Naujausios
„Padėkite“
„Baigiame uždusti nuo smarvės! Šiukšlių kalnai (iki 10 metrų aukščio) Lentpjūvės g. 8A, Plungėje. Jau daugiau nei penkeri metai, kaip šiukšlės surenkamos UAB „Valda“ teritorijoje. Varnos iš Oginskių parko padeda joms pasiskleisti po aplink esančias teritorijas. Žiurkės lenda į trobesius. Vietinė valdžia nereaguoja į skundus. Padėkite, kas galite!“ – tokį pagalbos šauksmą išplatino visai greta „Valdos“ gyvenantis Ruslanas Kovalenko.
Vyras „Žemaičiui“ pasakojo šią kovą tęsiantis ir pagalbos prašantis jau ne vienerius metus. Netgi rinko aplinkinių gyventojų parašus ir siuntė raštus tiek vietos valdžiai, tiek atsakingoms ministerijoms, net Europos Sąjungos atstovybei, tik iš jų nesulaukę nė vieno atsakymo.
Neapsikentęs buvo ir internetinį puslapį sukūręs, kur skelbdavo pro langą nufotografuotus vaizdus – sode augančių medžių viršūnes „puošiančias“ pakuočių atliekas, kartonines dėžes tvenkiny ir kitokį šlamštą, kuris dažnai, vėjo ar paukščių atskraidintas, atsiduria tiek jo, tiek kaimynų kiemuose.
Bet nereikia nė šių grožybių – užtenka vien mesti akį pro langą „Valdos“ teritorijos pusėn, kad pasijustum ne Vakarų Europos mieste, bet kokioje trečiojo pasaulio šalyje gyvenantis, kur miestus supa šiukšlių kalnai.|
Siūlėsi padėti susitvarkyti
Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad net regioniniame Jėrubaičių sąvartyne tvarkos daugiau nei šiame Lentpjūvės gatvės atšakos pakrašty. Apsilankius čia matyti, kad kažkada bandyta gelbėti situaciją įmonės teritoriją aptvėrus tinkline tvora, bet vietomis šiukšlių kalnai jau ir tuos atitvarus yra praaugę, o įvairios plastmasinės bei popierinės pakuotės lyg tirpstančio sniego lopai nusėję greta žaliuojančią pievą.
Paklaustas, ar kada matė „Valdos“ darbuotojus renkant po apylinkes besidraikančias šiukšles, R. Kovalenko prisiminė kartą buvusio įmonės vadovo amžiną atilsį Tomo Raudžio prašęs organizuoti talką toms šiukšlėms surinkti ir net žadėjęs suagituoti aplinkinius gyventojus, kad prisijungtų prie tos talkos ir padėtų „Valdai“ apsitvarkyti, bet ir tuo nieko nepešęs.
Tiesa, pavasarį, kai po audros vėjas plastikiniais ir popieriniais maišeliais „išdabino“ visų aplinkinių medžių viršūnes, į gyventojų skundus išties buvo sureaguota – „Valda“ tas „puošmenas“ iš medžių susirinkusi. Bet dažniausiai tvarkytis tenka patiems gyventojams.
Pramonės rajonas?
Pasak R. Kovalenko, kur besikreiptų pagalbos, nuolat girdintis tą patį – kad niekas nevertė kraustytis į tokios įmonės pašonę. Tačiau vyras prisimena, kad jam su šeima čia kuriantis, „Valda“ savo teritorijoje tik tuščius atliekų konteinerius sandėliavusi. Šiukšlių kalnai esą ėmė augti vėliau. Be to, atsivežtas pakuočių atliekas įmonė iš pradžių dar skubėdavusi išrūšiuoti bei išgabenti perdirbėjams, o pastaruosius kelerius metus jos akivaizdžiai kaupiamos, jų kiekiai esą vis didėja.
Dėl šių gyventojų išsakytų bėdų pirmiausia kreipėmės į Plungės rajono savivaldybės ekologę Robertą Jakumienę. Ji patvirtino, kad anksčiau gyventojų nusiskundimų dėl atliekų, kurias vėjas išnešioja iš „Valdos“ teritorijos, išties būta, bet įmonė esą į juos sureagavusi, teritoriją apsitvėrusi dar ir tinkline tvora.
Ekologė nustebo, kad ir vėl skundžiamasi netvarka bei smarve. Gyventojų argumentus, kad miesto teritorijoje apskritai negalima kaupti atliekų, ji atrėmė sakydama, kad Aplinkos apsaugos agentūra „Valdai“ yra išdavusi taršos leidimą, leidžiantį sukaupti bei sandėliuoti tam tikrą kiekį atliekų. O ir miesto teritorija, pasak R. Jakumienės, tos Plungės dalies esą nelabai pavadinsi. Pasak jos, veikiau tai pramonės rajonas, aplinkui veikia nemažai kitų stambių įmonių.
Dėl pastarojo teiginio sunku būtų ginčytis, bet negalima užsimerkti ir prieš faktą, jog vienoje pusėje „Valdos“ teritorija ribojasi su gyvenamųjų namų kvartalu ir kelios dešimtys žmonių yra priversti kasdien kęsti smarvę bei rinkti ne savo šiukšles. Ką bekalbėti apie vizualinę taršą, apie kurią taip garsiai diskutuojama kalbai pasisukus apie Plungės rajone žadamus statyti vėjo jėgainių parkus. Lyg tie kažkur laukuose išmėtyti vėjo malūnai labiau bjaurotų aplinką nei miesto vidury pūpsantys ir tik vietos valdžiai kažkodėl nematomi atliekų kalnai.
