Ministerija veš medikus į rajonų ligonines

Ministerija veš medikus į rajonų ligonines

Ministerija veš medikus į rajonų ligonines

Sveikatos apsaugos ministerija rengiasi perimti iš savivaldybių funkciją organizuoti antrinės ir tretinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą. Ar gyventojai gaus daugiau ir geresnių paslaugų? Ministerija tikina: taip. Ne pacientui iš Balbieriškio reikės važiuoti pas onkologą, bet jis atvažiuos. Tokia sistema nuo lapkričio pradedama taikyti Kauno regione, kitąmet – visoje Lietuvoje.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Geriau – vienose rankose

Radviliškio rajono ligoninės direktorės Danutės Povelauskienės nuomone, pokyčiai bus tik į gerą. Radviliškio rajono savivaldybė dažnai remia ligoninę, tačiau socialdemokratei ligoninės vadovei tenka naudoti gerus derybinius įgūdžius, kad sutartų su krikščionių demokratų daugumos valdoma rajono Taryba.

D. Povelauskienė džiaugėsi, kad išsaugoti Chirurgijos, Reanimacijos ir intensyvios terapijos bei Akušerijos ir ginekologijos skyriai, nunykę kitų rajonų ligoninėse.

Bet problemų kyla, kai antrinio lygio paslaugos perkeliamos į tretinį lygį.

„Universitetinės Vilniaus ir Kauno ligoninės imasi to, ko neturėtų. Pavyzdžiui, darytis planinės išvaržos ar venų operacijos ligoniai važiuoja į Santariškes. Po to kyla problemų dėl lėšų ligoninėms paskirstymo“, – neslėpė D. Povelauskienė. Jos žodžiais, ir Radviliškio ligoninėje tokios operacijos gali būti atliekamos.

Nauda abejoja

Rajoninių ligoninių asociacijos vadovas, Pakruojo ligoninės vyriausiasis gydytojas Vygantas Sudaris abejojo, kad centralizavus funkcijas kas nors keisis. Esą ministerija ir dabar gali reguliuoti. Savivaldybėms priklauso pastatai, o ligoninių vadovai atsiskaito ir savivaldybėms, ir ministerijai.

Pašnekovo nuomone, yra svarbesnių reikalų. „Kodėl sutartys su ligoninėmis sudarinėjamos pagal teikiamas paslaugas, o ne pagal jų poreikį?“ – klausė V. Sudaris. Esą vietos gyventojai guldomi į kitas ligonines, o Pakruojo ligoninei mažinamas finansavimas.

Jo nuomone, centralizavus sveikatos priežiūros funkcijas, viskas priklausys nuo valdžios geranoriškumo. Pasikeitus politinei konjunktūrai, bus lengva susidoroti su rajoninėmis ligoninėmis.

Gydytojas neabejojo, jog ėmęsis nagrinėti ligoninių restruktūrizacijos klausimą, Konstitucinis Teismas nuspręs, kad skyriai rajoninėse ligoninėse buvo uždarinėjami pažeidžiant Konstituciją ir įstatymus – sveikatos paslaugos atitolo nuo gyventojų.

Nespėja nuvežti

Pakruojo rajono merė  Asta Jasiūnienė patvirtino: žmonės provincijoje sensta, susisiekimas blogėja, autobusų mažėja, „todėl labai svarbu, kad Pakruojo rajono gyventojams būtų užtikrintas sveikatos paslaugų prieinamumas“.

Jos žodžiais, Pakruojo ligoninėje uždarius Reanimacijos ir Chirurgijos skyrius pacientų gyvybei kyla pavojus, nes ištikus infarktui ar insultui nespėjama sunkaus ligonio nuvežti į kitą ligoninę.

Didės valstybės reguliavimas

„Konstitucinis Teismas išaiškino, kad valstybė atsako už sveikatos priežiūros įstaigų tinklą, paslaugas ir mastą. Tai ir ruošiamės įgyvendinti. Iš savivaldybių ligoninių steigėjo funkcijų ar turto atiminėti nesiruošiame“, – paaiškino sveikatos apsaugos ministro Vytenio Andriukaičio patarėjas Arvydas Skorupskas.

Ministerija norinti nustatyti vienodas taisykles, kad  lėšos nebūtų  švaistomos brangiai aparatūrai pirkti.

Patarėjo teigimu, valstybės reguliavimas turi būti didesnis, kad visi pacientai gautų vienodas medicinos paslaugas.

„Sveikatos apsaugos ministerija teikia pasiūlymą, kad ligoninėse būtų panaikintos priemokos už gydymą, nes ne visi gali už jį susimokėti“, – sakė A. Skorupskas.

Jis paneigė gandus, esą mažos ligoninės bus prijungtos prie didelių.

Pradeda nuo Kauno

„Kauno regione lapkritį pradedame įgyvendinti netolygumų mažinimo programą, – sakė ministro patarėjas A. Skorupskas. – Kauno klinikų onkologai važinės į 12 rajonų. Ne žmogui reikės iš Balbieriškio važiuoti konsultuotis pas vėžio specialistą, atvirkščiai, onkologas važiuos į Prienus, Alytų, Marijampolę, Lazdynus, Vilkaviškį ir ten aptarnaus pacientus. Jeigu ligoniui reikės gultis į klinikas, gydytojas, grįžęs į Kauną, registruos pacientą bei praneš, kada bus galima gultis į ligoninę“.

Jo teigimu, nuo kitų metų penkioms ligų grupėms – onkologijai, kardiologijai, insultams, išorinėms mirties priežastims ir vaikų ligoms gydyti – tokia pati sistema bus įdiegta visoje Lietuvoje.

„Gydytojai iš Šiaulių važiuos ir į tolimesnius Šiaulių apskrities rajonus, o jeigu trūks specialistų Šiauliuose, važiuos aukščiausio lygio specialistai iš Kauno“, – aiškino patarėjas.

Redakcijos archyvo nuotr.

KONKURENCIJA: Radviliškio ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė sakė, kad jos vadovaujamoje ligoninėje nesudėtingos planinės operacijos pacientams turėtų būti atliekamos vietoje, o ne Santariškėse.

ĮSPĖJIMAS: Pakruojo ligoninės vyriausiasis gydytojas Vygantas Sudaris numato ir kitą scenarijų: centralizavus sveikatos priežiūros funkcijas, viskas priklausys tik nuo valdžios geranoriškumo. Politinei konjunktūrai pasikeitus, galima būtų susidoroti su rajoninėmis ligoninėmis.