Krašto istoriją ir kultūrą įamžina trečiasis „Padubysio kronikų“ numeris

Krašto istoriją ir kultūrą įamžina trečiasis „Padubysio kronikų“ numeris

Krašto istoriją ir kultūrą įamžina trečiasis „Padubysio kronikų“ numeris

Penktadienį Bazilionų (Šiaulių rajonas) mokykloje-daugiafunkciame centre pristatytas trečiasis signataro Romualdo Ozolo fondo „Už teisingumą Lietuvoje“ leidžiamas istorijos ir kultūros žurnalo „Padubysio kronikos“ numeris. Leidinyje, kuriame gausu istorijos bei kultūros tekstų, užminta ir viena istorijos mįslė.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Naudingi gyviai ir fotografijos paroda

Gausiai į salę susirinkusius bazilioniškius, žurnalo leidėjus ir bendradarbius pasitiko žurnalo fotografo Rimgaudo Šlekio nuotraukų paroda. Vilniečio vaikystės vasaros prabėgo Bazilionų apylinkėse, ir jis, įvaldęs fotomenininko amatą ir savitą braižą, sugrįžo su savo darbais pas gerai pažįstamus Bazilionų žmones.

Fotografas pasakojo, kad į fotoekspedicijas, kuriose fiksuoja Bazilionų, Padubysio apylinkes, jis išsirengia vasaromis. Visos parodos nuotraukos darytos maždaug dvidešimties kilometrų spinduliu aplink savo vaikystės miestelį – Bazilionus.

Autorius stengiasi, kad į kadrą nepapultų žmonės. To siekia todėl, kad fotografijose nebūtų atpažįstamas laikmetis. Taip norima išsaugoti istorijos gelmę.

Vidmantas Lopeta, Kurtuvėnų regioninio parko ekologas, šiame numeryje tęsiantis pasakojimą apie Padubysio apylinkių gyvūnus, papasakojo apie varles – naudingus apylinkių gyventojus, jų rūšis, gyvenimo būdą, paplitimą. Padubysio kraštuose galima sutikti gana retų varlių rūšių, kurias reikia saugoti.

Gausus temų ratas

Naujausiame žurnalo numeryje, rubrikoje „Šiandien“, krašto šviesuoliai diskutuoja apie tai, kodėl mokyklose mažėja vaikų. Diskusija išryškina, kad menksta maži kaimai, nebėra jaunų žmonių.

Lietuvių ir ukrainiečių istorikų asociacijos prezidentė, istorijos mokslų daktarė Aldona Vasiliauskienė pasakoja apie vienuolius bazilijonus ir Bazilionus.

Istorikas Dangiras Mačiulis pateikia išsamią istorinę studiją apie Ventos – Dubysos kanalą nuo jo ištakų, inžinerinių sprendimų iki žlugimo. Straipsnyje analizuojama, kaip atsitiko, kad būtent 1831 metų sukilimas sužlugdė tolesnę kanalo statybą, galėjusią mūsų kraštą paversti laivininkystės meka.

Profesorius, žurnalo redaktorius Vytenis Rimkus prisimena senuosius dvarelius, buvusius tarp Dubysos ir Šiaušės. „Prisiminimų“ rubrikoje rašoma ir apie senųjų Bubių gyventojų prisiminimus, kuriuos parengė Zita Lemežienė. Daiva Valančienė prisimena tragišką 1959 metais įvykusią avariją, kai žuvo dvylika jaunų Bazilionų saviveiklininkų.

„Dokumentų“ rubrikoje stebina Romualdo Ozolo 1955–1957 metais rašytas dienoraštis. Žurnalo pristatyme susirinkusieji stebėjosi, kaip tuomet dar tik šešiolikmetis vaikinas galėjo taip brandžiai analizuoti tuomečius politikos įvykius, vertinti laikmetį.

Mįslė istorikams

Profesorius istorikas Arūnas Gumuliauskas, mokslinis žurnalo redaktorius, iškėlė vieną faktą, kurį istorikai dar turi patikrinti ir atsakyti į visus klausimus.

Rubrikoje „Iš praeities spaudos“ Šiaulių universiteto istorijos specialybės studentai parengė apžvalgą iš Pirmosios Lietuvos Respublikos laikų. Joje rašoma apie garsiąsias Bubių gegužines 1934 metų spaudoje. Ten minima, kad 1934 metų gegužės 30 dieną sukako 35 metai nuo pirmosios lietuviškos gegužinės, vykusios 1899 metais.

Šiemet minėjome pirmosios lietuviškos gegužinės Bubiuose 115 metų jubiliejų. Tačiau profesorius A. Gumuliauskas teigia, kad Šiaulių „Aušros“ muziejuje yra duomenų, jog pirmoji lietuviška gegužinė vyko ne 1899 metais, o dešimtmečiu anksčiau. Kas klysta? Istorikams tai yra nauja užduotis ištirti ir atsakyti į šį klausimą tiksliai.

Jono TAMULIO, Laimos PERMINIENĖS nuotr.

ŽURNALAS: Trečiąjį žurnalo „Padubysio kronikos“ numerį“ iliustruoja Rimgaudo Šlekio nuotraukos. Viršelyje – senasis Šiaulių – Kelmės plentas.

PRISTATYMAS: Naująjį žurnalo numerį pristatė redakcinės kolegijos nariai (iš kairės) R. Ozolo fondo „Už teisingumą Lietuvoje“ direktorius Eugenijus Skrupskelis, istorikas, profesorius Arūnas Gumuliauskas, Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis, Šiaulių universiteto istorijos katedros vedėja profesorė Rita Regina Trimonienė, „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė, archeologė, mokslų daktarė Birutė Salatkienė, profesorius Vytenis Rinkus ir Bazilionų mokyklos direktorius Rimantas Gorys.

PARODA: Žurnalo pristatyme surengta vilniečio fotomenininko Rimgaudo Šlekio fotografijų paroda. Fotomenininkas įamžina svarbias istorijai ir kultūrai Padubysio apylinkių vietas. Dalis R. Šlekio fotografijų tampa žurnalo iliustracijomis.