„Nenustebčiau, jei gyvatės pradėtų iš ten lįsti“

Linos RUIBIENĖS nuotraukos
Jadvygos kaimynystėje želiančios „džiunglės“
Į „Žemaičio“ redakciją kreipėsi garbaus amžiaus Plungės miesto, Telšių gatvės, gyventoja Jadvyga (moters prašymu vardas pakeistas), kuriai rūpestį kelia jau daug metų kaimyniniuose sklypuose nepjaunama žolė. Moteris pasakojo gyvenanti pačiame miesto centre, tačiau pažvelgus tiek į vieną, tiek į kitą pusę vaizdelis – išties liūdnas.

Stebina kaimynų aplaidumas

„Iš vienos pusės kaimynai žolę pjauna labai retai, dabar ji jau kelius siekia, o iš kitos pusės išvis tragedija – žolė dalgio nemačiusi gal penkerius metus jau. Nenustebčiau, jei gyvatės pradėtų iš ten lįsti“, – pasakojo Jadvyga. Pasak jos, gretimą daugiabutį su neprižiūrima teritorija dar pernai įsigijo kažkoks turtingas verslininkas, tačiau pats nė akyse nesirodo. Matyt, mažai jam rūpi, kad daugiabučio kiemą pačiame miesto centre, Senamiesčio mokyklos pašonėje, stelbia didžiulė žolė, o kaimyninius sklypus atakuoja toje žolėje besiveisiantys šliužai.

Moteris kvietė atvykti ir savo akimis pamatyti minėtus „rojaus kampelius“. Priėmę jos kvietimą įsitikinome, kad žengus už Jadvygos tvoros nė kojos kur nebūtų padėti, mat kaimyninius kiemus „puošia“ ne tik seniai nepjauta žolė, bet ir sumedėję krūmai, senų šiltnamių likučiai bei įvairūs besimėtantys rakandai.

Neišmanydama, ko griebtis, Jadvyga padarė šliužų gaudykles, į jas pribėrė žiurkių nuodų, bet minėti gyviai, akivaizdu, nesusižavėjo tokiu masalu ir prie spąstų nė nesiartina, mieliau renkasi moters daržo gėrybes.

nuotrauka
Moteris rodė savadarbius spąstus daržo kenkėjams – šliužams
 

Nustebo, kad žolę reikia pjauti ir vidiniame kieme

„Žemaitis“ užsuko pas vieną iš Jadvygos kaimynų. Kaimyniniame pastate veikiančioje parduotuvėje sutikta tos parduotuvės savininkė patikino, kad gatvės pusėje žolė pjaunama tris kartus per sezoną. O kaip vidiniame kieme?

„Mes per sezoną žolę pjauname tris kartus, galime nueiti ir pažiūrėti. Tik ten – gale, vidiniame kieme, nenupjauta. Tai ką man dabar reikia daryti?! Su žoliapjove ten įvažiuoti neįmanoma, vien kemsynai...“ – rankomis skėsčiojo verslininkė, bet pažadėjo nieko nelaukdama ieškoti žmogaus, kuris galėtų nupjauti žolę ir vidiniame kieme.

Kiek sudėtingesnė situacija – su kitais Jadvygos kaimynais. Kaip mus informavo miesto seniūnė Dangirutė Jurkuvienė, prie daugiabučio namo, kurio teritorija ribojasi su Jadvygos kiemu, yra nesuformuoti sklypai, ir šiuo metu nėra galimybės juos nei parduoti, nei tvarkyti. Belieka tik apsišarvuoti kantrybe ir laukti, kol bus išspręsti visi formalumai, o tada bus galima reikalauti atsakomybės ir tvarkos iš tų sklypų savininkų.

Gresia baudos

Prasidėjus žoliapjovių darbymečio sezonui Plungės miesto seniūnija gyventojams primena, kad nuo šiol, pasikeitus taisyklėms, gyventojai žole apaugusius namų valdos sklypus, kiemo teritorijas, atsižvelgiant į oro sąlygas, privalo nusišienauti bent kartą per metus, antraip grės piniginės baudos.

„Jeigu iki liepos 1 dienos namų valdos sklype žolė nenupjaunama nė karto, tokia teritorija įtraukiama į neprižiūrimų sklypų sąrašą. Šią informaciją seniūnija perduoda Savivaldybės Žemės ūkio skyriui, jo kompetencijoje neprižiūrimus sklypus apmokestinti didžiausiu leistinu žemės mokesčio tarifu“, – paaiškino seniūnė D. Jurkuvienė.

Daugiau apie šią tvarką papasakojo Žemės ūkio skyriaus vedėja Airida Montvydienė. Pasak jos, nustačius neprižiūrimus sklypus jų savininkams išsiunčiami laiškai su raginimu susitvarkyti per dešimt darbo dienų.

Jeigu asmenys nereaguoja į šį raginimą, speciali komisija vėl važiuoja į apleistas teritorijas bei nufotografuoja jas. Tada iki rugsėjo 1 dienos visa surinkta medžiaga perduodama Valstybinei mokesčių inspekcijai, ši apsileidėliams pritaiko didžiausią leistiną – 4-ių procentų – žemės mokesčio tarifą.

„Jeigu matome, kad žmonės geranoriškai tvarkosi, tikrai neskubame jų bausti. Bet yra daugybė žmonių, kurie eilę metų nesitvarko, susimoka baudas ir toliau rankų nepajudina“, – apgailestavo skyriaus vedėja.