Noras gyventi arčiau gamtos skaudžiai kirs per kišenę

Jurgitos NAGLIENĖS nuotraukos
Toks vaizdas spalio mėnesį pasitiko patikrinimą pradėjusius aplinkosaugininkus
Aplinkos apsaugos departamentas baigė daugiau kaip mėnesį trukusį tyrimą dėl nelegalių darbų vadinamosios Plungės jūros pakrantėje. Noras savo kieme turėti Plungės jūros užutekį sklypo savininkui skaudžiai kirs per kišenę.
Gamtai padaryta žala įvertinta 4 176 eurais

„Sveiki, visuomenei būtų įdomu sužinoti, kokie šulai Medelyno gatvėje statosi, kad net užtvankos ribas sujungia su savo asmeniniais ką tik iškastais tvenkiniais. Kam negalioja aplinkos apsaugos įstatymai?“ – toks laiškas į „Žemaičio“ pašto dėžutę įkrito spalio viduryje.

Reikia pasakyti, kad nuvykę apsidairyti minėtu adresu buvome šokiruoti ir mes. Pradėjus aiškintis, kam šovė mintis plačiu kanalu sujungti Plungės jūrą su savo asmeniniu tvenkiniu, laukė dar ne vienas netikėtumas, tačiau apie viską iš pradžių.

Nuotraukose matote vaizdą, į kurį dėmesį atkreipė važiuojantieji Medelyno gatve. Vėliau ėmus aiškintis situaciją ne vienas Savivaldybėje vadovaujamas pareigas užimantis žmogus patikino pravažiuodamas Medelyno gatve taip pat matęs, jog buldozeriai ardo tvenkinio pakrantę, tačiau niekam nešovė mintis išsamiau pasidomėti, ar dirbama turint leidimus. Kita vertus, nereikia nė Savivaldybėje dirbti, kad šiek tiek išmanytum aplinkosauginius reikalavimus, ypač tuos, kurie imperatyviai nurodo, jog paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostoje bet kokie žemės darbai yra draudžiami. Negalima keisti kranto linijos, reljefo ir žemės paviršiaus.

Telefonu „Žemaičio“ kalbintas Plungės rajono savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Tomas Jocys sakė matęs situaciją Medelyno gatvėje, žinantis ir tai, kad leidimas darbams nebuvo išduotas.

Paklaustas, kodėl nepradėtas joks tyrimas ar bent patikrinimas, T. Jocys paaiškino, jog tai – ne jo kompetencija. Esą ši situacija turėtų būti įdomi aplinkosaugininkams, ne Savivaldybei. Deja – kaip netrukus paaiškėjo, Aplinkos apsaugos departamentas, turintis skyrių Plungėje, kur dirba net keli aplinkosaugininkai, apie ardomą Plungės jūros pakrantę nebuvo nieko girdėjęs.

Paklaustas, ar tokia veikla, kai pažeidžiama pakrantės apsaugos juosta ir keičiamas tvenkinio pakrantės reljefas, yra teisėta, departamentas nurodė iki šiol tokios informacijos nebuvo gavęs ir kad netrukus atliks patikrinimą.

Kiek vėliau gavome patvirtinimą, jog nuvykta į Medelyno gatvę ir kad pradėtas tyrimas.

„Situacija sudėtinga, todėl bus atliekami iškasto kanalo ir pažeistos pakrantės apsaugos juostos plotų matavimai. Gavus matavimų rezultatus bus daromos išvados“, – viename iš atsakymų šiek tiek daugiau informacijos atskleidė Aplinkos apsaugos departamento komunikacijos skyrius.

Po daugiau nei mėnesį trukusio susirašinėjimo gavome ir išsamesnį atsakymą.

„Aplinkos apsaugos departamentas informuoja, kad patikrinimo metu buvo nustatyta, jog nuosavoje žemėje fizinis asmuo pasididino buvusį vandens telkinį, taip pat iškastą vandens telkinį sujungė su Gandingos HE tvenkiniu. Atlikus matavimus buvo nustatyta, kad iškastas vandens telkinys yra didesnis nei 0,1 ha ir kad jo kasimui nėra jokių suderinimo dokumentų, taip pat atlikus matavimus buvo nustatytas pažeistas Gandingos HE tvenkinio apsaugos juostos plotas (0,07 ha)“, – dėstoma Aplinkos apsaugos departamento rašte.

Sužinojome ir tai, kad minėtas fizinis asmuo turės atlyginti gamtai padarytą žalą, kuri įvertinta 4 176 eurais, ir sumokėti administracinę baudą dėl pažeistų Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo nuostatų. Pagal Administracinių nusižengimų kodekso 256 straipsnį, tokiu atveju bauda gali siekti nuo 150 iki 400 eurų.

Lapkričio 24 d. pažeidėjui buvo surašytas patikrinimo aktas ir privalomasis nurodymas sutvarkyti pažeistą Gandingos HE tvenkinio apsaugos juostą.