
Naujausios
Bendrapartiečio elgesį „ištyrė“ pats
Priminsime, kad praėjusių metų gruodžio 22 d. dabar jau buvęs Tarybos narys Robertas Endrikas per Tarybos posėdį perskaitė 10-ies Tarybos narių pasirašytą teikimą pradėti mero įgaliojimų sustabdymo prieš laiką procedūrą.
Teikime dėstoma, kad A. Klišonis galimai nevykdė Tarybos pavedimo sudaryti komisiją ištirti Plungės sporto ir rekreacijos centro direktoriaus Alvydo Viršilo elgesį. Tiesa, komisija mero potvarkiu vis dėlto buvo sudaryta ir A. Klišonis ne kartą žadėjo paviešinti jos atlikto tyrimo išvadas. Tačiau galiausiai paaiškėjo, kad toji komisija jai pavesto darbo neatliko, o A. Viršilo elgesį, pasikalbėjęs su juo, įvertino pats A. Klišonis: meras konstatavo, kad jo bendrapartiečio pasisakymai feisbuke jokios žalos įstaigai nepadarė.
Kaip numato Vietos savivaldos įstatymas, Tarybos sprendimu buvo sudaryta darbo grupė įtarimams, kad A. Klišonis, nevykdydamas Tarybos pavedimo, galimai sulaužė priesaiką, išnagrinėti. Komisijai vadovauti paskirta „Vieningos Plungės“ frakcijos seniūnė Vida Bondauskienė.
Nuomonės dėl viešumo išsiskyrė
Tik pradėjusi savo darbą komisija iškart nusprendė, kad su tyrimu susiję asmenys bus apklausiami uždaruose posėdžiuose, nors tokiu sprendimu buvo patenkinti ne visi komisijos nariai.
Liberalas Tomas Raudys priminė, jog komisijos nuostatuose apibrėžti tik trys atvejai, kuomet galima rengti uždarus posėdžius: kai nagrinėjami su valstybės, tarnybos ar komercine paslaptimi susiję faktai. Pasak jo, kadangi suplanuotos apklausos nebus susijusios nė su viena iš minėtųjų paslapčių, uždariems posėdžiams nėra pagrindo. Jis taip pat akcentavo, kad tokią tvarką patvirtino Taryba, ir komisija privalo jos laikytis.
Vis dėlto didžioji dalis komisijos narių pasisakė už uždarus posėdžius, nes, pasak V. Bondauskienės, apklausiamų asmenų pateiktos informacijos viešinimas gali pakenkti tolimesniam komisijos darbui ir padaryti žalą patiems apklausiamiems asmenims.
Šitos nuostatos laikytasi ir per kitus posėdžius – tiek A. Viršilas, tiek Protokolo skyriaus specialistė, mero sekretorė Martyna Piekuvienė, tiek Bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Laima Rusienė apklausti uždaruose posėdžiuose.
Mero apklausti nepavyko
Kovo 29-osios posėdyje tikėtasi apklausti ir A. Klišonį, tačiau duoti paaiškinimus jis sutiko tik tada, kai bus užtikrintas šios apklausos viešumas. Situacija pasikartojo ir balandžio 7-ąją, tik šįkart siekti viešumo A. Klišonis nutarė savais būdais – paleisdamas tiesioginę posėdžio transliaciją savo feisbuko paskyroje. Tiesa, įsijungę ją žiūrovai galėjo girdėti tik tai, ką sako A. Klišonis.
„Aš noriu teikt savo paaiškinimus atvirame posėdyje, kad visi matytų ir girdėtų, kuo esu kaltinamas ir kokie mano atsakymai. Tikrai gerbiu kiekvieną teisėtą komisijos sprendimą, bet šiuo atveju sprendimas daryti uždarą posėdį nėra teisėtas. Ir tai nėra politikavimas,
o tik elementarus perskaitymas nuostatų, pagal kuriuos jūs privalote dirbti“, – kalbėjo meras. Ir dar kartą pakartojęs, kad į klausimus atsakys tik viešai, transliaciją nutraukė.
Po šio posėdžio „Žemaičio“ paklaustas, kodėl, jo nuomone, komisija šitaip atkakliai laikosi savo sprendimo kol kas neviešinti apklausų (žadama visą informaciją paviešinti po to, kai komisija baigs savo darbą ir pateiks išvadas), A. Klišonis sakė tame įžvelgiantis tik vieną motyvą. „Siekiama nuslėpti nuo visuomenės, kad visi man mesti kaltinimai yra siūti baltais siūlais. Kitų motyvų aš negaliu įžiūrėti“, – teigė jis.
Skundai Etikos komisijai ir teismams
Kovo 19 d. komisijos posėdyje aptartas A. Klišonio prašymas, kad nusišalintų 5 komisijos nariai (V. Bondauskienė, Rimas Dužinskas, Vaidotas Skierus, Adomas Zamulskis ir Jonas Mockūnas), kadangi jie pasirašė minėtąjį gruodžio 22 d. sprendimą pradėti jo apkaltos procedūras, tad dirbdami šioje komisijoje, tiriančioje tame teikime išdėstytus faktus, yra šališki ir suinteresuoti pateikti jam nepalankias išvadas.
Vis dėlto, nesileisdami į kalbas, visi penki nariai pasisakė nuo komisijos darbo nenusišalinsiantys. Dėl tokio jų sprendimą A. Klišonis kreipėsi į Etikos komisiją ir paragino pirmąją komisiją, vadovaujamą V. Bondauskienės, kol kas sustabdyti savo darbą, kol išvadas pateiks Etikos komisija, tačiau ir vėl nebuvo išgirstas.
Nepalankiai į A. Klišonio skundus pažiūrėjo ir teismai – Regionų apygardos administracinis bei Lietuvos vyriausiasis administracinis, į kuriuos jis kreipėsi prašydamas panaikinti Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimą sudaryti komisiją jam pareikštiems kaltinimams nagrinėti ir pripažinti, kad jo įgaliojimų netekimo procedūra yra pradėta neteisėtai, dėl to daroma žala jo reputacijai.
Vis dėlto tiek vienas, tiek kitas teismai A. Klišonio skundus atmetė. Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmų teisėjas Remigijus Arminas savo sprendimą motyvavo tuo, kad minėtoji komisija dar nepateikė savo išvadų, tad ir nagrinėti, kokią žalą mero reputacijai padarys ar nepadarys šios išvados, kol kas nėra galimybės ir pagrindo. Panašiais motyvais savo atsisakymą nagrinėti A. Klišonio skundą grindė ir Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Beje, pastarojo sprendimas – neskundžiamas.