„Maisto bankas“ – jau ir Plungėje

Linos RUIBIENĖS nuotrauka
Savanorė Janina ir „Maisto banko“ Plungės skyriaus koordinatorė Ernesta (dešinėje)
Turbūt ne vienas plungiškis yra girdėjęs, matęs, o gal ir pats prisidėjęs prie labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“, renkančio paramą maistu ir dalinančio jį nepasiturintiems žmonėms, veiklos. „Maisto banko“ skyrius praėjusių metų lapkritį duris atvėrė ir Plungės mieste.

Nedidukė atiduotuvė, kurioje darbuojasi savanoriai ir koordinatorė Ernesta Kartanaitė, įsikūrė A. Vaišvilos g. 3. Pasirinkti maisto produktų čia gali ateiti tie žmonės, kuriuos rekomenduoja socialiniai darbuotojai. Pasak koordinatorės, jie geriausiai pažįsta sunkiai galą su galu suduriančias šeimas, žino, kokios konkrečiai pagalbos kiekvienam reikia.

Atėjusieji į maisto atiduotuvę produktus pasirenka patys savo nuožiūra iš to, kas yra suaukota. Per dieną nustatytas 5–6 kilogramų krepšelio dydis, kurio negalima viršyti. Produktai, sulaukę galiojimo termino paskutinės dienos, atkeliauja iš „Maximos“, IKI ir „Lidl“ parduotuvių, esančių Plungės mieste.

Didžiąją dalį atiduodamų produktų sudaro duona, daržovės ir vaisiai. Kitą dalį ilgo galiojimo produktų paaukoja visuomenė per pavasarį ir rudenį prekybos centruose rengiamas „Maisto banko“ akcijas.

Bet tie, kurie nori prisidėti prie nepasiturinčiųjų gerovės nelaukdami minėtų akcijų, kiekvieną dieną yra laukiami „Maisto banko“ atiduotuvėje Plungėje. Kiekvienas geros valios žmogus gali čia atnešti ir paaukoti ilgo galiojimo produktų, kad sunkiau besiverčiantys gyventojai turėtų gausesnį savo pietų stalą.

„Kad ir per trumpą laiką, bet jau spėjome pastebėti, jog į maisto atiduotuvę ateina labai įvairūs žmonės: iš nakvynės namų, krizių centro, daugiavaikių šeimų. Iš pradžių jautėsi gyventojų susikaustymas ir šioks toks nedrąsumas, o šiuo metu ateinantieji jaučiasi gerokai drąsiau. Vos atėję peržvelgia lentynas su maisto produktais, jau žino visą sistemą, jei ko neranda, pasako savanoriui, ko norėtų, ir šis sukrauna visą krepšelį“, – pasakojo Ernesta.

Atiduotuvėje mažiausiai sulaukiama pieno produktų ir mėsos, na, o vaisių, daržovių ar įvairių duonos gaminių paaukojama bene didžiausiais kiekiais ir jų niekada nepritrūksta.

Pasak E. Kartanaitės, kituose rajonuose „Maisto banko“ skyriai turi užmezgę glaudžius ryšius su vietos ūkininkais ir šie mielai dalinasi pačių užauginta produkcija. Plungės skyrius tuo pasigirti kol kas dar negali, todėl maloniai kviečia visus geros valios ūkininkus paremti organizaciją.

Be to, visi suaugusieji ir paaugliai nuo 14 metų, norintys prisijungti prie „Maisto banko“ veiklos, kviečiami tapti savanoriais. Plungės atiduotuvė šiuo metu turi 6–8 tokius talkininkus, kurie, radę laisvo laiko, ateina į pagalbą.

Didžioji dalis savanorių yra senjorai, kurie nenori užsisėdėti namuose, nori išeiti į žmones, bendrauti ir padėti. Bet netrūksta ir jaunuolių, kurie mielai papildo kolektyvo gretas ar renka socialines valandas.

Pati Ernesta, save vadinanti meilės emigrante, prieš trejus metus gimtąją Ukmergę išmainiusia į gyvenimą Žemaitijoje, darbą „Maisto banke“ rinkosi norėdama dalytis gerumu su kitais.

„Man patinka gyvenimas mažame mieste, nes ir pati esu kilusi ne iš didmiesčio. Studijuodama gyvenau Vilniuje, tad persikėlus į Plungę kardinaliai pasikeitė laiko suvokimas. Nebėra varginančių kamščių, laikas teka visai kitokiu ritmu. Plungėje tikrai visko užtenka, o jeigu kažko trūksta, bet kada galima sėsti į automobilį ir nuvykti į Klaipėdą. Be to, esu ramybės mėgėja, turiu dar ir kitų veiklų – dirbu su renginiais, po kurių tikrai norisi poilsio ir ramybės, mažiau šurmulio“, – pasakojo Ernesta.