
Naujausios
Užtikrins pagrindines funkcijas
Vadovauti Plungės komendantūrai paskirtas Jūrų ir oro kovos platformų skyriaus Vyriausiasis specialistas, komandoras leitenantas Justinas Žukauskas. Karininkas „Žemaičiui“ sakė, kad vyrauja įsitikinimas, jog prasidėjus karui ar kitai krizei visi gyventojai pasislėps, o su visais iškilusiais iššūkiais susidoros kariuomenė.
Toks požiūris, pasak komendanto, neteisingas. Esą būtina stengtis, kad vykstant karo veiksmams kiek įmanoma ilgiau būtų išlaikomos pagrindinės valstybės funkcijos. J. Žukausko teigimu, komendantinis vienetas – tai papildoma struktūra, kuriai numatytos skirtingos užduotys karo ir taikos metu. Šią struktūrą sudarys tiek profesinės karo tarnybos (PKT) kariai, tiek parengtas rezervas bei karo prievolininkai. Komendantiniam vienetui taip pat priklausys Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) komendantiniai šauliai bei pilietiški asmenys, kurie šiuo metu yra kviečiami registruotis.

Pašnekovas pabrėžė, jog šiuo metu dar nėra priimti visi reikalingi su komendantūra susiję įstatymai. Apie komendantūrų steigimą buvo paskelbta šių metų pradžioje. Registracija tęsis iki rugpjūčio pabaigos. Po registracijos vyks sąrašų sudarymas. Tuomet ir paaiškės, kiek gyventojų išreiškė norą prisidėti prie šio sumanymo. Iš sąrašų bus atrinkti tinkami kandidatai.
Lietuvos Kariuomenės duomenimis, iki liepos 15 d. Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT) Plungės poskyryje iš viso užsiregistravo 26 asmenys. Be plungiškių, šiame poskyryje taip pat registruojasi ir Rietavo savivaldybės gyventojai.
Klaipėdos regione, kuriam priklauso ir Plungės poskyris, per šį laikotarpį iš viso užregistruoti 392 žmonės. Didžiausi skaičiai fiksuojami Vilniaus regione – ten užregistruoti 1 933 asmenys, o bendrai Lietuvoje šis skaičius viršijo 4 tūkstančius.
Priims ne kiekvieną
Krašto apsaugos ministerijos tinklalapyje rašoma, kad taikos metu karinį rengimą komendantiniuose vienetuose užtikrins Krašto apsaugos savanorių pajėgos. Planuojama, jog vykstant pratyboms šie vienetai bus aprūpinti ginkluote bei ekipuote. Tikimasi, kad į Karo komendantūras užsiregistruos nuo 2 tūkst. iki 5 tūkst. asmenų.
Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento atstovai teigia, kad užsirašyti į naująją struktūrą gali visi patriotiškai nusiteikę piliečiai. Amžiaus apribojimai nėra taikomi. Į savo miesto komendantūras gali kreiptis tiek vyrai, tiek ir moterys.
Komendantūroms priklausantys piliečiai įgys karinių įgūdžių. Karinio konflikto atveju jiems būtų pavesta rūpintis svarbių jų miesto arba rajono objektų apsauga, taip pat jie būtų atsakingi už kontrolės postų įrengimą bei saugojimą, komendanto valandos laikymosi užtikrinimą, turto rekvizavimą, kovą su nelegaliomis ginkluotomis grupuotėmis bei kt.
Pabrėžiama, kad šioje struktūroje tarnauti galės toli gražu ne kiekvienas to norintis. Būtina atitikti kariams keliamus bendruosius reikalavimus dėl pilietybės, teistumo ir veiksnumo. Plungės komendantūros vadas akcentuoja ir tai, jog į komendantūros sąrašus negalės būti įtraukti ir tokie asmenys, kurių funkcijos yra būtinos krizės ar konflikto metu. Tarp tokių asmenų yra parengtajam rezervui priklausantys žmonės bei profesinės karo tarnybos kariai, taip pat tie žmonės, kurių darbas yra svarbus užtikrinant savivaldybių veiklą arba mobilizaciją.
Neatskiriami nuo savivaldos
Pasak komandoro leitenanto J. Žukausko, žmonėms dėl komendantūrų kyla nemažai klausimų. „Visgi ruoštis reikia. Šie metai yra tie metai, kai komendantai bei jų pavaduotojai vyksta į savivaldybes ir susipažįsta su adminstracijomis, miestų gyventojais bei verslais. Atėjus sunkiai valandai visi jie galėtų pagelbėti“, – teigia jis.
Taikos metu į komendantūras užsirašiusiems asmenims bus rengiamos pratybos. Viena iš keliamų užduočių – glaudus bendradarbiavimas su savivaldybėmis. Siekiama, kad savivaldos institucijos, komendantūra bei kariuomenė dirbtų darniai. Visa tai yra labai svarbu norint net ir karo grėsmės akivaizdoje toliau teikti visas reikiamas paslaugas civiliams gyventojams, užtikrinti švietimą, sveikatos apsaugą ir kitas būtinas funkcijas.
Kaip akcentuoja J. Žukauskas, komendantūros pasitarnaus kaip tarpinė grandis tarp savivaldos ir ginkluotojų pajėgų. Glaudesniam bendradarbiavimui užtikrinti, savivaldybėse yra paskirti asmenys, kurie kontaktuos su komendantūromis.
Struktūriniai pokyčių atsiradimą šioje sferoje paskatino ir Rusijos agresija prieš Ukrainą. Tapo aišku, jog šalyje būtina turėti ne tik karo metu veikiantį vienetą. Siekiama, kad tiek visuomenė, tiek ir ginkluotosios pajėgos bendradarbiautų dar taikos metu. Ši pamoka išmokta stebint įvykius Ukrainoje. Remiantis šios šalies patirtimi tokia praktika bandoma pritaikyti ir Lietuvoje.