Mokyklos ruošiasi atverti duris pradinukams

Unsplash nuotr.
Praėjusią savaitę Plungės Senamiesčio mokyklos mokiniai ir mokytojai raginti registruotis išsitirti dėl koronaviruso. „Žemaitis“ Plungės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Gintauto RIMEIKIO teiravosi, ar noriai pasinaudota šia galimybe ir kada moksleiviai vėl galės grįžti į mokyklas.

– Senamiesčio mokykla buvo pirmoji rajone, kurią dėl augančio sergamumo koronavirusu buvo nuspręsta uždaryti bei pereiti prie nuotolinio mokymo. Praėjusią savaitę visa mokyklos bendruomenė turėjo galimybę nemokamai išsitirti. Ar aktyviai tirtasi?
– Iš tikrųjų aktyvumas nebuvo didelis. Bendrai sudėjus tuo pasinaudojo 60 mokinių ir pedagogų. Žinant, kad tai yra viena didžiausių mokyklų rajone, toks skaičius nėra didelis. Gal tėvai nematė prasmės registruoti savo atžalų, mat nuo spalio 12-os mokykla jau buvo perėjusi prie nuotolinio mokymo, ir jei vaikams per tą laiką nepasireiškė kažkokie ligos simptomai, nesiveržta tikrintis.
– Ar iš tų 60-ies išsityrusių kas nors sulaukė teigiamo atsakymo?
– Visi buvo neigiami, ir tai džiugina. Vadinasi, liga šios mokyklos kolektyve nebeplinta. Iki šiol žinomi tik anksčiau nustatyti 9 susirgę pedagogai. Iš jų 8 – jau pasveikę. Tačiau yra naujų atvejų kitose švietimo įstaigose. Daugėja sergančiųjų „Ryto“ pagrindinėje mokykloje – čia virusas nustatytas dviem pedagogams ir 4-iems mokiniams.
Įtempta situacija ir Šateikių pagrindinėje mokykloje. Susirgus vienos klasės mokiniui, liga nustatyta dar 8-iems. Apskritai Šateikių atvejis yra išskirtinis, nes virusas išplito tiek mokykloje, tiek seniūnijoje, tiek kultūros centre. Visos įstaigos veikia po vienu stogu, tad tikriausiai šito ir buvo galima tikėtis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai net negali atsekti, iš kur ten tas užkratas atsirado.
Sergama ir kitose švietimo įstaigose, tačiau tai daugiau – pavieniai atvejai. Bendrai rajone šiuo metu koronavirusu serga 11 mokytojų ir 21-as mokinys (trečiadienio ryto duomenimis – aut.).
– Jūsų paminėtas NVSC pažėrė nemažai kritikos tiek Savivaldybei, tiek pačioms švietimo įstaigoms, kad prasidėjus mokslo metams mokyklose nebuvo laikomasi privalomų saugumo reikalavimų, todėl jos tapo bene pirmaisiais koronaviruso židiniais.
– Apie tuos reikalavimus su mokyklų vadovais kalbėjom dar nuo rugpjūčio. Nuolat buvo teikiamos rekomendacijos, kaip organizuoti mokymo procesą, tačiau dabar akivaizdu, kad ne visur jų laikytasi.
Ir patys pirmosiomis rugsėjo dienomis važiavome per mokyklas, stebėjome, kaip paskirstomi mokinių srautai, ar įgyvendintos kitos rekomendacijos. Tada viskas atrodė gražu, bet, matyt, vėliau mokyklos atsipalaidavo.
Buvo prašoma perdaryti tvarkaraščius taip, kad vienu metu būtų vedamos dvi to paties dalyko pamokos. Vienur taip ir padaryta, tačiau kitur dirbta pagal dar pavasarį patvirtintus tvarkaraščius ir nesivarginta nieko keisti.
Tas pats buvo ir dėl reikalavimo mokytojams pamokas vesti dėvint kaukes. Vieni to laikėsi, o kiti... Kai kur pažiūrėta pro pirštus, todėl buvo ir toks atvejis, kad susirgus vienai mokytojai teko izoliuoti net 11 klasių, su kuriomis ji dirbo.
Tikrai negalim kritikuoti visų. Tvarkos pritrūko didžiosiose mokyklose, o kitos puikiai tvarkėsi. Pagirti galiu Platelių, Žemaičių Kalvarijos, Kulių gimnazijas, A. Jucio ir Babrungo progimnazijas, Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinę mokyklą.
– Vyriausybė nurodė po rudens atostogų vyresnėms klasėms pratęsti nuotolinį mokymą, o pradinukams leisti grįžti į mokyklas. Kaip bus pas mus?
– Akivaizdu, kad 5–12 klasių mokiniams dar ilgą laiką teks mokytis nuotoliniu būdu, o dėl pradinukų tariamės, ką daryti. Kasdien stebime epidemiologinę situaciją. Jei ji smarkiai neprastės, planuojame nuo lapkričio 3-ios dienos leisti visiems pradinukams grįžti į mokyklas, juolab kad iki šiol liga plito daugiausia ne pradinėse, bet vyresnėse klasėse.
Mokykloms nurodyta išdėstyti klases per visą mokykla taip, kad vaikai kuo mažiau susitiktų koridoriuose. Iki atostogų, kol į mokyklas dar ėjo ir vyresnieji, tai buvo sunku padaryti, juolab kad kai kurios mokyklos turi ir po 14 pradinukų klasių. Tačiau dabar bus galima lengviau paskirstyti srautus.
Jei reikės, spręsime dėl kiekvienos mokyklos atskirai. Bet kol kas nematome kažkokių blogų ženklų, dėl kurių pradinės klasės negalėtų grįžti. Daliai mokytojų, turėjusių kontaktų su užsikrėtusiaisiais, saviizoliacijos laikas jau yra pasibaigęs. Jei ir atsitiks taip, kad kurios klasės pedagogas vis dar turės izoliuotis, svarstoma galimybė jam pamokas vesti iš namų, pasitelkiant ryšio priemones bei kitą mokyklos personalą tvarkai klasėje prižiūrėti. Mokyklos turi socialinių darbuotojų, psichologų, tad, reikalui esant, nebūtų sunku tą įgyvendinti.
– O kokia situacija rajono lopšeliuose-darželiuose?
– Kol kas visi dirba. Izoliuotis turėjo tik kai kurių įstaigų pavienės grupės, turėjusios kontaktų su užsikrėtusiu personalu ar kitu vaiku. Bet tokių grupių nėra daug, viena kita. Tikimės, kad situacija tokia ir išliks.