„Žemaičio“ nuotr.
Žiemos miegu snaudžiančiam parkui ruošiami dideli pokyčiai
Kulių bendruomenė, pastaraisiais metais stebinanti savo aktyvumu ir originaliais sumanymais, ruošiasi pradėti tvarkyti dar vieną miestelio erdvę, daugelį metų badžiusią akis. Sumanyta naujam gyvenimui prikelti už Kultūros centro, tarp Parko ir J. Tumo-Vaižganto gatvių, esantį į mišką baigiantį pavirsti parką, įrengti jame poilsio ir aktyvaus laisvalaikio erdves, žaidimų aikštelę mažiesiems.

Pirmoji finansinė injekcija

„Šis projektas labai didelis ir įdomus, kol kas padaryta tik pati pradžia. Dar 2019 metais bendruomenės iniciatyva parengtas parko įrengimo techninis projektas, šiemet pavasarį kuliškių aktyvumo dėka pavyko gauti Savivaldybės dalyvaujamojo biudžeto lėšų – 60 tūkst. eurų. Bet žinoma, tai – tik maža dalis visos reikalingos sumos. Žiūrėsim, kokiais finansavimo šaltiniais dar bus galima pasinaudoti, bendrom jėgom ieškosim galimybių tęsti sumanytus darbus“, – pristatydama projektą pasakojo Kulių seniūnė Daivutė Petrauskienė.

Iki šiol kuliškiai neturi jokio parko, kuriame būtų galima rinktis švęsti švenčių ar užsukti pasivaikščioti. Yra tik nedidelis skveras tarp bažnyčios ir Kultūros centro, o štai už pastarojo plytinis kažkada įrengtas parkas jau daug metų yra tarsi miestelio piktžaizdė. Netvarkomas ir neprižiūrimas jis ilgainiui apžėlė menkaverčiais medžiais ir krūmais. Be to, pati vieta yra užmirkusi, tad nuo pat pradžių buvo akivaizdu, kad norint tvarkyti šį parką reikės nemenkų investicijų.

Atsisveikins su pusšimčiu medžių

Numatyta šią vietą tvarkyti etapais. Pirmasis iš darbų – medžių retinimas. Dėl to lapkritį Kuliuose lankėsi Plungės rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija. Jai pavesta priimti sprendimą dėl Parko gatvėje augančių senų saugotinų medžių. Iš viso prašyta įvertinti 76-ių šalintinų želdinių būklę, tačiau paaiškėjo, kad 7 iš jų neatlaikė vėtrų.

Apžiūrėjusi projekte išvardintus medžius, komisija leido nukirsti 57 jų, daugiausia beržus ir egles, keletą skroblų, šermukšnių ir liepų, prieš tai kompensavus jų atkuriamąją vertę – 22 317 eurų. Komisija rekomendavo rasti galimybę išsaugoti du 31 ir 35 cm skersmens beržus, kelis kitus medžius.

Pasak seniūnės, ėmusis darbų teks atsisveikinti su tikrai nemažu skaičiumi želdinių, tačiau dauguma jų esą yra seni ir sutrešę, kiti – menkaverčiai, ne žmogaus sodinti, tačiau patys išdygę netinkamose vietose.

„Neabejoju, kad bus nepatenkintų, kai prasidės darbai. Bus ir visokių kalbų, kam pjaunami tie medžiai, ar tikrai to reikėjo. Bet Kuliuose esame sutvarkę jau ne vieną erdvę. Pradėjus darbus visada visokių kalbų būna, o kai padarai ir žmonės pamato rezultatą, tada ir požiūris pasikeičia, ir aplinkiniai tarytum pasitempia, patys pradeda labiau savo aplinką tvarkyti“, – pastebėjo D. Petrauskienė. Ir pridūrė, kad tvarkant parką yra numatyta pasodinti 50 naujų želdinių.

Kol kas – be pavadinimo

Seniūnė atskleidė Kulių seniūnijoje gyvenanti jau 30 metų ir per tą laiką nė sykio nemačiusi, kad ta vieta būtų buvusi rimčiau tvarkyta ar lankoma kuliškių. Esą greičiausiai parkas įrengtas pastačius Kultūros centrą. Tačiau pati vieta ten – drėgna, nėra nei takų pasivaikščioti, nei kitos infrastruktūros gyventojų poilsiui, tad taip ir liko tas parkas visų pamirštas. Seniūnija tik retkarčiais žolę nupjaudavo, šakas apgenėdavo.

„O ir jokio vardo tas parkas neturi, – pasakojo D. Petrauskienė. – Kadangi šalia kadaise veikė lopšelis-darželis, tai žmonės taip ir sakydavo – parkas prie darželio. Bet jau seniai nė darželio nebėra. Rengdami projektą pavadinom jį kaimynų parku, bet dar reikės diskutuoti dėl pavadinimo, gal kas pasiūlys tinkamesnį.“

Įgyvendinant projektą numatyta parke įrengti takus, taip pat Kneipo refleksoterapinį taką, suplanuoti ir mažosios architektūros elementai – suoliukai, šiukšliadėžės, šviestuvai, dvi pavėsinės, amfiteatras ir vaikų žaidimų aikštelė.