„Nė vienam mieste nesu matęs tokios betvarkės“
„Aš pats esu matininkas ir nemažai važinėju po miestus. Pavyzdžiui, Gargžduose tokioj pakuočių atliekų aikštelėj nė popieriuko nerasi ant žemės, stovi keli vagonai skirtingoms pakuotėms ir žmogus budi. Tvarka, švara aplinkui. O pas mus... Nė vienam mieste nesu matęs tokios betvarkės, – piktinosi R. Kovalenko. – Kiek suprantam, čia šitos vienos įmonės bėdos, gal kažkoks netinkamas vadovavimas jai buvo, bet kuo kalti aplinkui gyvenantys žmonės? Esam tapę jos įkaitais.“
„Surenka iš mūsų šiukšles ir nuvežę keliasdešimt metrų išverčia mums panosėj. Absurdas tiesiog. Kam tada mokam už atliekų tvarkymą? Gal tiesiog neškim tuos savo šiukšlių maišus ir meskim ten per tvorą“, – situacijos absurdiškumą piešė ir jo sutuoktinė Larisa.
Sulaukė tikrintojų
Išklausę gyventojų nusiskundimų pabandėme išsiaiškinti, ar „Valdos“ teritorijoje sukauptos pakuočių atliekos neviršija įmonei išduotame taršos leidime numatytų normų.
Šito pasiteiravome Aplinkos apsaugos departamento. Sutapimas, kad prieš mums išsiunčiant užklausą departamentas kaip tik atliko šios įmonės patikrinimą. Kaip paaiškino plungiškis aplinkosaugininkas Nerijus Ablingis, įmonėje lankytasi ne dėl gyventojų nusiskundimų. Specialistas sakė apie juos išvis nieko negirdėjęs, o patikrinimas esą buvęs planinis – tokie atliekami kasmet.
Apsilankius įmonėje birželio 29 d. tikrinta, kaip laikomasi atliekų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų bei taršos leidimo sąlygų.
Po patikrinimo aplinkosaugininkai konstatavo, kad „remiantis įmonės Vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje (GPAIS) vedama atliekų tvarkymo apskaita, didžiausi leidžiami laikyti atliekų kiekiai, numatyti taršos leidime, nebuvo viršyti“.
Suprask – „Valda“ nurodė neviršijanti tų kiekių, kurie jai yra nustatyti. Vis dėlto panašu, kad aplinkosaugininkams kilo abejonių, ar tai, kas yra deklaruojama, atitinka realybę. Todėl tą pačią birželio 29 d. buvo atlikti matavimai laikomų atliekų kaupų tūriams apskaičiuoti. Gavus matavimų duomenis dar šį mėnesį žadama atlikti kontrolinį UAB „Valda“ teritorijoje laikomų atliekų kiekio vertinimą. Po jo ir paaiškės tikroji situacija.
Problemą pripažino ir tikina jau sprendžiantys
Sužinojome ir tai, kad dėl įmonės veiklos bent jau Telšių aplinkos apsaugos inspekcija skundų pastaraisiais metais nėra gavusi. Tiesa, pati „Valda“ aplinkosaugininkams esą nurodė, kad šių metų gegužės ir birželio mėnesiais, sutrikus įmonės darbui, jos teritorijoje buvo kaupiamos nerūšiuotos buitinės komunalinės atliekos, bet šiuo metu esą jos tvarkomos perduodant kitiems atliekų tvarkytojams.
Tą patį „Žemaičiui“ pakartojo ir naujasis „Valdos“ vadovas Gintaras Virkšas. išgirdęs, kad gyventojai nerimauja dėl vis augančių pakuočių atliekų krūvų, jis teigė, kad šiuo metu jos yra mažinamos.
„Jau einam į gerąją pusę. Tiesa, nebėra darbuotojų, kurie galėtų rinkti tas šiukšles, bet netrukus įvyks akcininkų susirinkimas, po jo reikalai turėtų dar labiau pasitaisyti – bent jau mes taip tikimės“, – kalbėjo G. Virkšas. Bei pažadėjo asmeniškai pasižiūrėti, kas dedasi už įmonės tvoros.
„Pasižiūrėsiu. Aptvarkysim, jei reikia. Pirmąkart girdžiu, kad kas skųstųsi“, – pažadėjo vadovas.
Reikia manyti, šių savo pažadų nepamirš. Tik štai dėl jo paminėtų į gerąją pusę besitaisančių reikalų... sunku tuo tikėti, mat įmonė neseniai išplatino pranešimą apie šią savaitę vyksiantį akcininkų susirinkimą – matyt, tą patį, apie kurį užsiminė ir G. Virkšas. Ir vienas iš to susirinkimo darbotvarkėje numatytų klausimų – dėl įmonės likvidavimo.
Tai, kad „Valda“ sunkiai suduria galą su galu, niekam nebėra paslaptis. Panašu, kad reikalai ypač pašlijo šį pavasarį, kai netikėtai užgesus T. Raudžio gyvybei įmonė liko be ilgamečio vadovo. Tąkart net Savivaldybėje per posėdžius kalbėta apie areštuotas įmonės sąskaitas ir stringantį atliekų vežimą. Vis dėlto netrukus buvo paskelbta, kad „Valda“ susiėmė ir žada toliau vykdyti sutartinius įsipareigojimus.
Ar taip ir bus, veikiausiai paaiškės po minėtojo akcininkų susirinkimo, šiems nusprendus, ką daryti su bėdų ir skolų prispausta įmone – tęsti jos egzistavimą, bandyti gaivinti ar dėti tašką.