojo etapo darbai jau baigti ir plungiškiai su nekantrumu laukia baseino Mendeno gatvėje atidarymo iškilmių. Bet šalia baseino yra suprojektuota ir universali sporto salė. Jos statyboms pradėti šiemet gauta 1,1 mln. eurų, darbams tęsti bus prašoma lėšų ir kitąmet.

Tiesa, kol kas neaišku, kiek šiemet bus spėta įsisavinti iš minėtos jau gautos 1,1 mln. eurų sumos, mat Savivaldybės administracija vis klumpa su viešaisiais pirkimais. Dar praėjusių metų lapkritį paskelbtą pirmąjį universalaus sporto ir sveikatingumo komplekso II etapo statybos darbų viešąjį pirkimą teko nutraukti, mat buvo gauta Viešųjų pirkimų tarnybos pastabų dėl trūkumų.

Neilgtrukus, gruodį, šie trūkumai buvo ištaisyti ir paskelbtas antrasis viešasis pirkimas, tačiau ir jo procedūros buvo sustabdytos, kadangi vienas iš rangovų dėl galimų pažeidimų kreipėsi į teismą. Kol teisinis ginčas nebus išspręstas, nei viešasis pirkimas, nei juo labiau suplanuoti rangos darbai nepajudės iš vietos.

Finansavimo laukia ir žirgynas

Dar vienas projektas, kuriam tęsti lėšų tikimasi gauti dar šiemet, – Plungės Mykolo Oginskio dvaro žirgyno rekonstrukcija. Tiesa, finansavimo jai ketinama prašyti ne iš minėtos Valstybės investicijų programos, o Kultūros ministerijos.

Kaip žinia, žirgyno pastatas jau yra gerokai pakeitęs savo išvaizdą, atnaujintas ne tik jo fasadas ir stogas, bet ir didžioji salė bei kairysis korpusas, ten įrengti persirengimo kambariai atlikėjams. Beliko sutvarkyti pirmo aukšto dešinįjį korpusą ir visą antrą aukštą.

Savivaldybė kartu su Žemaičių dailės muziejumi nutarė atsiliepti į Kultūros ministerijos kvietimą teikti paraiškas kultūros paveldo objektų aktualizavimui ir įveiklinimui.

Kultūros ministerija šiuo kvietimu ketina išdalinti 12 mln. eurų, kiekvienam projektui skiriant po ne daugiau kaip 750 tūkst. eurų. Kaip informavo S. Derkintė, tikėdamasi gauti finansavimą, Savivaldybė ketina pridėti apie 414 tūkst. eurų.

Jei pavyktų gauti finansavimą, jau minėtoje dešinėje žirgyno pastato pusėje, pirmame aukšte, būtų įrengtas holas, lankytojų tualetai ir rūbinė, mažoji renginių salė ir laiptinė, taip pat suplanuotas dalinis aplinkos sutvarkymas, pritaikant lankytojams su negalia.

Na, o šių metų liepą Kultūros ministerija turėtų skelbti dar vieną kvietimą paraiškoms teikti. Tada būtų proga prašyti finansavimo ir žirgyno antro aukšto remontui. Iki šiol mažai viešinta, kad antrame žirgyno aukšte suprojektuota kino salė, tad kas žino – gal netrukus Plungėje turėsime ne tik išsvajotą baseiną, bet ir kino teatrą?!