Miesto centre darosi per ankšta

Jurgitos NAGLIENĖS nuotraukos
Automobilių statymo Plungės miesto centre problema darosi vis opesnė, tačiau sprendimo nerandama
Praėjusį trečiadienį visi plungiškiai kviesti į Savivaldybę išsakyti savo nuomonę dėl parengtos tvarkos, kuri leistų bet kuriam suinteresuotam asmeniui ar įmonei mėnesiui, metams ar ilgesniam laikui rezervuotis vietą automobiliui mieste. Nors į diskusiją kviesti visi Plungės gyventojai, tačiau atėjo tik grupelė verslininkų, dirbančių Telšių gatvėje, kas rodo, kad būtent šioje gatvėje automobilių statymo problema – pati opiausia.

Nauda – tik verslininkams, bet ne klientams

Kaip susirinkusiesiems papasakojo Vietos ūkio ir ekologijos komiteto pirmininkas Gediminas Stonys, sprendimo projektas, kuriuo sumanyta suteikti galimybę mieste kuriam laikui išsipirkti vietą automobiliui, pradėtas rengti dar pernai, ne kartą pristatytas komitetų posėdžiuose, tačiau buvo vis grąžinamas administracijai tobulinti. Galiausiai nutarta pasitarti su pačiais gyventojais.

Daugiau detalių pateikė Savivaldybės teisininkė Donata Norvaišienė. Pasak jos, galimybė rezervuoti vietą automobiliui aktualiausia verslininkams, kurie esą miesto centre neturi kur statyti automobilių, nes aplinkiniai gyventojai ten savąsias transporto priemones palieka ilgam laikui, kartais – net mėnesių mėnesiais.

Tačiau Savivaldybės architektė Kristina Petrulevičienė išsakė priešingą nuomonę. Ji akcentavo, kad pagal Kelių eismo taisykles rezervuota stovėjimo vieta yra tokia vieta, kurioje galima stovėti tik su specialiaisiais leidimais. Rezervavus vietą, tokius leidimus turės vienas ar du tos įmonės darbuotojai, o klientai statyti savo transporto rezervuotose vietose negalės.

Rezervuotos vietos bus draudžiamos ir kurjeriams, ir prekių pristatytojams. Nors posėdžio metu nuskambėjo vieno Tarybos nario replika, esą kurjeriui būtų nesunku užbėgti į įmonę pasiimti to leidimo, tada grįžti prie automobilio, užkišti jį už lango, vėl kulniuoti į įmonę, atiduoti jai atvežtą prekę, tada vėl nusileisti prie automobilio, išimti už lango užkištą leidimą ir trečią kartą suvaikščioti į įmonę jo atiduoti.

Tarybos narys siūlė tokiu pat principu leidimus „paskolinti“ ir klientams. Bet ar kas nors iš atvykstančiųjų į tą įmonę trumpam ar ilgesniam laikui bus pasiryžęs tiek vargti? Ir durnam aišku, kad ne, todėl posėdžiui dar nė neįpusėjus susirinkusieji tiesiai šviesiai pasakė, kad visas Savivaldybės vargas ruošiant minėtą tvarką – perniek.

nuotrauka
Šis ženklas papiktino tiek verslininkus, tiek gyventojus
 

Neaišku, kas kontroliuos

„Mes turim veterinarijos kliniką Telšių gatvėje, šalia yra kelios stovėjimo vietos, tačiau kartais ten kažkas palieka mašinas visai dienai, o mums sergantį šunį, sveriantį 70 kilogramų, keli vyrai atneša iš kito gatvės galo. Todėl kas man iš to, jei sumokėsiu 400 ar 600 eurų už stovėjimo vietos rezervavimą ir turėsiu puldinėti klientams išdavinėti tuos leidimus statyti mūsų rezervuotoj vietoj?“ – klausė viena diskusijos dalyvė.

Kritikos parengtai tvarkai pažėrė ir toje pačioje gatvėje dirbanti notarė Gina Drackienė. „Pas jus šunį atneša, o pas mane – neįgalų žmogų. Mes savo mašinas turim kur statyti ir nekeliam dėl to problemos. Mums reikia išspręsti, kur savo transportą palikt klientams. Todėl čia rutuliojama bereikalinga diskusija ir jokių rezultatų ji neduos. Jei ir rezervuosim vietą, turėsiu vieną savo darbuotoją pastatyti prie lango, kad jis žiūrėtų, ar kas ten nepaliko automobilio, o jei paliko, nuolat skambinti į Savivaldybę pranešti.“

Bet netrukus paaiškėjo, jog iš tiesų neaišku, kas turėtų kontroliuoti, ar laikomasi tvarkos ir ar pašalinis automobilis nestovi rezervuotoje vietoje. „Iš Savivaldybės tikrai niekas nevažiuos ir nežiūrės. Turit skambinti į policiją, bet ir iš ten niekas neatbėgs bausti. Geriausia nufotografuoti ir įkelti nuotrauką į e-policiją“, – paaiškino vienas Savivaldybės atstovų.

