
Naujausios

Grūdintis ar vaikščioti nesiprausus?
A. Jucio gatvėje gyvenanti Danutė „Žemaičiui“ pasakojo, kad tokie periodai, kai daugiabučių gyventojai savaitei ar net ilgiau paliekami be karšto vandens, jai sukelia tikrai daug nepatogumų.
„Visada lyg tyčia sutampa, kad vanduo atjungiamas tada, kai jo labiausiai reikia. Vasarą beveik kasdien važiuoju į sodą darbuotis, o vakare grįžusi svajoju – greičiau kristi į karštą vonią nusiprausti. Kartu gyvena ir mano ligota mama, ją reikia per dieną keletą kartų nuprausti ir perrengti. Mažas malonumas švarintis „bliūdeliuose“ – kaip senovėj, – dėstė Danutė. – Ir jokio pranešimo negaunu, kada tiksliai bus atjungtas karštas vanduo. Interneto neturiu, o ir išmaniosios technologijos – ne man, amžius jau ne tas.“
Daug keblumų užsukus karštą vandenį pasakojo patirianti ir plungiškė Kristina, auginanti tris mažamečius vaikus. Vasarą šeima stengiasi daugiau laiko praleisti lauke, tad vaikai namo grįžta purvini ir suprakaitavę. „Labai pavargstu, kol visą šeimyną ryte ir vakare išmaudau“, – piktinosi moteris ir pridūrė kasmet su baime laukianti to momento, kai bus užsuktas karštas vanduo.
Pasak jos, šildant vandenį ant viryklės tenka ne tik fiziškai pavargti, bet ir išauga šeimos išlaidos dujoms bei vandeniui, kurio tenka išpilstyti didžiulius kiekiu.
O štai V. Mačernio gatvėje gyvenantis Robertas, priešingai nei minėtos dvi pašnekovės, kalbėjo dėl to nematantis jokios problemos. Jeigu reikia – vadinasi, taip ir turi būti. „Čia kaip su automobilio technine apžiūra. Ateina laikas, kada privalome ją atlikt, kad važiuodami vidury kelio nesubyrėtume ir nepadarytume avarijos. Su vamzdynų patikra, manau, irgi taip pat. Geriau vasaros metu keletą dienų pabūti be karšto vandens – tikrai dėl to nenumirsim, negu žiemą, spaudžiant šaltukui, sėdėti apskritai be šildymo“, – įsitikinęs plungiškis.
Laiku nepasirūpinus laukia didelės bėdos
Ar tikrai neišvengiamai daugiabučių gyventojus būtina palikti be karšto vandens, „Žemaitis“ teiravosi Plungės šilumos tinklų generalinės direktorės Margaritos Charitonovos.
Ji paaiškino, jog karštą vandenį kuriam laikui būtina užsukti, kad atliekant hidraulinius bandymus būtų galima patikrinti šilumos trasų stiprumą ir sandarumą. Tai esą yra bene patikimiausias būdas sumažinti avarijų riziką žiemą. Jeigu avarinė situacija ištiktų šaltuoju metų laiku, tektų kuriam laikui nutraukti šilumos tiekimą, o tai sukeltų kur kas daugiau bėdų nei trumpalaikis – penkių dienų – karšto vandens nebuvimas vasaros metu.
M. Charitonovos teigimu, hidraulinių bandymų metu vamzdynuose laikinai kone dvigubai padidinamas slėgis. Tam būtina atjungti tikrinamą vamzdyną nuo šilumos tinklų, todėl gyventojams laikinai nutraukiamas karšto vandens tiekimas.
„Nusiskundimų yra daug ir mes tai puikiai suprantame, tiesiog techniškai neįmanoma kitaip to padaryti“, – teigia Plungės šilumos tinklų vadovė.
O kuriam laikui gyventojai šią vasarą liks be karšto vandens? Pasak M. Charitonovos, tai priklausys nuo susidariusios situacijos, bet ilgiau penkių dienų patikra esą neužtruks.
Plungėje šie metai bus išskirtiniai tuo, kad vienu metu karštas vanduo bus atjungtas visam miestui. Tą padaryti planuojama liepos 18–22 dienomis, bet tikslesnė informacija bus paskelbta Plungės šilumos tinklų interneto svetainėje.
Rietavas žada būti lankstus gyventojams
Pasiteiravus Rietavo komunalinio ūkio šilumos padalinio vadovo Algio Antanavičiaus, kaip su šia problema tvarkomasi Rietave, teko išgirsti tokias pačias – nieko gero nežadančias – naujienas. Be karšto vandens kurį laiką liks ir rietaviškiai. Tikslios datos padalinio vadovas įvardinti kol kas negalėjo, bet žinoma, jog tai bus rugpjūtį. Šis mėnuo pasirinktas atsižvelgiant į tai, kad dauguma vaikų nebelankys darželio, o ir mokykloje bus atostogų metas.
„Prie visų prisiderinti, žinoma, nepavyks, bet mums labai svarbu, kad kuo mažiau žmonių patirtų nepatogumus ir stresą dėl neišvengiamo trasų patikrinimo, – tvirtino A. Antanavičius. – Kiek dienų vyks darbai, sunku įvardinti, tai priklauso nuo susidariusios situacijos ir gedimų pobūdžio. Maksimalus laiko terminas – iki 10 dienų, o gal ir kiek trumpiau. Jeigu bus rastas gedimas, to namo gyventojai turės apsišarvuoti kantrybe ir iškęsti ilgiau truksiančius nepatogumus.“
Užsilikusios sovietmečio šmėklos
„Didesniuose Lietuvos miestuose visas vamzdynų tinklas hidrauliškai bandomas atskiromis zonomis, kad kuo mažiau vartotojų ir trumpiau liktų be karšto vandens, o remontai būtų greitai užbaigiami. Jeigu po bandymo, kuris su pasiruošimais trunka apie parą laiko, paaiškėja, kad plyšimų nėra, tai pastatų prijungimas gali būti pradedamas nedelsiant, o tai atlieka pastatų vidaus sistemas prižiūrintys asmenys ar įmonės. Tuomet karšto vandens tiekimo atstatymas priklauso nuo jų spartaus darbo“, – bendrą situaciją šalyje „Žemaičiui“ komentavo Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos vyriausioji specialistė Ramunė Gurklienė.
Pasak jos, kai kurios šilumos tiekimo įmonės, renovuodamos vamzdynų sistemas, įdiegė įvairias technines ir organizacines priemones, kurios sutrumpina hidraulinių bandymų ir remontų trukmę. Pavyzdžiui, įdiegtos greito pratekėjimų vietos nustatymo diagnostinės priemonės, naudojamos mobiliosios katilinės, kurios remonto metu leidžia šiluma aprūpinti atskirus vartotojus. Visa tai padeda karšto vandens atjungimo trukmę nuo anksčiau įprastų kelių savaičių sutrumpinti iki kelių parų.
Bet yra ir kita medalio pusė. Lietuvoje vis dar galioja valstybinis centralizuoto šilumos tiekimo sektoriaus reguliavimas, o tai reiškia, kad beveik visas įrenginių projektavimo, montavimo, eksploatavimo ir aptarnavimo procedūras bei sąlygas bandoma aprašyti įvairiais teisės aktais, tvarkomis, aprašais ir panašiai. Be to, sistemų modernizavimas kainuoja, ir šie kaštai neabejotinai gula į sąskaitas už šilumą bei karštą vandenį. Vis tik didžioji dalis gyventojų turbūt sutiktų primokėti už ramią vasarą be trikdžių ir streso.