Konteineriai – ir panaudotam aliejui

UAB „Biomotorai“ nuotrauka
Jei viskas vyks sklandžiai, tokie konteineriai naudotam aliejui netrukus atsiras ir Plungėje
Nors ir užtruko, išmokome rūšiuoti atliekas: atskirti pakuotes nuo komunalinių atliekų, atskirai į maišelius sudėti ir išmesti į specialų konteinerį dėvėti dar tinkamus drabužius, avalynę. Plungėje galbūt dar šiemet žadama pradėti rinkti ir maisto atliekas, be to, kaip paaiškėjo visai neseniai, planuojama mieste įrengti ir kelis konteinerius panaudotam aliejui.

Daugiau apie šią naujovę Plungės rajono savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdžio metu papasakojo UAB „Biomotorai“ atstovas Andrius Rinkevičius.

Jis paaiškino, kad naudotas aliejus nėra atlieka, bet vertingas išteklius biodegalų gamybai. Deja, iki šiol panaudotą aliejų pilame į kanalizaciją arba į šiukšlių dėžę ir taip teršiame aplinką.

Pasak A. Rinkevičiaus, suskaičiuota, kad per metus vienas žmogus išpila arba išmeta apie vieną kilogramą panaudoto aliejaus, tad Plungės rajone per metus šios žaliavos būtų galima surinkti apie 17 tonų.

„Austrija buvo viena iš pionierių, kuri pradėjo rinkti panaudotą aliejų, ir daro tą daugiau nei 10 metų. Lietuvoje šioje srityje taip pat jau žengti pirmieji žingsniai, tačiau reikia laiko, kad būtų galima įvertinti rezultatus“, – kalbėjo UAB „Biomotorai“ atstovas ir pasiūlė prie šio sumanymo prisijungti ir Plungei.

Esą jei Savivaldybė sutiktų, įmonė mieste iš pradžių įrengtų keturis specialius konteinerius. Gyventojai būtų kviečiami panaudotą aliejų rinkti į plastikinius buteliukus (kad tą padaryti būtų lengviau, visiems norintiesiems žadama dalinti specialius piltuvėlius) ir mesti juos į šiuos konteinerius. Šiems užsipildžius, įmonė atvyktų, surinktų buteliukus ir atiduotų jų turinį perdirbti.

Kaip akcentavo A. Rinkevičius, iš Savivaldybės prašoma tik pritarimo tokiai veiklai, išskirti vietas, kur būtų galima statyti konteinerius, ir deleguoti žmogų, kuris padėtų suderinti reikiamus leidimus bei viešinti šią naujovę.

Įmonė žada užsiimti ir edukacine veikla, rengti užsiėmimus darželinukams bei moksleiviams ir aiškinti apie atliekų rūšiavimo naudą.

Komiteto nariai išreiškė pritarimą tokiai veiklai ir lūkestį, kad Savivaldybės administracijai talkinant Plungėje jau netrukus atsiras pirmieji geltoni konteineriai naudotam aliejui.

Tačiau kiek vėliau tame pačiame posėdyje paaiškėjo, kad tokia pačia veikla ketina užsiimti ir Telšių regiono atliekų tvarkymo centas (TRATC). Įmonė ketina teikti paraišką Europos Sąjungos paramai gauti ir kaip vieną iš veiklų numatė naudoto aliejaus surinkimą Plungės mieste. Tad natūraliai kilo klausimas, kam patikėti šią veiklą – jau minėtai privačiai įmonei ar keturių regiono savivaldybių valdomam TRATC-ui.

Savo nuomonę tuo klausimu išsakė Savivaldybės ekologė Roberta Jakumienė. Pasak jos, „Biomotorai“ jau bendradarbiauja su keliomis savivaldybėmis ir dirba sklandžiai bei operatyviai, be to, siūlo paslaugą teikti nemokamai, tad esą nėra reikalo tuo užsiimti pačiam TARTC-ui ir aliejaus surinkimo sistemos diegimui eikvoti Savivaldybės ar Europos Sąjungos lėšas.

Šiai nuomonei pritarė ir meras Audrius Klišonis, tad TRATC-ui veikiausiai teks apmažinti savo sumanyto projekto apimtis. Tuo tarpu plungiškiai tikriausiai jau gali pradėti rinkti panaudotą aliejų, o neilgtrukus bus galima imti dairytis ir minėtų geltonųjų konteinerių jam išmesti.