Bet diskusijai tęsiantis verslininkų pozicija kiek sušvelnėjo ir galiausiai posėdžio pabaigoje prieita bendros nuomonės, kad tvarką reikia patvirtinti – kas norės, tas galės ja pasinaudoti. Garsiai liko neįvardinta tik tai, kad jei šia tvarka pasinaudos nors vienas centrinėje miesto dalyje dirbantis ar gyvenantis žmogus, stovėjimo vietų trūkumo problema taps dar opesnė, nes viena vieta centre liks mažiau – ji dieną ir naktį bus rezervuota tam konkrečiam asmeniui ir niekas kitas toje vietoje savo transporto priemonės palikti negalės, net jei ta vieta dienų dienas bus tuščia.

„Už privilegiją reikia mokėti“

Diskusijos metu aptartos ir siūlomos vienos vietos rezervavimo kainos. Istorinėje miesto dalyje siūloma vienam mėnesiui taikyti 60 eurų įkainį, vieneriems metams – 600 Eur. Centrinėje miesto dalyje vienam mėnesiui – 40 Eur, vieneriems metams – 400. Kitoje Plungės miesto ir rajono teritorijoje vienam mėnesiui – 25 Eur, vieneriems metams – 250 Eur.

Tačiau miesto seniūnė Dangirutė Jurkuvienė sukritikavo tokį siūlymą. „Rezervavimas yra privilegija, o už privilegiją reikia mokėti. Jūsų siūlomi įkainiai yra anekdotas, Klaipėdoj už dieną tiek sumokėtumėt, kiek čia siūlot už mėnesį“, – kalbėjo ji.

Kita diskusijos dalyvė teiravosi, kodėl negalima centrinėje miesto dalyje įrengti ženklus, nurodančius, kad vietos rezervuotos vienos ar kitos įmonės klientams. Bet, kaip paaiškėjo, nors tokių pavyzdžių didžiuosiuose miestuose apstu, tačiau šie ženklai neturi jokio teisinio pagrindo, vadinasi – ir galios.

Seniūnė pasiūlė vietų automobiliams trūkumą spręsti pastatant ženklus, ribojančius stovėjimo laiką. Neseniai tokie ženklai, leidžiantys automobilius palikti tik valandai, buvo įrengti Telšių gatvės pradžioje, Laisvės aikštės prieigose. Ir netrukus tapo aišku, jog Savivaldybė gerokai prašovė pro šalį tokiu sprendimu.

Apie tai nedviprasmiškai pasisakė ir posėdyje dalyvavę verslininkai. Vieno Telšių gatvėje veikiančio grožio salono savininkė liejo apmaudą, kad draudimas palikti automobilį ilgiau nei valandą diskriminuoja jos klientes, nes paprastai kirpykloje moterys užtrunka ilgau.

Verslus vadinamajame buitinyje vystantys verslininkai stebėjosi, kad minėtas ženklas galioja ir vakarais, ir savaitgaliais, tad ir į Kultūros centro renginius atvykstantieji, taip išeina, koncertui tik įpusėjus turi skuosti perstatyti savo automobilius kitur. Tai yra visiškas absurdas – juk miesto centras po darbo valandų ištuštėja.

Prašė nepersistengti

Prieita nuomonės, kad tokie ženklai, ribojantys stovėjimą miesto centre, yra būtini, tik turi leisti stovėti ne valandą, o dvi, be to, turi galioti tik darbo dienomis ir valandomis.

Vairuotojai, statantys automobilius tokiu ženklu pažymėtoje vietoje, už stiklo turi palikti degalinėje įsigytą laikroduką, rodantį atvykimo laiką, arba lapelį su užrašytu atvykimo laiku. Bet į klausimą, kas tikrins, ar tie automobiliai turi tokius laikrodėlius ar lapelius, o jei turi, ar nestovi ilgiau nei leidžiama, vėlgi liko neatsakyta. Panašu, kad prieš pastatant šiuos ženklus Telšių gatvėje ir apie tai nebuvo pagalvota. Seniūnė prasitarė, jog neilgtrukus šie ženklai iš Telšių gatvės bus pašalinti ir nebedarys gėdos miesto valdžiai.

Diskusijos metu pasigirdo ir siūlymų apmokestinti visas miesto centre esančias stovėjimo vietas, tačiau D. Norvaišienė atsakė, esą šios sistemos diegimas labai brangiai kainuoja ir vargu ar atsipirks.

Galiausiai prieš išsiskirstant nuskambėjo ir nuomonė, jog smarkiai riboti ar apmokestinti automobilių statymą centrinėje miesto dalyje nereikėtų, nes galima sulaukti priešingo efekto – miesto centras ištuštės, o įmonėms teks užsidaryti. Nes kad ir kaip absurdiškai skambėtų, perpildytos aikštelės ir nerandantys kur pastatyti automobilių vairuotojai rodo vieną – kad miestas yra gyvas.